BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

IOTA Kurucusundan Bitcoin Ve Ethereum Hakkındaki Şok Sözler!

IOTA kurucularından David Sønstebø, Bitcoin ve Ethereum ağlarının merkeziyetsiz olmadığını ifade etti.

Yayın:

-

IOTA Kurucusundan Bitcoin Ve Ethereum Hakkındaki Şok Sözler!

IOTA kurucularından David Sønstebø, Bitcoin ve Ethereum ağlarının merkeziyetsiz olmadığını ifade etti.

IOTA, şüphesiz ki en çok konuşulan projelerinden biri olmaya devam ediyor. CoinMarketCap de bunun farkında olmalı ki IOTA’nın arkasındaki iki ismi David Sønstebø ile Dominik Schiener’yı misafir etti. 3 Temmuz tarihinde gerçekleşen röportajda tanışma hikâyelerinden IOTA hedeflerine, Bitcoin ve Ethereum ağlarına kadar birçok konudan söz ettiler.

Bir forumda tanışan ikilinin birkaç kez yüz yüze görüştüğünü ve ardından dijital ortamda planlamalarını yaptıkları IOTA projesine giriştikleri öğrenildi. Şu zamana kadar birçok tökezleme yaşadıklarını ancak hatalarından ders aldıklarını söyleyen ikili, gelecek planları hakkında da konuştu.

IOTA’nın ortaya çıkış amacının özellikle Bitcoin Blockchain ağında rastlanan büyük problemlere çözüm arayışı olduğunu ifade edildi. Sønstebø saniyede 7 işlem yapabilen Bitcoin Blockchain’inin diğer Blockchain’lere nazaran daha yüksek işlem ücretleri olduğunu ve her işlemde bu ücretin ödenmesi gerektiğini belirtti.

“İşte tam bu yüzden Bitcoin Blockchain’ine prototip diyorum. En az uygulanabilirlik ile ürün inşa edersen böyle olur. İşe yarıyor mu evet. Ancak iş ölçeklenebilirliğe gelince sınıfta kalıyor.”

İşte IOTA’yı tam bu sorunlarla mücadele etmek amacıyla kurduk diyerek söze devam eden Sønstebø, geçtiğimiz 5 yılda bu sorunlara çözüm aradıklarını dile getirdi. Ayrıca Sønstebø işlem ücretlerini ve ölçeklenebilirlikteki sınırları kaldırıp dışa bağımlılıktan kurtararak merkeziyetsiz bir yapı sağlamayı amaçladıklarından bahsetti.

Schiener ise teknolojinin gelişim evrelerinden bahsetti. DLT teknolojisi ilk tanındığında ‘ne gerek var şimdi buna’ tarzında tepkiler alırken şimdi ‘Çare DLT’ tarzında konuşmalara geçildiğinden bahsetti. DLT’nin ciddiye alınmasıyla birlikte üretkenliğin arttığını ve IOTA’ya yönelim olduğunu iletti.

Bitcoin Ve Ethereum Blockchain’leri Merkeziyetsiz Falan Değil!

Ardından konu IOTA’nın test ağı Pollen’a gelince Sønstebø, Bitcoin ve Ethereum Blockchain’leri için şok eden sözler sarfetti. Sønstebø’a göre Bitcoin ve Ethereum Blockchain’leri merkeziyetsiz değil. Ancak yalancı bir yarı-merkeziyetsiz ağ olduklarını dile getirdiği Blockchain’lerin 5 veyahut 10 büyük operatör tarafından kontrol edildiğini savundu. Ancak Sønstebø, IOTA’nın farklı olduğunu ve madencilerden kurtulduklarını, merkeziyetsizliğin ağın her alanında hüküm sürdüğünü söyledi.

Ayrıca Blockchain teknolojisinde üç seçeneğiniz olduğunu ve bu üç seçenek arasında birinin seçilmek zorunda olduğunu söyledi. Yani ya merkeziyetsizliği ya düşük ücreti ya da ölçeklenebilirliği seçmek zorundasınız. IOTA’da seçmek zorunda olmadan bu üç özelliğe sahip olunabileceğini açıkladı.

IOTA hem düşük ücret hem ölçeklenebilirlik hem de merkeziyetsizliği seçebiliyor.”

Son olarak kripto para dünyasında sevdiğiniz paylaşım var mı diye soruluyor. Schiener ise kendilerinin Blockchain teknolojisine veyahut IOTA projesine girme nedenlerinin servet kazanmak olmadığını ama bu türdeki bir paylaşımın çok hoşuna gittiğini söyleyerek ekledi;

 

Teknoloji için buradayım.

Teknolojisi için bu işteyim.

IOTA’ya girişmelerinin servet elde etmek için değil, teknolojiyi geliştirmek için olduğunu her fırsatta dile getiren IOTA kurucuları, geçtiğimiz dönemde yaşadıkları siber saldırı sonucu zarar gören kullanıcıların zararlarını kendi ceplerinden ödemişlerdi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Almanya da Darknet Üzerinden Uyuşturucu Krizi!

Alman polisi, darknet üzerinden uyuşturucu satışı yapan bir çeteyi çökertti.

Yayın:

-

uyuşturucu

Almanya’nın en büyük darknet uyuşturucu pazarı olan “Kimyasal Devrim”e dahil olduğu iddia edilen kişi ve kurumlar bugün yargılanacaklar.

İlk davadaki sanık sayısının fazla olması, duruşmanın Almanya’nin merkezindeki Giessen’deki büyük bir kongre salonunda yapılacağı anlamına geliyor.

Bugün yedi sanık yargılanırken, dava ile bağlantılı olarak Haziran 2019’da toplam 11 kişi tutuklandı.

Sanıklar, Bitcoin (BTC) karşılığında tüketicilere MDMA, amfetamin, eroin, kokain ve esrar dahil olmak üzere çok sayıda uyuşturucu madde satmak ile suçlanıyor.

Frankfurt’taki savcılar, 11 tanığın Eylül 2017 ve Şubat 2019 arasında 130 kilodan fazla amfetamin, 42 kilo esrar, 17 kilo ekstazi, 6 kilo kokain ve kilolarca eroin kaçakçılığı yaptığını iddia ediyor.

Söylenenlere göre sanıkların kazançlarının, 1 milyon euro’yu aştığı iddia ediliyor. Eğer bu rakam doğruysa, ülkenin en büyük çevrimiçi narkotik ticareti bu kişiler tarafından yapılıyor.

Karmaşık ve Yasadışı Operasyon

Darknet alanının kapatılması, uyuşturucuların ele geçilirilmesi ve Haziran ayındaki tutuklamalar ile sonuçlanan soruşturma, 2018 senesinin ilk aylarında başladı.

Alman polisi, gizli araştırmacılar ve sahte uyuşturucu ticaretinin yanı sıra, içeride bulunan muhbirler aracılığıyla sitenin arkasındaki karmaşık tedarik zinciri ve idari yapı ağına başarıyla sızdı.

“Kimyasal Devrim” davasındaki asıl suçlunun Mallorca’da ikamet eden 26 yaşındaki bir Alman vatandaşı olduğu iddia ediliyor.

Savcılar, platform yöneticilerinden, kuryelerden satış personeline kadar, sahanın “tedarik zinciri içindeki farklı noktalarda” operasyonları yürüttüğünü iddia ediyor.

Alman haber ajansı Deutsche Welle’te göre, Eylül 2019’da yayınlanan bir araştırma, 2018’de ilgili uyuşturucu suçlarında bir önceki seneye göre %27.5’lik bir artış olduğunu gösterdi.

Anonimleştirme, şifreleme yazılımı ve Bitcoin alımları için sunulan destek, sitenin çevrimiçi işlemlerini kolaylaştırdığını bildirdi.

Davanın henüz yayınlanması, “Kimyasal Devrim” satıcıları ve tedarikçileri, aynı zamanda geçen yıl Alman polisi tarafından kapatılan, dünyanın ikinci büyük darkweb pazarı olan Wall Street Market aracılığı ile satış yaptığını gösterdi.

Blockchain analiz firması Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma, kriptodaki toplam darknet pazar satışlarının 600 milyon $’ın üzerine çıktığını gösterdi.

Görünüşe göre, uyuşturucu tacirleri kripto para ile ticaret yaptıklarında daha güvenle olduklarını düşünüyor. Fakat Alman polisi soruşturmayı çok sıkı tutarak, uyuşturucu tacirlerini çökertmeyi başarmış durumda.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Cash App’ten Rekor Bitcoin Geliri!

Cash App için açıklanan ikinci çeyrek rakamlarında Bitcoin’den 17 milyon $’lık kar elde edildiği de duyurulmuş durumda.

Yayın:

-

cashapp

Square tarafından Salı günü yapılan açıklamada 875 milyon $ gelir elde edildiği açıklandı.

Cash App için açıklanan ikinci çeyrek rakamlarında Bitcoin’den 17 milyon $’lık kar elde edildiği de duyurulmuş durumda.

Şirket tarafından yapılan açıklamada gelir tarafındaki artış bir önceki yıla göre yüzde 600’lük bir artış yaşarken, karlılık noktasında da yüzde 711’lik bir artış yaşandığının altı çizildi.

2020 yılının birinci çeyreğinde Bitcoin işlemlerinden 306 milyon $’lık gelir elde eden Cash App 7 milyon $ kar açıklamıştı. Gelir noktasında yüzde 100’lük bir artış yaşayan Cash App’te yüzler gülüyor.

Haziran ayında hacim noktasında büyük bir artış yaşandığını belirten yetkililer, aktif Cash App kullanıcı sayısının da önemli derecede arttığının altını çiziyor. Cash card aracılığı ile ödeme yapabilen kullanıcılar aynı zamanda uygulama üzerinden kolayca Bitcoin yatırımı yapabiliyor.

Özellikle işsizlik noktasında yaşanan artışın kullanımı ve alternatif çözüm arayışına giren kişilerin yaşanan artışı tetiklediği düşünülüyor.

Bildiğiniz üzere Square CEO’su Jack Dorsey aynı zamanda Twitter’ın da CEO’luğunu üstlenmekte. Kripto para topluluğu tarafından oldukça sevilen Dorsey, Bitcoin’e verdiği destek ile de tanınıyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan durgunluğun ardından son dönemde yaşanan hacim artışı, kripto para piyasalarında da büyük bir hareketliliğe yok açtı. Bitcoin’nin sert yükselişi ile birlikte kurumsal yatırımcıların tercih ettiği CME ve Bakkt Vadelileri’nde de açık pozisyon rekoru kırılırken, sektöre büyük bir para akışı var gibi görünüyor. Özellikle yeni dolaşıma giren Tether miktarları da birçok spekülasyona yok açmış durumda.

Sizce kripto para borsalarındaki hacim artışı devam edecek mi?

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.