Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63492.05
2.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3467.4
1.58%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.23
-2.06%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414.6
1.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

İtalyan Bankaları Corda Blockchain’i Sevdi!

İtalyan Bankacılar Birliğinin 55 üyesi an itibarıyla Corda Blockchain’ini kullanıyor.

Clock
Paylaş
İtalyan Bankaları Corda Blockchain’i Sevdi!

İtalyan Bankacılık Birliği (ABI) inovasyon başkanı Silvia Attanasio, hem Bankalar arası mutabakat sürecinin hem de veri alışverişinin altında yatan teknolojinin değişmesi gerektiğini söyledi.

Binance BannerBinance Banner

Attanasio’nun söylediklerine göre eski sistemde, mutabakat süreleri çok uzun sürüyor ve öngörülemeyen hatalar mevcut. Elde edilen bilgilere göre mutabakat süreleri eski sistemde 30-50 gün arasında sürüyor. Corda Blockchain’de ise mutabakatlar bir gün içinde tamamlanabiliyor.

Bankalar arası transferleri düzenleyen ve gözlemleyen İtalyan yasalarının bir parçası olan Bankalar arası anlaşma 1978’de kabul edilmiştir. Bu anlaşma zamanında bankalar daha çok fiziksel işlem yaptığı için, modası geçmiş gibi görünüyor. Bankalararası anlaşma Mayıs 2019 tarihinde veri standartlarını içerecek şekilde güncellendiğinde, İtalya, bankalara 1 Mart ile 1 Ekim 2020 tarihleri arasında bu standart entegrasyonu için bir pencere açtı.

Bilgi teknolojisi şirketi NTT Data, ağı tasarlamış durumda. Ayrıca bu ağ SIA tarafından işletilmekte.

Proje, bankalar arası transfer verilerini paylaşmak için platformu kullanan İtalyan bankalarının bulunduğu ikinci aşamaya tekabül ediyor. An itibariyle bu projeyi toplamda 55 İtalyan bankası benimsemiş durumda. Ekim ayında planlanan üçüncü ve son aşamada ise platforma 70 ila 100 bankanın katılımı bekleniyor.

Attanasio, “Avantaj, teknolojinin kendisinden çok yeni standarta geçiş ile ilgilidir” dedi.

Blockchain Avantajları

Banca Mediolanum’un blockchain başkanı Demetrio Migliorati, Spunta’dan önce her bankanın bankalar arası transferler ve veri alışverişi için kendi yazılımına sahip olduğunu söyledi.

Bankalar arasında veri alışverişi için Corda kullanmak da bir blockchain üzerinde bankalar arası itibari para taşımaktan çok daha düşük riskli.

Mediolanum, “Bu süreçte başarısız olsaydık, olabilecek en kötü şey bankalar arasındaki bilgi alışverişinde bir sorun yaşamak olurdu.” dedi.

Dernek, Corda’nın aksine merkezi bir veritabanı olana değerlendiriliyor. Fakat bankaların her bir bankadaki ayrı kayıt dosyalarına veri eklemesi mümkün değil.

Bankalar arasında veri alışverişi gibi küçük bir durum ile deneme yapmak, İtalyan bankalarına diğer kullanım senaryolarını denemek için olanak sağlayacaktır. Bazı bankalar, Spunta’da müşteri bilgilerini ve kredi notlarını paylaşmaya başlamış durumda.

Migliorati, “Spunta için yeni bir şey yapmak istiyorsak, bu durum hızlıca yapılır ve tüm bankalar buna uyum sağlar.” dedi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar