Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69653.95
-0.39%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3815.11
2.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.11
-2.03%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $611.4
-1.78%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

IMF: “Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Uluslararası İş birliğine İhtiyaç Var”

Uluslararası Para Fonu 9 Aralık Perşembe günü kripto para birimi düzenlemesiyle ilgili bir yazı yayımladı.

Clock
Paylaş
IMF: “Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Uluslararası İş birliğine İhtiyaç Var”

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto paraların nasıl düzenlenmesi gerektiği hakkında tavsiyeler verdi. Ayrıca, şu an en acil işin kripto para düzenlemelerinde uluslararası iş birliğinin yapılması gerektiğine dair mesaj verdi.

728×90 muhabbit - IMF: “Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Uluslararası İş birliğine İhtiyaç Var”300x250 muhabbit - IMF: “Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Uluslararası İş birliğine İhtiyaç Var”

Uluslararası Para Fonu 9 Aralık Perşembe günü kripto para birimi düzenlemesiyle ilgili bir yazı yayımladı. IMF’nin Para ve Sermaye Piyasaları Departmanından; Tobias Adrian, Dong He ve Aditya Narain tarafından yazılan yazının başlığı “Küresel Kripto Para Düzenlemesi Kapsamlı, Tutarlı ve Koordineli Olmalıdır.”

Yazıda “Kripto para varlıklarının ve buna bağlı ürün ve hizmetlerin son yıllarda hızla büyüdüğünü; düzenlenmiş finansal sistemle olan bağlantılarının arttığını” belirterek şu ifadelerde bulundular:

Kripto para varlıkları potansiyel olarak uluslararası para ve finansal sistemini yeniden düzenliyor!

“Politika yapıcılar, gelişen bu sektörde birçok faaliyetin düzenlenmediğinden kaynaklanan riskleri izlemek için mücadele ediyorlar” diyerek yazıya şu şekilde devam ettiler:

Finansal istikrar ile alakalı risklerin, bazı ülkelerde yakında sistematik hale gelebileceğini düşünüyoruz.

IMF Kripto Paraların Nasıl Düzenlenmesi Hakkında Önerilerde Bulundu!

Yayımlanan yazıda ayrıca, kripto paraların nasıl düzenlenmesi hakkında tartışıldı ve ”Küresel düzenleyici çerçeve, faaliyet ve risk spektrumunun eşit bir şekilde sağlanmalıdır’ sonucuna varılırken dahil edilmesi gereken 3 faktör daha olduğu söylendi.

Birinci faktör: Rezervlerin ve varlıkların depolanması, devredilmesi, uzlaştırılması ve saklanması da dahil olmak üzere kripto para servis sağlayıcılarının “lisanslanması veya yetkilendirilmesi gerektiğini” belirtildi.

İkinci faktör: Lisanslama ve yetkilendirme kriterlerinin açıkça ifade edilmesi, sorumlu makamların kimler olacağının belirlenmesi ve aralarındaki koordinasyon mekanizmalarının iyi tanımlanması gerektiği;

Üçüncü faktörün ise: kripto para varlıklarının ve stablecoin’lerin ana kullanım durumlarına göre uyarlanması, düzenleyicilerin ise merkez bankaları ve menkul kıymet gözlemcileri de dahil olmak üzere, farklı ve değişen kullanımlardan kaynaklanan çeşitli riskleri ele almak için koordineli bir şekilde çalışmaları gerektiği belirtildi.

Yazının tümünü ele aldığımızda; kripto paraların ortaya çıkmasıyla beraber, yerli para birimlerinin yerini alma riskinin olduğunu, döviz kısıtlamalarını ve sermaye hesabı yönetimi ile alakalı önlemlerin aşıldığı zaman ise “kriptolaşma” olarak adlandırdığımız şeyi hızlandırabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Sonuç olarak verilen asıl mesaj şuydu:

Teknolojik, yasal, düzenleyici ve denetleyici zorlukları ele almak için sınır ötesi iş birliğine acil bir ihtiyaç vardır.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar