Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64163.77
-3.75%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3399.33
-4.34%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.87
-10.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $578.1
-5.01%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Zug Kantonu Vatandaşları Artık Bitcoin İle Vergi Ödeyebilecek

İsviçre Konfederasyonu üye devletlerinden biri olan Zug kantonu, gelecek yıldan itibaren vergi ödemesi için Bitcoin ve Ethereum kabul edecek.

Clock
Paylaş
Zug Kantonu Vatandaşları Artık Bitcoin İle Vergi Ödeyebilecek

İsviçre Konfederasyonu üye devletlerinden biri olan Zug Kantonu, gelecek yıldan itibaren vergi ödemeleri için Bitcoin ve Ethereum kabul edecek.

Kripto para birimlerine karşı olumlu duruşu nedeniyle “Crypto Valley” lakabını kazanan Zug yönetiminin kantonu  perşembe günü bir haber yayımladı. Habere göre Şubat 2021’den itibaren şirketlerin ve bireylerin vergilerini iki büyük kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum üzerinden ödeyebileceklerini söyledi. Daha önce belirli devlet hizmetleri için Bitcoin ödemelerini kabul etmek üzere adımlar atan bölgede yaklaşık 127.000 kişi yaşıyor.

728×90 muhabbit - Zug Kantonu Vatandaşları Artık Bitcoin İle Vergi Ödeyebilecek300x250 muhabbit - Zug Kantonu Vatandaşları Artık Bitcoin İle Vergi Ödeyebilecek

Zug yönetiminin finans direktörü Heinz Tannler, önümüzdeki haftalarda yeni girişimi test etmek için bir pilot proje gerçekleştirileceğini açıkladı. Tannler, kripto para birimleriyle vergi ödemek isteyenlerin kanton vergi dairesi ile iletişime geçebileceğini de söyledi. 

Kripto para ile vergileri kabul etmeye yönelik yeni ve önemli ölçüde geniş kapsamlı olan bu hareket, kanton ile Zug merkezli kripto komisyoncusu Bitcoin Suisse arasındaki bir ortaklık sayesinde sağlandı. Bitcoin Suisse, bu bölgedeki vergi mükelleflerinin Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmasını sağlamak için daha önce de İsviçre Zermatt’taki yetkililerle de ortaklık kurmuştu.

İsviçre’nin Zermatt belediyesi daha önce, vatandaşların kripto para birimleri ile vergi ödemelerine izin vermişti. Yeni ödeme seçeneği, kripto para finansal hizmetler firması Bitcoin Suisse aracılığıyla sunuluyor. Zermatt belediye binasına kurulan Bitcoin Suisse satış noktası çözümünü kullanabilecek olan belediye sakinleri yerel vergileri bitcoin ile ödeyebilicekler. Vergi mükellefleri, çevrim içi ödemelerde kripto para ödeme çözümü için Zermatt Vergi Dairesine başvurmalıdır. Bitcoin olarak ödenen vergiler, Bitcoin Suisse tarafından İsviçre frangına dönüştürülür ve duyuruya göre belediyenin banka hesabına aktarılır.  

Bitcoin Suisse kurucusu Niklas Nikolajsen, konu ile ilgili olarak gazetecilere şu sözleri söyledi:

“Bitcoin ticareti konusunda artık neredeyse tartışmalı hiçbir şey yok. Tamamen yaygın olarak kullanılabilir”

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar