Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $70157.32
0.37%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3798.54
4.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.13
4.90%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $618.4
4.23%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İsrail Merkez Bankası: Milli Dijital Para Bankacılık Sistemine Zarar Vermeyecek

İsrail Merkez Bankası halkın dijital şekeli benimsemesinin ülkenin bankacılık sistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacağını belirtti.

Clock
Paylaş
İsrail Merkez Bankası: Milli Dijital Para Bankacılık Sistemine Zarar Vermeyecek

İsrail Merkez Bankası halkın dijital şekeli benimsemesinin ülkenin bankacılık sistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacağını belirtti.

Ancak bankanın konuya dair analizinde, dijital şekel ihracını takiben bankalarda tutulan kamu mevduat hacminde bir düşüş olacağı ve bu düşüşün bankacılık sisteminin faiz giderlerinde bir miktar artışa yol açabileceğinin altı çizildi. Bu durumun bankacılık sisteminin toplam geliri üzerinde de negatif bir etkisi olabileceği belirtildi.

728×90 muhabbit - İsrail Merkez Bankası: Milli Dijital Para Bankacılık Sistemine Zarar Vermeyecek300x250 muhabbit - İsrail Merkez Bankası: Milli Dijital Para Bankacılık Sistemine Zarar Vermeyecek

İlginizi çekebilir: Bitcoin Nedir?

Her ne kadar İsrail Merkez Bankası şu an için merkez bankası dijital para birimi çıkartma kararını vermediğini dile getirse de, böyle bir ihtimale karşı çalışmalarını sürdürdüğünü de gizlemiyor.

İsrail Merkez Bankasi 901x600 - İsrail Merkez Bankası: Milli Dijital Para Bankacılık Sistemine Zarar Vermeyecek
İsrail Merkez Bankası

İsrail Merkez Bankası: Dijital Şekel ile Birlikte Bankacılık Sistem Bilançosu Daralacak

Bankanın bildirisi aynı zamanda yürütme komitesinin Mayıs 2021 belgesindeki bazı önemli bulgulara da değindi.

Halkın mevduatından belirli bir miktar paranın İsrail’in milli dijital para birimine aktarılması, bankacılık sisteminin ve İsrail Merkez Bankası’nın bilançoları üzerinde çeşitli etkiler yaratacaktır. Pasif tarafta “kamu mevduatı” kalemindeki, aktif tarafta ise “İsrail Bankası’ndaki mevduat” kalemindeki düşüş nedeniyle bankacılık sisteminin bilançosu daralacaktır.

Merkez Bankası bankacılık sisteminin merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürülmesinden önceki seviyelerde halka yönelik kredi portföyünü korumaya çalışması durumunda, bu gelişmenin “bankaların likidite oranlarını bir ölçüde aşındıracağını” da açıklamasına ekledi.

İsrail Merkez Bankası gelecekte potansiyel bir dijital şekel ihracına yönelik araştırma ve hazırlıkların bir parçası olarak ortaya çıkan diğer sorunları da inceleyeceğini ifade etti.

Merkez Bankası, henüz dijital şekel üretme kararı almadığını yineleyerek açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar