Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51256.32
-1.79%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2916.64
-0.67%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.06
-4.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $371.4
4.33%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

İslam Memiş: ”Türkiye’den Kripto Para Yasası Konusunda Tüm Dünyayı Şaşırtacak Bir Sürpriz Gelebilir!”

Memiş: ”Yerli ve milli bir dijital paramız olabilir.”

Clock
Paylaş
İslam Memiş: ”Türkiye’den Kripto Para Yasası Konusunda Tüm Dünyayı Şaşırtacak Bir Sürpriz Gelebilir!”

Ünlü Analist- Ekonomi yorumcusu İslam Memiş ile FED’in son kararını ve Türkiye’nin ilerleyen zamanlarda hayata geçireceği kripto para yasası hakkında konuştuk.

İlginizi çekebilir: FED Beklenen CBDC Raporunu Yayımladı!

Binance BannerBinance Banner

Merhaba İslam bey, ilk sorum merkez bankaları ile ilgili olacak. 26 Ocak 2022 tarihinde FED faizi sabit tuttu. Tüm bu gelişmeleri okuyucularımız için özetleyebilir misiniz?

Merhaba! Amerikan Merkez Bankası olan FED’in faiz kararı piyasalar tarafından zaten bekleniyordu.

FED Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar sayesinde piyasalar, FED’in ocak ayı toplantısında faizlerde bir değişikliğe gitmeyeceğini tahmin ediyordu.

Muhtemelen 2022 yılının diğer toplantılarında FED, faiz artışına gidecek. Bu hamleler küresel piyasalarda oldukça önemli çünkü dolar hem rezerv bir para hem de dünyada en fazla dolaşımı olan bir para birimi olduğu için oldukça önemli.

Doların hareketi kripto para piyasasında, borsalarda ve bütün finans piyasalarında etkilidir ama dünyada artan bir enflasyon var. Yani ABD’de büyük bir enflasyon problemi var. 

FED’in bu açıklamaları öncesi kripto para piyasasında önce bir yükseliş görüldü. Bitcoin tarafı 39 bin dolar seviyesindeydi. Karar sonrası aşağı doğru bir hamle görüldü. Genel olarak bu tip durumlarda yatımcılar, ilk önce kâr satışları yapıyor. Sonrasında kripto para piyasasında işlem yapanlar ise dolar pozisyonu alıyor. Yani yatırımcıların hareketleri bu şekilde değişmiş oluyor.

Bundan sonra şubat ayına odaklanacağız. Şubat ayı toplantısı kararlarına göre yatırımcılar kripto para piyasasına tekrar geçebilir. O psikolojik direnç seviyesi olan 40 bin dolar seviyesi üstünde ataklar görebiliriz diye tahmin ediyorum.

Sonrasında emtia piyasasında da aynı şekilde ilk önce bir yükseliş oluyor. Devamında da tekrar aşağı yönlü bir trend gördük. Burada da hareketlilik bu şekilde devam ediyor. 

İlerleyen zamanlarda sizce nasıl kararlar verilecek?

Şöyle, enflasyon ile mücadele çok kolay olmayacak. Tüm merkez bankaları için bu geçerli…Ben 2022 yılı içinde dünya piyasalarında tüm enflasyon rakamlarının yüksek olacağını tahmin ediyorum. Özellikle enflasyon oranlarının yüksekliği ile beraber; emtia piyasasında altın ve gümüş gibi değerli madenlerde, kripto para piyasası ve dolar tarafında üçlü bir ralli olacak. Burada bir yarış olma ihtimalini çok güçlü görüyorum.

Peki bu enflasyon oranlarını ve bu yılın tahminlerini düşününce yatırımcılar ne yapabilir?

Tüm bunların yanında sert dalgalanmalar bu yıl içinde olabilir. Bence yatırımcılar kendilerine bir sepet yapmalılar. Farklı enstrümanları kullanarak yatırım yapabilirler. Mesela 10 birim paranız var. Bunun 2.5 birimini dövize, 2.5 birimini kripto paralara, 2.5 birimini farklı enstrümanlara kalan 2.5 birimini ise TL’de değerlendirmeliler.

Sepette 4 farklı yatırım kolu olması gerekiyor. Çünkü az önce de dediğim gibi ben 2022 yılında çok fazla dalgalanma bekliyorum.

Böylece bu dalgalanmalardan korunmak için, bu sepet yatırımcılar için iyi bir karar olacaktır.

O zaman sizin de sepetinizde kripto para yatırımı vardır değil mi?

Evet ben kaybettiğimde üzülmeyeceğim miktarlarda bir yatırım yaptım. Bu piyasayı tanımak gerekiyor, en önemlisi öğrenmek gerekiyor. Mesleğimden dolayı insanlara sağlıklı bilgi vermek için bu işlemlerin içinde olmam gerekiyor.

Ben minik miktarlarda yatırım yaptım ve sepetime koydum. Uzun vadeci olduğum için en az bir yıl bekliyorum. %50 alım yaptıktan sonra diğer %50 için bekleyeceğim. Bu yüzden bir yıl vade koydum. 

Hükümetin, kripto para yasa tasarısı üzerinde ne gibi hamleler yapacağını düşünüyorsunuz? Bir öngörünüz var mı?

Hükümetin yaptığı bu görüşmelerin neticesi pastadan nasıl dilim alabiliriz uygulaması. Yani burada vergilendirme ön planda tutulacak. Aracı kurumlara yasal düzenleme getirerek bir şeyler yapmaya gayret gösteriyorlar. Fakat işin daha büyük boyutuna bakmak gerekiyor. Bu yasal düzenlemeden çok açıkçası ben; işin muhasebe ayağı, finansal okuryazarlık gibi konuları daha çok önemsiyorum.

O zaman bu yasa tasarısının önceliği vergilendirme mi olacak?

Evet benim tahminim bu şekilde. Bu vergilendirme işlem yapanlar ve diğer yandan da aracı kuruluşlar için olacaktır diye düşünüyorum. Kazancın olduğu yerde her zaman vergilendirme olur. Dolayısıyla burada bir kazanç olduğu için devlet buradan bir şeyler alacaktır.

Yüzde 40 vergilendirme olacağı iddialarını bile duyduk. Bu ne kadar gerçekçi?

Bu tarz kulaktan dolma bilgilerle yorum yapmayı yanlış buluyorum. İlk ağızdan bunları duymak bence çok daha sağlıklı! 

Onu geçersek, hükümetin bu yılın ilk yarısına gelmeden kripto para piyasası ile alakalı, metaverse ile alakalı daha doğrusu bu dijital sistemle ilgili yeni ve güzel adımlar atacağını tahmin ediyorum.

Özellikle tüm atılan bu adımlar ve hazırlıklar kamuoyu ile sık paylaşılmasa bile diğer gelişmiş ülkeleri bence hayrete düşürecek ve bence güzel hamleler olacaktır. Perdenin arkasındaki çalışmaları önemsiyorum. Milli ve yerli bir dijital para çıkma olasılığı olduğunu düşünüyorum. Az önce dediğim gibi yılın 2.çeyreğinde bu kararlar açıklanabilir.

Ben yatırımcılar ve ülkenin kariyeri açısından olumlu şeyler yapılacağını düşünüyorum.

Dışarıdan kripto para ile alakalı yasakçı bir ülke gibi görünüyoruz. Sizce neden?

Yasakçı değil aksine bu piyasada Türkiye sürpriz bir çıkış yapabilir. Türkiye’den tüm dünyayı şaşırtacak sürpriz bir karar gelebilir.

Sizler için hazırladığımız özel içerikleri okumak için lütfen tıklayınız: Muhabbit Özel

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar