Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63816.32
3.27%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3492.85
2.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.73
-1.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414.9
1.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Hintli Düzenleyici Kurumların Kripto Paralara Yönelik Vergi Kararı, Borsalarda Kullanıcı Artışına Neden Oldu!

Yetkililerin almış olduğu vergi kararı kullanıcı artışına neden oldu.

Clock
Paylaş
Hintli Düzenleyici Kurumların Kripto Paralara Yönelik Vergi Kararı, Borsalarda Kullanıcı Artışına Neden Oldu!

Hindistan’da faaliyet gösteren kripto para platformu WazirX’in kurucu ortağı Nischal Shetty‘ye göre; yetkililerin vergi kararı, kullanıcı artışına neden oldu. Bilindiği üzere Binance’in sahibi olduğu WazirX, Hindistan’daki en büyük kripto para borsası konumundadır.

Binance BannerBinance Banner

Shetty yaptığı açıklamada, ülkenin kripto para ticaretinden elde edilen kârlara %30 vergi koymaya karar vermesinden bu yana, borsadaki günlük kullanıcı sayısında %30’luk bir artış yaşandı.

Kurucu Ashish Singhal’e göre ise rakip CoinSwitch platformunda da günlük %35’lik bir kullanıcı artışı yaşandı. Shetty, vergilendirme planının açıklanmasının ardından kripto paralar ile bağlantılı şirketlerin WazirX’e yatırım ilgisi göstermeye başladığını söyledi. 

Shetty’ye göre, önümüzdeki iki ila üç yıl içinde kripto paralar ile ilgilenen veya bu sektöre yatırım yapan yaklaşık 100 milyon bireysel yatırımcı olabilir.

“Yatırımcılar artık bütçede açıklanan vergilendirmeyle çok fazla netlik görüyorlar. Daha önce insanlar kripto paralara izin verilip verilmediğini merak ediyorlardı. Şimdi böyle bir sorun kalmadı.”

Açıklanan bu verilere bakılacak olursa, Hindistan hükümetinin kripto para vergi kararı, halk arasında kripto para ilgisini artırdığı için engel yerine bir nimet olarak görülüyor. Bu duruma sebep olarak ise yetkililerin vergi kararının sektörü meşrulaştırması gösteriliyor. 

Düzenleyici Kurumlar Olumsuz Tavrını Sürdürüyor

Hindistan’ın kripto para endüstrisi, ülke dijital varlıkları düzenleyen mevzuat çıkarmadığı için hala belirsizlik içinde yaşıyor. Bunun yanında, Hindistan Merkez Bankası (RBI), dijital varlıkların kullanımına yönelik eleştirilerine de devam ediyor.

Şubat ayının başlarında, RBI başkanı Shaktikanta Das, finansal istikrar için bir tehdit olduklarını söyleyerek kripto para birimlerine karşı olumsuz bir duruş sergiledi. Hatta onları, 17. yüzyıl Hollanda lale çılgınlığına benzeterek görüşlerini destekledi.  

Bunun yanında RBI Başkan Yardımcısı T. Rabi Sankar ise Das’ın, Hindistan’ın kripto para birimlerini ponzi planlarıyla ilgili oldukları ve finansal istikrara bir tehdit oluşturdukları için yasaklaması gerektiğini söyledi.

“Kripto para birimleri bir para birimi, varlık veya emtia olarak tanımlanmaya uygun değil. Temel nakit akışları bulunmayan kripto paralar, ponzi şemalarına benziyor.”

Yetkililer ayrıca, ülkedeki kripto para faaliyetlerinin geleceğiyle ilgili şüpheleri de netleştirdi ve dijital para birimlerini yasaklama konusunda herhangi bir nihai kararın bir an önce alınması gerektiğini belirtti.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar