Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53312
3.65%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3148.94
3.33%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.81
5.69%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $398.4
3.43%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Jamaika Merkez Bankası, CBDC Pilot Çalışmalarına Başladı!

İlk partide toplam 230 milyon Jamaika doları (1,5 milyon dolar) değerinde CBDC basıldı.

Clock
Paylaş
Jamaika Merkez Bankası, CBDC Pilot Çalışmalarına Başladı!

Jamaika Merkez Bankası (BOJ), ülkenin ilk dijital Jamaika dolarının (CBDC) başarılı bir şekilde basıldığını duyurdu.

Duyuruya göre, Jamaika Merkez Bankası, önceki raporunun ardından merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ilk turunu başlatmış oldu. İlk yapılan duyurularda lansman tarihini mayıs ayından ağustos’a erteleyen banka, bu gecikmelere rağmen, şimdi her şeyin merkez bankası planlarıyla uyumlu olduğunu kaydetti.

Binance BannerBinance Banner

Şu anda dijital para biriminin geniş ölçekli dağıtımına odaklanan Jamaika Merkez Bankası bu gelişme ile birlikte ekonomik anlamda yapılacak işlemlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebileceğini belirtiyor.

Yapılan açıklamada, ilk partide toplam 230 milyon Jamaika doları (1,5 milyon dolar) değerinde basıldığı söyleniyor. Bankanın CBDC ile ilgili tüm bu süreçlerinin, ülkenin maliye bakanı Nigel Clarke, Jamaika Merkez Bankası Başkanı Richard Byles ve bir grup üst düzey BOJ yöneticisi tarafından denetlendiği belirtiliyor.

Eylül ve aralık ayları arasında daha fazla dijital para biriminin basılacağını ve piyasaya sürüleceğini kaydeden BOJ, bu dijital para biriminin cep telefonuna kurulacak bir dijital cüzdan ile hesaplara aktarılacağı dile getiriliyor. Bu gelişmeler ile birlikte ülkede faaaliyet gösteren İrlandalı teknoloji firması eCurrency Mint’in de Jamaika’da CBDC madenciliği için gerekli teknolojiyi sağlayacağı belirtildi.

Konu hakkında açıklama yapan Jamaika Merkez Bankası’nın Ödeme Sistemi Politikası Departmanı Direktörü Mario Griffiths, merkez bankasının kara para aklamayla mücadelesinde, uyumdan sorumlu olmak üzere ayrıca üçüncü tarafları da görevlendireceğini açıkladı.

Kara Para Aklamanın Önüne Geçilecek

Griffiths, Jamaika Merkez Bankası’nın, dijital para birimi aracılığıyla her türlü kara para aklama faaliyetini önlemesini sağlayacağını vurguladı. Bankanın, CBDC ile ilişkili veri gizliliği ve kara para aklama riskleriyle ilgili endişeleri gidermek için stratejik birimler kurduğunu söyledi.

BOJ Başkanı Richard Byles ise şu açıklamada bulundu:

“Merkez bankası, herkesin dijital para birimine erişmesini ve kabul etmesini sağlama konusundaki kararlılığını sürdürmeye devam edecek.”

Başkan ayrıca, Jamaika Dolarına 1:1 oranında sabitlenen CBDC’nin, merkez bankası tarafından çıkarılıp kontrol edilirken, dijital para biriminin ülkenin itibari para birimini tamamlamak için tasarlandığını ve onun yerini almayacağını da sözlerine ekledi.

Son olarak yapılan açıklamada, ülkenin milletvekillerinin şu anda CBDC için bu yılın sonuna kadar yasal bir temel sağlamak üzere bir yasal değişiklik üzerinde çalıştıkları belirtildi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar