Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60993.64
-0.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3305.24
-1.09%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.92
-0.72%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $393.7
-4.37%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

IMF: Kripto Paralar Yakında Ülkelerin Finansal İstikrarı için Risk Oluşturacak!

IMF ekonomistleri kripto paraların finansal sisteme iyice entegre olduğu görüşünde. Bu entegrasyon ise finansal istikrarı bozabilir.

Clock
Paylaş
IMF: Kripto Paralar Yakında Ülkelerin Finansal İstikrarı için Risk Oluşturacak!

IMF (Uluslararası Para Fonu) ekonomistleri, kripto paraların finansal sistem içerisine iyice entegre olmaya başladığını ve yakında kripto paraların yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde finansal istikrarsızlık oluşacağı konusunda kaygılar taşıyor.

Kripto Paralar Artık Finansal Sistemin İçinde

IMF salı günü (11.01.2022) kripto paraların finansal istikrar için olası risklerini değerlendiren bir makale yayımladı. IMF’te görev alan 3 ekonomist Tobian Adrian, Tara Iyer ve Mahvash S. Qureshi bu makalede baş yazar olarak yer aldı. Konuya dair ifadeleri ise şu şekilde:

Binance BannerBinance Banner

Bitcoin liderliğindeki önemli kripto paralar artık, az sayıda yatırımcısı olan ve belirsiz birer dijital varlık olmaktan uzaktalar. Finansal sistemin bir parçası haline geldiler ve bu da istikrarın bozulacağı endişelerini yanında getiriyor.

Ekonomistlerin analizine göre kripto paralarda deneyimlenen yüksek volatilite finansal piyasanın dengelerini bozmak için bir tehlike içeriyor. Özellikle kripto paraların daha çok benimsendiği ülkelerde bu volatilite, genel finansal yapıyı bozacak nitelikte.

Bu nedenle, kripto paralar finansal sistemin içine daha da girmeden global ölçekte kapsamlı bir regülasyon yapılması gerekiyor. Eğer bu konuya global olarak yaklaşamazsak kripto para ekosistemi finans dünyasını derinden sarsacak.

Daha önce de IMF ekonomistlerinden buna benzer uyarılar yapılmıştı. Anlaşılan o ki IMF, kripto paralara karşı olumsuz bir tavır takınmaktansa global ölçekte çözümler getirilmesi taraftarı ve bu isteklerini sık sık yineliyorlar.

IMF hakkında daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

Diğer Kurumlar Ne Düşünüyor?

IMF ekonomistleri Ekim 2021 tarihinde yaptıkları bir diğer duyuruda şu ifadelerde bulunmuşlardı: Kripto paraların baskınlığı, merkez bankalarının finansal modellerini uygulamalarında yeteneklerini azaltabilir.

IMF’in aksine U.S. Federal Reserve (ABD Federal Rezervi) bu konuda kaygılı değil. Aralık 2021 tarihinde FED başkanı Jerome Powell, kripto paraların finansal istikrarı bozmayacağını düşündüğünü ancak doğaları gereği kripto para yatırımını riskli bulduğunu söylemişti.

İlginizi çekebilir: FED Nedir? Neler Yapar?

Bank of England başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe ise IMF ile benzer düşünüyor. Kasım 2021’de yaptığı bir açıklamada kripto paraların finansal istikrarı bozmaya çok yaklaştığını ve küresel bir tehdit haline dönüştüğünü söylemişti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar