BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

İtalyan Bankaları Corda Blockchain’i Sevdi!

İtalyan Bankacılar Birliğinin 55 üyesi an itibarıyla Corda Blockchain’ini kullanıyor.

Yayın:

-

İtalyan

İtalyan Bankacılık Birliği (ABI) inovasyon başkanı Silvia Attanasio, hem Bankalar arası mutabakat sürecinin hem de veri alışverişinin altında yatan teknolojinin değişmesi gerektiğini söyledi.

Attanasio’nun söylediklerine göre eski sistemde, mutabakat süreleri çok uzun sürüyor ve öngörülemeyen hatalar mevcut. Elde edilen bilgilere göre mutabakat süreleri eski sistemde 30-50 gün arasında sürüyor. Corda Blockchain’de ise mutabakatlar bir gün içinde tamamlanabiliyor.

Bankalar arası transferleri düzenleyen ve gözlemleyen İtalyan yasalarının bir parçası olan Bankalar arası anlaşma 1978’de kabul edilmiştir. Bu anlaşma zamanında bankalar daha çok fiziksel işlem yaptığı için, modası geçmiş gibi görünüyor. Bankalararası anlaşma Mayıs 2019 tarihinde veri standartlarını içerecek şekilde güncellendiğinde, İtalya, bankalara 1 Mart ile 1 Ekim 2020 tarihleri arasında bu standart entegrasyonu için bir pencere açtı.

Bilgi teknolojisi şirketi NTT Data, ağı tasarlamış durumda. Ayrıca bu ağ SIA tarafından işletilmekte.

Proje, bankalar arası transfer verilerini paylaşmak için platformu kullanan İtalyan bankalarının bulunduğu ikinci aşamaya tekabül ediyor. An itibariyle bu projeyi toplamda 55 İtalyan bankası benimsemiş durumda. Ekim ayında planlanan üçüncü ve son aşamada ise platforma 70 ila 100 bankanın katılımı bekleniyor.

Attanasio, “Avantaj, teknolojinin kendisinden çok yeni standarta geçiş ile ilgilidir” dedi.

Blockchain Avantajları

Banca Mediolanum’un blockchain başkanı Demetrio Migliorati, Spunta’dan önce her bankanın bankalar arası transferler ve veri alışverişi için kendi yazılımına sahip olduğunu söyledi.

Bankalar arasında veri alışverişi için Corda kullanmak da bir blockchain üzerinde bankalar arası itibari para taşımaktan çok daha düşük riskli.

Mediolanum, “Bu süreçte başarısız olsaydık, olabilecek en kötü şey bankalar arasındaki bilgi alışverişinde bir sorun yaşamak olurdu.” dedi.

Dernek, Corda’nın aksine merkezi bir veritabanı olana değerlendiriliyor. Fakat bankaların her bir bankadaki ayrı kayıt dosyalarına veri eklemesi mümkün değil.

Bankalar arasında veri alışverişi gibi küçük bir durum ile deneme yapmak, İtalyan bankalarına diğer kullanım senaryolarını denemek için olanak sağlayacaktır. Bazı bankalar, Spunta’da müşteri bilgilerini ve kredi notlarını paylaşmaya başlamış durumda.

Migliorati, “Spunta için yeni bir şey yapmak istiyorsak, bu durum hızlıca yapılır ve tüm bankalar buna uyum sağlar.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

MicroStrategy 250 Milyon Dolarlık Bitcoin Aldı!

MicroStrategy, temel rezerv varlığını Bitcoin’e dönüştürdü!

Yayın:

-

MicroStrategy

Dünyanın en büyük halka açık ticari istihbarat şirketi MicroStrategy, Bitcoin’i birincil rezerv varlığı yapmaya hazırlanıyor.

11 Ağustos tarihinde yayınlanan bir basın açıklamasına göre MicroStrategy, 21.454 BTC’yi 250 milyon $’a satın aldığını doğrulamış durumda.

MicroStrategy: Hareketimiz “Bitcoin’e olan inancımızın bir yansıması”

Şirketin CEO’su Michael J. Saylor, basın açıklamasında şunları söyledi:

Bu yatırım, dünyanın en yaygın kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin’in güvenilir bir değer deposu olduğunu yansıtıyor. Ayrıca Bitcoin’in , nakit parayadan ziyade, çekici bir yatırım varlığı olduğunu düşünüyoruz.

Hareket, kurumsal Bitcoin alımı konusunda bir dönüm noktası oldu ve hızlı bir şekilde farkedildi.

Tanınmış yorumcu Preston Pysh, “6 ay önce Twitter’da, Bitcoin’e sahip olan işletmelerin bilançolarında pazarlanabilir bir menkul kıymet olarak görmeye başlandığını” öne sürmüştüm dedi.

MicroStrategy, Bitcoin’in birincil rezerv varlığı olarak kabul etti! Yeni. Başlıyoruz.

İlk olarak 28 Temmuz’da açıklanan hareket, MicroStrategy’nin o zamandan bu yana %5.7’lik artış gösteren hisse senedi fiyatı üzerinde bir etki yaratmış gibi görünüyor. Aynı zamanda Bitcoin’in fiyatı da %10’un üzerinde değerlendi.

Kripto yatırım devi Grayscale’in CEO’su Barry Silbert şirketin bu kararına övgüler yağdırdı.

Silbert konu hakkında şöyle bir tweet attı:

1,2 milyar $’lık bir şirket olan MicroStrategy, kendisini halka açık bir Bitcoin hareketine dönüştürdü. Akıllıca.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Kripto Para Takibi İçin Düğmeye Basıldı!

Gizlilik odaklı kripto paralar başta olmak üzere kripto para hareketlerini takip etmek için yeni bir kripto para analiz aracı geliştiriliyor.

Yayın:

-

Kripto Para Takibi İçin Düğmeye Basıldı!

Rusya’daki büyük bir finansal gözlemci, Bitcoin (BTC) ve özellikle gizlilik odaklı kripto paraları başta olmak üzere kripto para hareketlerini takip etmek için yeni bir kripto para analiz aracı geliştiriyor.

Rusya kripto paraların takibi konusunda ciddi adımlar atıyor. Rusya’nın Federal Finansal Takip Servisi’nin yapay zekâ ve yapay zekâ aracılığıyla kripto paraların hareketlerini takip etmek amacıyla yeni bir analiz platformu oluşturmayı planladığı bildirildi.

Rusya’nın yerel haber ajansı RBC’nin 10 Ağustos tarihli haberine göre “Şeffaf Blockchain” olarak adlandırılan yeni bir sistem düşünülüyor. Yeni sistemde dijital finansal varlıkların hareketlerinin takip edilmesi ve dijital varlıklarla ilgili yasa dışı faaliyetlerle mücadele etmek amaç alınıyor. Ayrıca sistemde Bitcoin (BTC), Ethereum (EYH), Omni (OMNI) gibi büyük kripto para birimlerinin yanı sıra Dash (DASH) ve Monero (XMR) gibi gizlilik odaklı kripto para birimlerini içeren işlemlerin anonimliğinin kısmen azaltılması da amaçlanıyor.

Sistem şu ana dek mali düzenleyici ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadelede prototip bir şekilde denendi. Başarı ile sonuçlanan prototip sistem denemesi, Rusya’nın en büyük araştırma enstitülerinden biri olan Rus Bilimler Akademisi Lebedev Fizik Enstitüsünün imzasını taşıyor.

Şimdiye kadar bütçe dışı kaynaklarla finanse edilen sistem, 2021 yılından 2023 yılına kadar federal bütçeden yaklaşık 760 milyon ruble harcayacak. Yeni sistemde hedeflenen müşteri profili ise Rusya’nın Merkez Bankası gibi büyük finansal kurum ve kuruluşlar olacak.

Rusya dijital varlıklar konusunda giderek ciddileşiyor. Kısa bir süre önce “Dijital Finansal Varlıklar” ile ilgili geniş bir yasa tasarısı kabul edilmişti. 2021 yılı Ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasada Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklanacak.

Özellikle gizlilik odaklı kripto paraların hareketlerinin takip edilmesindeki güçlük Rusya’yı bu yola itti. Bitcoin veyahut Ethereum gibi büyük kripto paraların Blockchain’lerinde takip edilebilirlik varken Monero veyahut Dash gibi kripto paralarda hareketleri takip etmek pek mümkün olmayabiliyor.

Gizlilik odaklı kripto paraların bu takip edilemez yapısı da onları kara ekonomide popüler yapıyor. Özellikle Monero, kara ekonomide oldukça popüler. Güney Kore’de, Amerika Birleşik Devletleri’nde veyahut Avustralya’da birçok kara ekonomi vakasında ödeme yönteminin Monero (XMR) olduğu görülüyor.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184