Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67965.99
-2.37%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3806.4
3.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.42
-3.71%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $594.8
-3.33%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

IMF, Bitcoin ve Asya Hisse Senedi Piyasaları Benzer Hareket Ediyor

IMF, ayrıntılı bir rapor yayımladı

Clock
Paylaş
IMF, Bitcoin ve Asya Hisse Senedi Piyasaları Benzer Hareket Ediyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), 22 Ağustos 2022 Pazartesi günü kripto para düzenlemeleri ve kripto paraların Asya hisse senetleriyle nasıl yakından ilişkili olduğuna dair bir rapor yayımladı.

IMF’nin Asya ve Pasifik Departmanı Müdür Yardımcısı Anne-Marie Gulde-Wolf, Hindistan Misyon Şefi Nada Choueiri ve IMF’nin Para ve Finansal Piyasalar Departmanının küresel finansal istikrar analizi bölümünde ekonomist olan Tara Iyer birlikte raporu yazdı. Raporda, “Bitcoin ve Asya hisse senedi piyasaları arasındaki getiri ve volatilite korelasyonları pandemiden önce düşük olsa da, bunların 2020’den bu yana önemli ölçüde arttığı” belirtildi. Rapor ayrıca, kripto para ticaretinin artmasında milyonlarca kişinin evde kalmasının ve devlet yardımı almasının etkili olduğunu vurguladı. Bu süreçte düşük faiz oranları ve kolay finansman koşullarının da rol oynadığını belirtti. Raporda konu şu şekilde yazıldı:

728×90 muhabbit - IMF, Bitcoin ve Asya Hisse Senedi Piyasaları Benzer Hareket Ediyor300x250 muhabbit - IMF, Bitcoin ve Asya Hisse Senedi Piyasaları Benzer Hareket Ediyor

“Asyalı yatırımcılar kripto paraya yöneldikçe, bölgenin hisse senedi piyasalarının performansı ile Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıkları arasındaki korelasyon arttı.”

Korelasyon, iki etmenin aynı anda artıp aynı anda düşmesidir. Bir nevi yükseliş ve düşüşler ile aynı grafiği oluştururlar.

IMF yetkilileri durumu raporda bir örnekle açıkladı:

“Bitcoin ve Hint borsalarının getiri korelasyonları pandemi boyunca 10 kat arttı. Volatilite korelasyonları ise 3 kat arttı.”

İMF yedek - IMF, Bitcoin ve Asya Hisse Senedi Piyasaları Benzer Hareket Ediyor

IMF yetkilileri ayrıca, “Asya’daki kripto para-hisse korelasyonlarındaki artışa, bazı Asya ülkelerinde kripto para-hisse volatilite yayılımlarında keskin bir artış eşlik ettiğini” belirtti. Rapor, iki varlık sınıfı arasında artan bir bağlantının olmasının finansal piyasaları etkileyebilecek krizlere sebep olabileceğini belirtti. Rapora göre, bir sektördeki kriz artık diğer sektörü etkileyebilir.

IMF yetkilileri raporda düzenlemelerden de bahsetti

IMF yetkilileri raporda kripto para için yapılacak olan düzenleyici çerçevelerin, bu tür varlıkların ülkeler içindeki ana kullanımlarına göre uyarlanması gerektiğini de vurguladı.

Raporda yetkililer düzenleme hakkında şunları yazdı:

“Düzenlenmiş finansal kurumlar hakkında net kılavuzlar oluşturmalı, perakende yatırımcıları bilgilendirmeye ve korumaya çalışmalılar. Bu düzenlemelerin etkili olabilmesi için, kripto para düzenlemesi yargı bölgeleri arasında yakından koordine edilmelidir.”

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar