Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56734.19
0.86%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3233.01
0.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.2
-0.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396
-1.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

İtalyan Bankacılık Sektörü Merkezsizleşmeyi Tercih Etti!

İtalyan Bankacılık Birliği, merkezsiz bir şekilde çalışan blockchain teknolojisi Spunta’yı seçti!

Clock
Paylaş
İtalyan Bankacılık Sektörü Merkezsizleşmeyi Tercih Etti!

Digital Unitize Blockchain konferansının yakın tarihte yapılan bir panelinde, İtalyan Bankacılık Birliğinin CIO’su Silvia Attanasio bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmadana Attanasio, banka kurumlarının neden bir blockchain platformu olan Corda üzerine inşa adilmiş Spunta ile merkezsiz bir blockchain rotasını seçtiğini açıkladı.

Binance BannerBinance Banner

8 Temmuz tarihinde yapılan panelde Attanasio, “İtalyan Bankacılık Birliği (ABI) merkeziyetçi rotayı seçmiş olsaydı, kendilerine merkezileşmiş bir grup toplayarak, onlardan çeşitli şekillerde veri toplamalarını ve yönetmelerini isteyeceklerdi. ” dedi.

Ayrıca Attanasio; “Merkezi çözümü idare edebilecek bir grup toplamak gerçekten o kadar kolay değil.” dedi.

Bilgi Aktarım Metodu

Attanasio, Associazione Bancaria Italiana ya da İtalyan Bankacılık Birliği olarak da bilinen ABI’nin İtalyan bankaları adına merkez olarak faaliyet gösterdiğini söyledi. Bunun sonucunda birlik, Spunta adında bir blockchain tabanlı protokolü uygulamaya karar verdi.

Attanasio, “Spunta, ikili hesap sürecine dayanan bir uzlaşma protokolü” dedi. Ayrıca Attanasio, çalıştırılacak olan bu sistemi perde arkasından yönetilen bir çalışma protokolü olarak gördüğünü dile getirdi. Attanasio’ya göre bu protokol, “Değer alışverişinden ziyada daha çok bilgi alışverişi ile ilgili.”

Bildiğiniz üzere ABI, blockchain tabanlı projesini Haziran 2019’da tanıtmıştı. Projenin çıkış tarihini ise Mart 2020 olarak vermişti. Spunta olarak bilinen sistem, temelde bankalar arasındaki anlaşmalar ile ilgili süreçleri hızlandırıyor.

Bu protokole 32 banka ile başlayan ABI, düşündükleri gibi 1 Mart tarihinde Spunta’ya geçişini başlattı. vAttanasio konu ile ilgili; “Özellikle bir İtalyan olarak gurur duyuyorum, Bu tarihi belirleyerek ve çıkışını bu tarihte yaparak ne kadar dakik olduğumuzu gördük.” dedi. ABI Mart ayından bu yana, Spunta ile çalışan yeni bankaları bünyesine eklemiş durumda.

Attanasio, 1 Ekim itibarı ile eski protokolün reddedileceğini ve eski kuralların iptal edileceğini belirtti.

Spunta ile Başlayan Yaklaşım

Attanasio, “Önümüzdeki süreci yapılandırmak ve yeniden şekillendirmek istedik. Bu süreci ise Spunta ile birlikte keşfettik diyebilirim.” dedi.

ABI, kendisinden beklenebileceği gibi izin süreci ile işleyen bir blockchain yapısı seçmiş. Attanasio konu ile ilgili; “Bankacılık sektörünün konumu ve bilgi-güven ilişkisinin önemi ile bu seçimi yaptık.” dedi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar