BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

İran Bariyerleri Aşmak İçin Bitcoin Kullanıyor

Bu yaptırımlardan ciddi hasar gören İran, çareyi Bitcoin kullanmakta buldu ve ekonomik bariyerleri Bitcoin ile aşmaya çalıştı.

Yayın:

-

iran bitcoin muhabbit

Amerika’nın son 2 yıldır İran’a uyguladığı yaptırımlar sonucu İran ekonomisi %10 kadar küçüldü ve bu çok ciddi bir oran. Bu yaptırımlardan ciddi hasar gören İran, çareyi Bitcoin kullanmakta buldu ve ekonomik bariyerleri Bitcoin ile aşmaya çalıştı. Bunun da sonucunda uluslararası arenada Bitcoin ‘e karşı sürdürülen savaş hızlandırıldı, regülasyonlar hızlandırıldı fakat ne var ki kripto paralar bu tip konularda daha esnek ve çevik.

İran Kendi Kripto Para Birimini Geliştirmek İstiyor

2018 yılından bu yana İran hükümetinin kendi kripto para birimini geliştirmek istediği bir sır değil. Amerika’nın yaptırımları konusunda kader ortağı olan Venezuela’dan cesaret alan İran bu hamle ile birçok bariyeri aşmayı umuyor.

Venezuela, geliştirdiği kripto parayı petrole endekslemişti fakat İran bu derece yaratıcı olamadı, geliştirdiği kripto parayı kendi ulusal parasına endekslemeyi düşünüyor…

İran’ın kripto para üzerinde ciddi çalışmalar yürüttüğü ve bu kripto para biriminin belirli bankalarda denendiği de biliniyor

Bu tip olaylar dolayısıyla geleneksel finans alanında tedirginlik yaratıyor ve regülasyon konusunu daha da karmaşıklaştırıyor. Her şeyden önce, tüm kripto paraların “merkeziyetsiz” bir blockchain üzerinde çalıştığını düşünen insanların hatalı olduğunu söyleyelim çünkü 2 tür blockchain söz konusu; halka açık olan ve özel olan. Devletlerin kendi kripto paralarını halka açık, takip edilebilen bir blockchain üzerinde geliştiriyor olmalarını düşünmek garip olur.

İran Halkı da Kripto Para Kullanıyor

Kripto paraları bir çözüm için kullanmak sadece İran hükümetine has bir durum değil, ülkedeki insanlar da bu konuda bilgili ve uluslararası para transferlerinde Bitcoin ‘i tercih ediyorlar çünkü Bitcoin olası birçok problemi kolayca aşmalarını sağlıyor.

Bitcoin Madenciliğinde de Aktifler

Elektrik ücretinin düşük olduğu İran’da Bitcoin madenciliği yapmak da avantajlı ve konu hakkında yeterince bilgisi olan insanlar bu avantajı değerlendirmekten geri kalmıyor.

Şehir bazında bile kripto para çıkartmayı düşünen bizler için bu tip haberler çok normal artık. Kripto para geliştirmek isteyen hükümetler, belediyeler, şirketler, bireyler… vb. derken durum nerelere varacak, geleneksel finansın patronları bununla nasıl mücadele edecek, göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Bitcoin Fiyat Analizi 2.12.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Bitcoin’i inceliyoruz (2.12.2020). Bitcoin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Uzun zamandır Bitcoin fiyat analizi yazısı hazırlamadığımı farkettim bundan dolayı bugün Bitcoin’i incelemeye karar verdim. Bir önceki Bitcoin yazımda ATH karşılaştırması yapmıştım. Ancak orada geçmiş verileri günümüz ile karşılaştırdığım için onu diğerlerinden ayrı tutmakta fayda var. Merak ediyorsanız ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin BTC fiyat grafiği 2.12.2020. Saatlik grafik veriler Bitmex borsasına aittir.

Üstteki yeşil bölge 2017 yılında BTC ATH’sinden kalan bir fraktal direnç bölgesi. Burayı ilk testten sonra fiyatta hızlı bir düşüş yaşanmıştı ve fiyatın önceki tepe noktasına kadar gerilemişti (alttaki yeşil bölge). Şimdi ise tekrar 2017 ATH’sinden kalan fraktal direnç bölgesindeyiz. Fiyatın burayı ikinci defa test etmesi olumlu bir nokta. Çünkü bir direnç bölgesi ne kadar test edilirse, fiyat ne kadar üzerinde durursa o direnç bölgesi o denli güçsüzleşir. Bu 20 000 dolar direnç bölgesini de ne kadar test edersek o denli oranın kırılması olası olur.

Grafiğin sağ tarafında bir üçgen formasyonu da oluştuğunu görmekteyiz. Bir simetrik üçgen yapısı, 4 vuruşu bulunmakta ve şekil olarak da düzgün bir yapıda. Kısa vadede trade etmek için bu yapının kırılımını beklemek mantıklı olacaktır. Yukarıya doğru kırılırsa 19 700-800 bandını tekrar test edeceğimizi düşünüyorum. Aşağı yönlü kırılımda ise 17 700 seviyesinin gelmesi muhtemel.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Binance Coin Fiyat Analizi 1.12.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Binance coin’i inceliyoruz (1.12.2020). Binance coin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Bugün Binance Coin yani BNB’nin fiyat analizini hazırladım. Bildiğiniz üzere BNB, Binance borsasının coini ve BNB kullanıcıları Binance borsasında bazı avantajlar elde ediyorlar. Diğer yandan da BNB Binance ekosisteminin belkemiğini oluşturuyor diyebiliriz. Haliyle Binance ekibi de BNB’yi ayakta tutmak ve daha iyi yerlere getirmek için sürekli çaba sarfediyor.

Binance coin BNB fiyat grafiği 1.12.2020. 60 dakikalık grafik veriler FTX borsasından alınmıştır.

Grafikte Görmüş olduğunuz yeşil alanlar önceden belirlediğim destek/direnç bölgeleri. Bu bölgeleri baya önceden belirlememe rağmen hâlâ düzgün bir şekilde çalışmaktalar. Siz de fiyat analizi yazılarımdaki bölgeleri grafiklerinize ekleyebilir veya kendiniz takip ettiğiniz grafik üzerlerinde destek/direnç çalışması yaparsanız bunları uzun bir süre boyunca kullanabilirsiniz. Takip ettiğiniz her grafikte destek/direnç bölgelerini belirlemek için birkaç dakika ayırırsanız ilerleyen zamanlarda daha rahat edersiniz.

Fiyat 32 dolar bölgesindeki direnci kıramayınca aldığı ret ile birlikte yükselen trendini kırdığını görmekteyiz. Bu kırılımla birlikte düşüş 29,5 dolar bölgesindeki destekte şimdilik son bulmuş görünüyor. Bu düşüşün yükselen trenddeki fibonacci oranına baktığımızda 0,5 geri çekilme seviyesine denk geldiğini görmekteyiz. Bu trendin hedeflerinin tamamlandığını düşünmekteyim. Bundan dolayı sonraki süreçte bu trendi takip etmeyeceğim.

Fiyattaki genel görünüme bakacak olursak, fiyat hareketinde bir olumsuzluk görünmüyor. Fiyat 32 dolar bölgesini test ettikten sonra önceden kırdığı direnci (29,5 dolar) dönüp retest etmiş durumda. Fiyatın 29,5 dolar bölgesi altında mum kapanışı yapmadığı müddetçe tekrar 32 dolar bölgesindeki direnci zorlayacağını düşünüyorum.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.