Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67208
-0.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3458.77
-1.41%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.99
2.14%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.9
-1.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İran, Ödeme Yöntemi Olarak Kripto Para Yerine CBDC’yi Tercih Ediyor!

İran, yakın zamanda kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasa sürebilir.

Clock
Paylaş
İran, Ödeme Yöntemi Olarak Kripto Para Yerine CBDC’yi Tercih Ediyor!

İran hükümeti, kripto para birimlerini ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini belirtti. İran Merkez Bankası, dijital paralarla ilgili yeni kurallarını açıkladı. Açıklanan bu kuralların CBDC ile alakalı olduğu düşünülüyor. İran, yakın zamanda kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasa sürebilir.

728×90 muhabbit - İran, Ödeme Yöntemi Olarak Kripto Para Yerine CBDC'yi Tercih Ediyor!300x250 muhabbit - İran, Ödeme Yöntemi Olarak Kripto Para Yerine CBDC'yi Tercih Ediyor!

İran İletişim Bakanı Yardımcısı: Kripto Para Birimlerini Ödeme Yöntemi Olarak Kabul Etmiyoruz!

Bitcoin gibi kripto para birimleri, İran’da ödeme yöntemi olarak kabul edilmeyecek. İran’ın İletişim Bakanı Yardımcısı Reza Bagheri Asl, kripto para birimleri ile ilgili düzenleyici konuları tartışırken şunları söyledi:

Kripto para birimleriyle yapılan ödemeleri kabul etmiyoruz.

Hükümet yetkilisi, Dijital Ekonomi Çalışma Grubu’nun kripto paralarla alakalı kararı hakkında düşüncelerini paylaştı. Bakan Yardımcısı, kripto paraların İran Para Ve Bankacılık Yasası’na aykırı olduğunu söyledi.

Bagheri Asl, sözleirne şu şekilde devam etti:

İran’a ait olmayan kripto paralarla yapılan ödemeleri kabul eden herhangi bir düzenlemeye sahip olmayacağız. İran’ın kendi ulusal kripto para birimi var. Bu nedenle bunun dışındaki kripto para birimleriyle yapılan ödemeler kabul edilmeyecektir.

Bakan Yardımcısı, kripto paraları riskli gördüğü için İran’lı yatırımcıların haklarını korumak istediğini belirtti. Asl’a göre kripto para birimleri ve bankacılık sistemleri düzenlenmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

CBDC - İran, Ödeme Yöntemi Olarak Kripto Para Yerine CBDC'yi Tercih Ediyor!

İran Merkez Bankası’nın Dijital Riyal (CBDC) Projesi!

Uygulanan ambargonun önüne geçmek isteyen İran, merkeziyetsiz kripto para birimlerini kullanmayı düşünmüştü. Ancak bu düşünce yapısı İran’da zamanla değişti. İran Merkez Bankası, ülkenin itibari para birimi olan riyalin dijital versiyonunu piyasaya sürmek istiyor.

İran Merkez Bankası (CBI), bir süredir dijital riyal üzerinde çalışıyor. Merkez Bankası, ilgili düzenlemeler hakkında kısa süre önce bankaları ve diğer kredi kuruluşlarını bilgilendirdi. Dijital riyalin basımı ve dağıtımı, İran Merkez Bankası tarafından yapılacak.

Dijital riyal, yetkili finansal kurumları tarafından geliştiriliyor. Akıllı sözleşmelere sahip olan CBDC projesi, dağıtılmış defter teknolojisini kullanıyor. İran, CBDC için altyapının tamamlandığını ve yakın gelecekte pilot uygulamasının yapılacağını duyurdu.

Merkez Bankası, dijital para biriminin ekonomik olarak etkisini izleyecek ve ülkenin para politikasına uygun olarak yönetmeye çalışacak. Kullanıcılar, CBDC ile sadece İran sınırları içinde işlem yapabilecek.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar