Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64455.99
-3.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3400.63
-4.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.68
-10.77%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $578.4
-4.62%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kripto Para Alanındaki Belirsizliğe Rağmen, Dev Hint Bankası Kotak, WazirX İle Ortaklık Kurdu!

Önde gelen banka, kripto para topluluğuna kapılarını açıyor. 

Clock
Paylaş
Kripto Para Alanındaki Belirsizliğe Rağmen, Dev Hint Bankası Kotak, WazirX İle Ortaklık Kurdu!

Economic Times tarafından yayımlanan bir habere göre, önde gelen Hint bankası Kotak, ülkedeki belirsizliğe rağmen, kripto para topluluğuna kapılarını açıyor. 

728×90 muhabbit - Kripto Para Alanındaki Belirsizliğe Rağmen, Dev Hint Bankası Kotak, WazirX İle Ortaklık Kurdu!300x250 muhabbit - Kripto Para Alanındaki Belirsizliğe Rağmen, Dev Hint Bankası Kotak, WazirX İle Ortaklık Kurdu!

Yapılan açıklamada, dev bankanın yatırımcıların fonlarını kullanabilmeleri için, ülkedeki lider kripto para borsalarından WazirX ile ortaklık kurduğu belirtildi. Son zamanlarda kripto para piyasası ile ilgili ülkede yaşanan belirsizlikler göz önüne alındığında, atılan bu adım sektör tarafından öncü bir girişim olarak kabul edildi. Banka yeni girişim için şu açıklamaya yer verdi:

“Kripto para borsası WazirX, açtığı bir hesap ile Kotak müşterilerinin işlem yapmalarına olanak sağlayacak. Halihazırda faaliyete geçmeyen hesap için KYC ve bazı testler devam ediyor.”

Bilindiği üzere Hindistan’daki özel bankalar, ülkede görüşülen düzenlemelerin henüz netlik kazanmamasını sebep göstererek kripto para platformlarıyla iş yapmıyorlar. Çünkü bankalar Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) görüşleri ile ters düşmek istemiyor. Aslında bu durum 2018 yılına kadar uzanıyor. Hindistan Merkez Bankası tarafından 2018 yılında bankalara gönderilen bir talimatta, kripto para alanına hizmet etmemeleri konusunda uyarılar yer alıyordu.

Bu talimat her ne kadar Mart 2020’ye gelindiğinde Yüksek Mahkeme tarafından reddedilse de bankalar buna rağmen hizmet kısıtlamasını devam ettirdiler. Yani mahkeme kararı önemli bir değişikliğe yol açmadı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan IndiaTech.org’un CEO’su Rameesh Kailasam, bankaların yüksek mahkeme kararına rağmen hizmet vermemelerini şu ifadelerle açıkladı:

“Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilen karar sonrası bankaların gerekli yükümlülükleri yerine getirmeleri koşuluyla faaliyetlerine izin verildi. Burada önemli olan nokta, KYC, AML, CFT, PMLA, FEMA gibi güvenlik süreçlerini tamamlayan bankalar genellikle sektörle ilişki kurmakta özgür olacaklar.”

Bilindiği üzere Hindistan hükümeti, halihazırdaki kış parlamento oturumu sırasında kripto paralar hakkında getirilmesi planlanan yasa hakkında görüşmeler yapıyor. Bu konu hakkında açıklama yapan endüstri uzmanları, hükümetin dijital varlıklara genel bir yasak koymak yerine bir varlık sınıfı olarak düzenlemeye çalışacağını öne sürüyor.

Bununla bağlantılı olarak yapılan bu son ortaklık, atılacak adımların olumlu olacağına ilişkin güzel bir gelişme olarak görülüyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar