Muhabbit

Japon Kripto Para Borsası Zcash’i Delist Ediyor!

Japon kripto para borsası, Singapur pazarına girebilmek için Zcash’den vazgeçme kararı aldı.

Liquid

Japon kripto para borsası Liquid, Singapur’da faaliyet göstermek adına gizlilik odaklı kripto para birimi Zcash’i (ZEC) delist ettiği belirtiliyor.

Zcash’i geliştiren Electric Coin şirketi, 22 Temmuz tarihinde bu gelişmeyi Twitter hesabından kullanıcıları ile paylaştı. Electric Coin’e göre Zcash, 28 diğer token ile birlikte Liquid borsasından çıkarılacak.

Son zamanlarda CryptoCompare’in yaptığı araştırmalara göre, üst düzey borsalar arasında 6. sırada yer alan Japon borsası Liquid, Zcash’i delist edip etmeyecekleri konusunda herhangi bir resmi açıklama yapmış durumda değil.

Zcash Geliştiricilerine göre Zcash AML ve CFT Düzenlemelerine Uyuyor

Electric Coin şirketine göre, Liquid’in lisans alma sürecini başlatmak için aldığı bu karar, “alelacele ve dikkatsiz bir şekilde” alınmış.

Zcash, gizlilik odaklı doğasına rağmen Zcash’in Kara Para Aklama Önleme (AML) ve Finansal Terörizm ile Mücadele (CFT) ile “tamamen uyumlu” olduğunu vurguladı. Ayrıca Electric Coin şirketi,  Singapur Parasal Yetki kurumunun Aralık 2019 senesindeki bildirisine uygun oldukları konusunu da vurguladı.

Liquid’in yakında Zcash’i delist etme kararını tersine çevireceğini umduğunu belirten Electric Coin Şirketi sözlerine şöyle devam etti;

Bunun gibi benzer bir işlem yapan başka bir borsaya şahit olmadık. Zcash’in düzenleyici çerçevelere nasıl uyum sağladığını ve AML/CFT yükümlülüklerine nasıl uymaları gerektiğini daha iyi anlamak isteyen borsalara her daim yardım etmeye hazır durumdayız.

Zcash Nedir?

Zcash, Monero (XMR) gibi, gizlilik odaklı en popüler kripto para birimlerinden biridir. Bitcoin gibi kripto paraların blockchainleri aksine Zcash, kullanıcıların işlemleri hakkında özel bilgileri seçici bir şekilde açıklanmasına izin vermek amacıyla tasarlanmıştır. Zcash işlemlerinin %99’undan fazlasının izlenebilir olduğunu iddia eden bazı araştırmalara ve raporlar ile birlikte, görünüşe göre Coinbase gibi hatrı sayılır borsaların Ağustos 2019’da yaptığı gibi Zcash’i delist etmek gibi bir eğilimi var.

Bir diğer taraftan Nisan 2020’de Bitstamp, Zcash’i, düzenleyici riskler sebebi ile kendilerini gizlilik özellikli kripto paralardan uzaklaştıran borsalara rağmen, listelemeyi planlıyordu.

Zcash’in iddia ettiği durumlara bakacak olursak, Zcash’i delist etmiş ve etmek için hazırlık yapmakta olan bir çok borsa var. Bu durumda Zcash’in sunduğu çözümlerde bir problem olabilir.

Son Yazılar

Exit mobile version