BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

İspanya Dijital Ödemelere Ağırlık Verirken ATM Sayısını Azaltıyor!

İspanya’daki ATM’lerin sayısı giderek azalıyor!

Recep Göger

Yayın:

-

İspanya muhabbit

İspanya’daki ATM sayısı azalmaya devam ediyor. Ülke en son 2002 yılında bu kadar ATM’ye sahipti. İspanya Merkez Bankası’nın yakın tarihli bir raporuna göre; 2021 Ağustos ayında ülkede 48.081 adet ATM vardı. Bu azalmanın sebebi, ATM’lerde yapılan işlemleri bütünüyle dijital ortama taşıyarak maliyetleri azaltmak olduğunu söyleyebiliriz.

2008 yılında İspanya 61.714 adet ATM’ye sahipti ve o zamandan beri bankalar, ATM’leri yavaş yavaş kaldırmaya başladı. Ancak başka bir rapora göre ATM’lerin kullanımı arttı. 2021 yılının 3’üncü çeyreğinde İspanyollar, ATM’leri kullanarak 2020 yılına göre %1,04 artışla 171.300 para çekme işlemi yaptı.

İspanya Dijitalleşme Yolunda

İspanyol hükümeti, dijitalleşmenin benimsenmesi için işlem başına ödenen nakit miktarını azaltıyor. İspanya hükümeti, nakit ödemeler için 1.000 € sınır koydu. İspanyollar nakit olarak 1000 €’dan fazla ödeme yapamıyor. Bu durum İspanya’nın kırsal kesiminde yaşayan insanları kötü etkilemiş olabilir.

Yapılan bir ankete göre İspanyol vatandaşların yalnızca %35’i ödemeler için nakit kullanıyor. Nakit kullanımı Avrupa ülkelerinde azalırken İspanya, ödemeler için nüfusun %10’unun fiziksel para kullandığı İsveç gibi ülkelerden daha fazla nakit kullanıyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trend Haberler