Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59127.02
4.50%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3346.07
2.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.16
1.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $410.5
3.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

İsviçre’nin Yüzde 7’si Kripto Para Kullanıyor!

Migros Bank adına yapılan bir araştırmada, İsviçre’nin kripto para birimlerini ne denli benimsediği ortaya çıktı.

Clock
Paylaş
İsviçre’nin Yüzde 7’si Kripto Para Kullanıyor!

İsviçre’nin en büyük perakende şirketi Federation of Migros Cooperatives (Migros Kooperatifler Federasyonu)’na ait finans kuruluşu Migros Bank adına yapılan bir araştırmada, İsviçre’nin kripto para birimlerini ne denli benimsediği ortaya çıktı. 
 
Yaklaşık bir senedir İsviçre’deki çeşitli kuruluşlar kripto para birimlerini ödeme seçeneği olarak kabul etmeye başlamışlardı. Hükümetin de kripto para dostu bir yaklaşım gösterdiği bilinmektedir. Daha önce İsviçre bankalarının Bitcoin çağına girdiğini sizlerle paylaşmıştık. Bununla birlikte nakit paradan çok banka kartının kullanıldığını bildiğimiz İsviçre’de, geçtiğimiz aralıkta İsviçre Merkez Bankası’nın kripto para birimi çıkaracağı açıklanmıştı.  
 
Migros Bankası adına gayet yenilikçi bir anket/müşteri memnuniyeti sorgulama şirketi olan Intervista içerisinde çeşitli soruların bulunduğu bir çalışma yaptı. Anket şeklinde yapılan çalışmada 18-55 yaş arasında toplam 1500 İsviçreliye çeşitli konulardan çeşitli sorular soruldu. Üç yaş grubuna göre ayrılan araştırma sonuçları İsviçrelilerin ne derece benimsediğini gözler önüne serdi. 

Binance BannerBinance Banner

Toplam 1500 İsviçreli içinden %7’sinin yatırım portföylerinde Bitcoin gibi kripto para birimleri mevcuttu. 18-29 yaş arası genç gruba kripto para birimleri sorulduğunda, yüzde 13’ü dijital para birimlerinin gelecekte yatırım yapacakları çok önemli bir konu olduğunu söylediler. 
 
Görüşme yapılan 30-55 yaşları arasındakilerin sadece %7’sinin dijital para birimlerine yatırım yapmak gibi bir planları var. 55 yaşın üzerine çıkıldığında bu rakam iyice düşüyor. Bu yaş grubunu, dijital para birimlerine yatırım yapmanın getirdiği faydalardan hâlâ emin olmamakla birlikte sadece %0,5’i kripto para birimlerine yatırım fikriyle ilgileniyor. 

Sonuçlar Hiç De Şaşırtıcı Değil 

Intervisa’nın yaptığı anketin sonuçları, İsviçre’nin ekonomik ve toplumsal yapısı düşünüldüğünde hiç de şaşırtıcı olmamaktadır. Bankalarıyla meşhur olan İsviçre’nin, merkez bankaları dijital para birimi çıkarma furyasına katılması, böyle bir benimsemenin ve ilginin olduğunu gösterir nitelikteydi.  
 
Dünyanın her bir köşesinde kripto para birimlerine karşı artan bir merakın olduğu aşikârdır. İsviçre de bu köşelerden sadece biri. Tabii devlet politikalarına ve ülkenin gelişmişliğine bakıldığında, İsviçre’nin kripto para dünyasının kalbi olmaya aday köşelerden de sadece birisi olduğu görülmektedir.
 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar