Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63294.01
2.18%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3460.86
1.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.17
-3.12%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415.1
0.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İsviçre Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaşıyor!

CBDC test aşamalarının başarılı bir şekilde tamamlandığı belirtildi.

Clock
Paylaş
İsviçre Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarında Sona Yaklaşıyor!

İsviçre Merkez Bankası (SNB) tarafından yapılan bir açıklamada, Merkez Bankası dijital para biriminin (CBDC) ticari bankalarla entegrasyonunun test aşamalarının başarılı bir şekilde tamamlandığı belirtildi.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) yakın zaman önce yaptığı duyuruya göre, başarılı şekilde tamamlanan entegrasyon işlemi, Project Helvetia ismli projenin ikinci aşamasını oluşturuyordu. Böylece, elde edilen verelere göre tokenize edilmiş finansal varlıkların ana akım piyasalarla entegre edilmesinin önü açılmış oldu.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Hatırlanacağı üzere Aralık 2020’de SNB, dijital para birimi denemelerini ticari borç verenleri de içerecek şekilde genişletmeyi planladığını belirtmişti. İlk olarak 2021 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilen deneme testleri, CBDC’lerin hem İsviçre içinde hem de dışında kullanılmasını menkul kıymet mutabakatları için kullanımını içeriyordu. O dönemki BIS raporunda şu ifadelere yer verilmişti

“Toptan bir Merkez Bankası dijital para birimi (wCBDC), mevcut temel bankacılık sistemleri ve ticari ve merkez bankalarının süreçleri ile entegre edilebilir.”

BIS, gerçekleştirmiş olduğu testler için önde gelen beş ticari bankanın (Goldman Sachs, Credit Suisse, Citi, UBS ve Hypothekarbank Lenzburg) yanı sıra İsviçre borsa platformu SIX ile birlikte çalıştı.

Bu arada deneme aşamasının başarı ile sonuçlanmasına rağmen, SNB, Project Helvetia’nın sadece deneysel bir çalışma olduğunu ve yapılan çalışmanın merkez bankasının toptan CBDC’yi piyasaya sürme planlarının bir göstergesi olmadığı belirtiliyor.

İsviçre tarafından yürütülen bu çalışmaların yanında, birkaç Merkez Bankası da halihazırda, devlet destekli dijital para birimlerini savunan BIS gibi küresel finans kuruluşları ile CBDC’ler üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar