Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53596.01
3.98%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3142.81
2.59%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.83
5.57%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.8
2.43%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İran, CBDC Çalışmalarında Ön Deneme Aşamasını Tamamladı!

İran Merkez Bankası, CBDC geliştirilmesi için başlattığı ön pilot çalışmalarını tamamladı.

Clock
Paylaş
İran, CBDC Çalışmalarında Ön Deneme Aşamasını Tamamladı!

İran Merkez Bankası’nın (CBI), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için yaptığı araştırma çalışmalarında son aşamalara geldiği belirtildi.

Konu ile ilgili olarak, Para ve Bankacılık Araştırma Enstitüsü (MBRI) tarafından resmi bir açıklama yapıldı. MBRI’a göre, İran Merkez Bankası, CBDC geliştirilmesi için başlattığı ön pilot aşamasını tamamladı.

Binance BannerBinance Banner

CBDC ile birlikte ülkenin ödeme sisteminin dijital hale geleceğini belirten CBI ödeme sistemleri denetleme ofisi başkanı Mohammad Reza Mani Yekta, şu ifadelere yer verdi:

“Ön pilot aşaması başarılı bir şekilde sona erdi. Proje yakında diğer ekosistemlerde de devreye girecek ve daha fazla kullanıcı tarafından kullanılacak. Ancak acele etmek istemiyoruz”

Bilindiği üzere İran’da bağımsız bir dijital para biriminin geliştirilmesi, 2018 yılında CBI’ın yürütme kolu olan Bilişim Hizmetleri Şirketi tarafından başlatıldı. Uzun zamandır yürütülen geliştirme aşamasının tamamlanmasının ardından, ön pilot uygulamanın da tamamlandığı belirtildi. İran CBDC projesinin, ABD’li teknoloji devi IBM tarafından kurulan blockchain platformu Hyperledger Fabric platformu kullanılarak geliştirildiği bildiriliyor.

Bankalar İle Birlikte Çalışılacak

Dijital riyalin de tıpkı ile fiziksel riyal gibi belirli kurallara tabii olacağını belirten Yekta, CBDC altyapısının bazı blockchain özelliklerinin yeniden oluşturmasıyla, bireyler ve bankalar arasında dijital riyalin dağıtılacağını söyledi.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Mani Yekta’nın İran’daki on bankanın dijital riyal projesine katılmak için başvurduğu bildirildi. Bank Melli, Bank Mellat ve Bank Tejarat gibi bankalar deneysel aşamada yer aldı. İran’daki tüm bankaların ve kredi kurumlarının yaklaşmakta olan dijital para birimini kullanmak için elektronik cüzdanlar sunmaya başlaması bekleniyor. 

İran Yaptırımlardan Kurtulmanın Yollarını Arıyor

Hâlihazırda İran, ABD tarafından uygulanan ağır ekonomik yaptırımların yükünden kurtulabilmiş değil. Ülke, bu yaptırımlar sonucunda ciddi anlamda finansal ve ekonomik zorluklar yaşıyor. Ekonomik anlamda, üzerinde bulunan baskılardan kurtulmak için çıkış yolu arayan İran, çeşitli uygulamaları denemeye başladı. Son çözüm olarak ise bu sorunların ortasında, kripto paralara odaklanıldı.

Hatta kısa süre önce kamuoyuna yansıyan yeni haberlere göre İran Merkez Bankası, altınla desteklenen yeni bir kripto para birimini Rusya ile ortaklaşa çıkarmak için Rus hükümeti ile iş birliği gerçekleştirdi.

Söz konusu stablecoin, ABD doları, Rus rublesi ve İran riyali gibi fiat para birimleri yerine sınır ötesi işlemleri mümkün kılmayı hedefliyor. Bunun yanında yeni stablecoin’in Rusya’nın İran kargo gönderilerini kabul etmeye başladığı Astrakhan’daki özel bir ekonomik bölgede faaliyet göstereceği belirtiliyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar