Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64987.49
1.74%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3163.6
3.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.14
8.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $571.8
2.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

IMF, CBDC İçin Düzenleyici Çerçeve Oluşturulmasını İstedi!   

CBDC konusunda düzenleyici bir çerçeve oluşturulmasını isteyen IMF bu konuda eğitim de verilmesini istedi.

Clock
Paylaş
IMF, CBDC İçin Düzenleyici Çerçeve Oluşturulmasını İstedi!   

Uluslararası Para Fonu (IMF), Bahamalar’ın, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) “Sand Dollar” hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Ülkenin aktif olarak kullandığı CBDC konusunda düzenleyici bir çerçeve oluşturulmasını isteyen IMF, bu konuda eğitim de verilmesini istedi.

728×90 muhabbit - IMF, CBDC İçin Düzenleyici Çerçeve Oluşturulmasını İstedi!   300x250 muhabbit - IMF, CBDC İçin Düzenleyici Çerçeve Oluşturulmasını İstedi!   

Kısa süre önce konu ile ilgili rapor yayımlayan IMF, direktörlerinin “Sand Dollar”ın finansal katılımı teşvik etme potansiyelini fark ettiğini belirtti. Bu kapsamda da IMF, Bahamalar Merkez Bankası’na bu girişim ile ilgili olarak eğitim kampanyaları düzenlemesini ve gözetimi güçlendirmeye devam etmesini tavsiye etti.  

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

IMF tarafından açıklanan bu rapor, kısa süre önce Bahamalar’da bu alan ile ilgili olarak kararların alındığı görüşmelerin ardından gelmiş oldu. Raproda ayrıca, IMF’den yetkili bir ekonomistin CBDC ekibini ziyaret edeceği belirtiliyor. Bir araya gelecek olan heyet, ekonomik ve mali gelişmeleri değerlendirerek, CBDC ile ilgili geliştirme konuları üzerine görüşecek.

Hatırlanacağı üzere Crypto Bahamalar Konferansı’nda konuşma yapan Bahamalar Başbakanı Philip Davis, bölgenin kripto para işletmelerinin, kendi yetki alanı içinde faaliyet göstermesini sağlayacak bir düzenleyici rejime sahip olduğunu söylemişti. Davis’in ofisi ayrıca nisan ayındaki açıklamasında, hükümetin Merkez Bankası ve özel sektörle birlikte çalışarak dijital varlıklar aracılığıyla vergilerin ödenmesini sağlayacağını söyledi.

CBDC Çalışmaları Hızlandı

Bahamalar ve Nijerya resmi olarak CBDC’yi başlatan ilk iki ülke oldu. Bunun yanında Çin dahil diğer ülkeler de dijital para birimlerini denemeye başladı. Bu ülkeler arasında en ön sırada olan Çin, CBDC konusunda oldukça ilerleme kaydetmiş durumda. Öyle ki ülkenin CBDC projesi dijital yuan, günlük kullanımda farklı organizasyonlar aracılığı ile test edilmeye başladı.

Çin Dijital Yuan muhabbit - IMF, CBDC İçin Düzenleyici Çerçeve Oluşturulmasını İstedi!   

Uluslararası Ödemeler Bankası Para ve Ekonomi Departmanı, 2021 yılında 81 merkez bankasıyla gerçekleştirilen bir ankete göre, ankete katılan ülkelerin %90’ının bir tür CBDC çalışmayla ilgilendiğini ortaya çıkardı. Bunun yanında bu ülkelerin %60’tan fazlasının muhtemelen yakında CBDC projesine başlayacağı da belirtildi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar