Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62980.04
-5.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3073.2
-5.20%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.99
-8.86%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $548.8
-4.69%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Hong Kong, Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcılarına Yönelik Lisans Şartı Getiriyor!

Hükümet yetkilileri, kripto varlık hizmeti sağlayıcıları için yeni bir lisanslama kriteri getiren yasa üzerine çalışıyor.

Clock
Paylaş
Hong Kong, Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcılarına Yönelik Lisans Şartı Getiriyor!

Hong Kong hükümet yetkilileri, kripto varlık hizmeti sağlayıcıları için yeni bir lisanslama kriteri getiren yasa üzerine çalışıyor.

Yeni yasa ile birlikte borsaların, geleneksel müşteri durum tespiti ve yapılan işlemlere ait kayıt tutma gibi gereklilikleri yerine getirmesi gerekecek. Yasa dışı işlemlerin önüne geçmek isteyen yetkililer, bu kapsamda getirilen kurallara uyulmaması halinde çeşitli cezaların uygulanması gerektiğini belirtiyor. Yeni kuralların 1 Haziran 2023’te başlaması planlanıyor.

728×90 muhabbit - Hong Kong, Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcılarına Yönelik Lisans Şartı Getiriyor!300x250 muhabbit - Hong Kong, Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcılarına Yönelik Lisans Şartı Getiriyor!

Konu ile ilgili olarak kısa süre önce açıklama yapan Hazine Bakanı Christopher Hui, yeni değişikliklerin Hong Kong’u uluslararası finans merkezi haline getirebileceğini belirtti.

“Yeni kurallar, borsalar için kapsamlı ve dengeli bir düzenleyici çerçeve oluşturacak. Böylece, yatırımcılar korunabilir hale gelecek ve sürdürülebilir endüstri gelişimi sağlanmış olacak.”

Bilindiği üzere Hong Kong uzun süredir, uluslararası bir dijital varlık merkezi olma hedeflerinden bahsediyor. Bu kapsamda da kripto para endüstrisine ait çeşitli düzenleme çalışmaları yapan ülke, bu alanda lisanslama gerekliliklerini dile getiren ilk ülkelerden biri konumunda.

Ülkenin daha önce lisanslamalar ile ilgili attığı adımlar isteğe bağlı şekilde işliyordu, ancak, yeni yasa ile birlikte bu durum resmiyet kazanmış olacak. Yani hizmet sağlayıcıları düzenleyici gözetim için Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonuna kayıt yaptırmak zorunda kalacak.  

Hong Kong CBDC Konusunda Israrlı

Kısa süre önce, Tayland Merkez Bankası (BOT) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen bir konferansta, dünya üzerindeki merkez bankalarının geleceği hakkında görüşmeler yapıldı. Gelişen finansal teknoloji ortamında merkez bankalarının rolünün tartışıldığı konferansa, birçok merkez bankası başkanı katılım sağladı.

İlginizi Çekebilir: CBDC Nedir?

Konferansın “Dijitalleştirilmiş Parasal Sistemler Üzerine” başlıklı bir oturumunda bir araya gelen merkez bankası başkanları, dijital varlıklar ve CBDC’ler üzerine görüşmeler yaptı. Bu varlıklara ait risklerin de ele alındığı görüşmelere, Hong Kong Merkez Bankası Başkanı Eddie Yue katıldı.

CBDC Para Politika  1200x600 - Hong Kong, Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcılarına Yönelik Lisans Şartı Getiriyor!

Yue, açıklamasında, uzun vadede CBDC’lerin ve stablecoinlerin, tüm bankacılık işlemlerinde daha verimli ve uygun maliyetli bir işlem yöntemi sunabileceğini söyledi. Ancak her ne kadar faydaları bulunsa da her yeni teknolojide olduğu gibi bu alanda da belirli risklerin bulunduğunu belirtti.

Yue’ye göre, blockchain teknolojisinin geleneksel finans sisteminden farklı olması, onun merkeziyetsiz yapısına bağlı. Ancak Yue, bu merkeziyetsiz yapının avantajları olduğu gibi dezavantajlarının da olduğunu dile getiriyor. Yapılacak düzenlemeler ile birlikte bu dezavantajların ortadan kaldırılabileceğini belirten Yue, kontrol altındaki dijital varlıkların finansal sistem için avantaj haline getirilebileceğinden bahsetti.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar