BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Japonya Finansal Hizmet Ajansına Yeni Başkan Atandı!

Japonya’nın Finansal Hizmet Ajansına yeni atanan başkan kendisini bir kripto sever olarak tanımlıyor.

Yayın:

-

kripto

Kripto paralara sempati besleyen Ryozo Himino, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’nın yeni lideri olarak konumlandırıldı.

Bir yerel haber ajansı Jiji Press’in 7 Temmuz tarihli haberinde Japon hükümetinin, Japonya Finansal Hizmet Ajansı’na (FSA) Ryozo Himino’nun atanmasına karar verdiği bildirildi. Resmi duyurunun bu ay içinde yapılmasını bekleniyor.

Hali hazırda Uluslararası Mali Müşavir Danışmanlığı görevinde bulunan Himino, uluslararası sahnede tanınan bir isim. Geçtiğimiz Eylül ayında Himino, Finansal İstikrar Kurulu’nun ilk Japon başkanı olmuştu.

Finansal Hizmet Ajansının Yeni Lideri ve Kripto Paralar

Himino’nun daha önceki demeçlerine baktığımızda, kendisinin kripto para endüstrisine sempatik bir görüş içinde olduğu görülebiliyor. Kendisi, Finansal Hizmet Ajansı’nın geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı G20 seminerine Blockstream’den Adam Back’in davet edilmesine ön ayak olmuştu. Bu fikrin ana sebebi, belli başlı yatırımcıların G20 zirvesinde bir araya gelmesini sağlayarak, blockchain teknolojisi ile merkezsiz finansal sistemler hakkında fikir paylaşma konusunda fırsat sağlamaktı.

Bu olay neticesinde Finansal Hizmet Ajansı, Back’i dünyayı kripto paralar ile değiştirmek isteyen “efsanevi bir cyberpunk” olarak lanse etti.

Eğri oturup doğru konuşacak olursak, FSA’nın şu anki başkanı Toshihide Endo’da bir kripto para dostu olarak nitelendirilebilir. Geçtiğimiz Eylül ayında Morgan Creek’ten Anthony Pompliano, Endo ile çektirdiği bir fotoğrafın altına “Japonya’nın Finansal Hizmet Ajansı, Bitcoin ve Lightning Network’ün büyük bir savunucusu” yazmıştı.

Bununla beraber, Finansal Hizmet Ajansı bu Mayıs ayında çıkışını yapan tartışmalı bir kripto para birimi ile ilgili iki yasa çıkartarak kripto endüstrisini daha kontrollü ve katı bir hale getirdi.

Libra Alarmı!

Facebook’un Libra’sı ile ilgili olarak, Himino geçtiğimiz eylül ayında Libra’nın bir “uyandırma ikazı” olduğunu söylemişti.

Libra, denetleyici kurumları ve merkez banklarının gözlerini açmaya çalışıyor. Bu kurumların er ya da geç karşılaşacakları belli başlı sorunları doğrudan göstermeye zorluyor. Kim bilir, gelecekte belki Libra’dan bir kez daha “uyandırma ikazı” yapabilir.

Bildiğiniz üzere, Japonya Merkez Bankası bir CBDC tokenı üretmek için kolları sıvamış durumda. Finansal Hizmet Ajansının bu ataması ile birlikte, Himino üretilecek CBDC tokenı için katkı sağlayabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Yüz Tanıma Teknolojisi Bitcoin Dolandırıcılıklarının Sonu olabilir!

Gelişen yüz tanıma sistemleri, dolandırıcıların sonu olabilir!

Yayın:

-

yüz tanıma

Sanal para platformu Coincurve’in kurucu ortağı Rod Hsu, yüz tanıma teknolojisinin, Twitter ve Youtube’daki Bitcoin dolandırıcılarını önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Yaptığı bir röportajda Hsu, Bitcoin’in geri döndürülemez bir şekilde elektronik bir para birimi olduğunu ve “bu durumdan dolayı dolandırıcılar için çekici hale geldiğini” söyledi. Ancak kripto para biriminin dolandırıcılık ile elde ettiği olumsuz reklam nedeniyle, birçok kişinin Bitcoin’i benimsemesi engellenmiş olabilir.

Bitcoin’in doğası gereği, insanlar dolandırıcılığı ve Bitcoin’i eş anlamlı olarak görebilir. İster geleneksel ödeme yöntemlerinde, ister Bitcoin’de, durumu anlama ve meşruiyetini belirlemek kişiye kalmıştır. Bu durum hakkında daha fazla kamuoyu bilinci ve Bitcoin eğitimi ile bu olumsuz ilişkiyi bitirmeyi umuyoruz.

Yüz Tanıma Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunacaktır

Hsu, kopyalanması çok daha zor olduğu için bu sistemin Bitcoin sahtekarlıklarını ortadan kaldırmak için potansiyel bir çözüm olduğunu düşünüyor. Hsu, böyle bir sistemin “basit bir fotoğraf görüntüsünden çok daha gelişmiş” olan biyometrik teknolojiye dayandığını ekliyor:

Bir tüketicinin kimliğini sağlamak ile kalmayıp aynı zamanda bir kişinin profilini birden çok açısını referans alan bir yüz tanıma sisteminin işe yaradığını gördük. Bu teknoloji birisi başka birisinin ödeme aracını kullanmaya çalışması halinde bir zorluk katmanı olacaktır.

Yüz Tanıma Sistemlerinde Gizlilik Önplanda Olmalı

Bununla beraber, Coincurve’ün kurucu ortağı, yüz tanıma gibi sistemlerin doğrulama amacı etiğini yerine getirmesi konusunda uyarıyor.

Yüz tanımayı çevreleyen etik, rıza ve güvenliği indirgenmiş durumda. Kullanıcı, rıza ile verilerin nasıl saklandığını, paylaşıldığını, kullanıldığını ve bunlara nasıl erişildiğinin farkında olmalı. Ayrıca kullanıcı istediği zaman bu bilgileri sistemden silebileceğini de bilmeli. Söz konusu güvenlik ise, bu durum verilerin nasıl saklandığı ve güvenlik protokollerinin nasıl uygulandığı ile ilgilidir.

Hsu, uygulamanın “kullanıcı deneyiminden, sistemin mimarisine ve güvenliğine kadar” hizmetin birçok katmanını etkileyeceğinden, yüz tanıma gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanırken hizmetin bu hususları dikkate alması gerektiğini de sözlerine eklemiş durumda.

Sizce bu tür yeni nesil güvenlik önlemleri, kripto para dolandırıcılıklarının önüne geçmek için iyi bir fikir olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Plajda Bitcoin İle Hizmet Alımı mı? Neden Olmasın!

Güney Kore’nin ünlü Busan plajlarında Bitcoin gibi kripto paralar ödeme seçeneği olarak kabul edilecek.

Yayın:

-

Güney Kore’nin kumsalları ve tatil beldeleriyle ünlü şehri Busan’da Bitcoin devri başlıyor. Bitbeat’e bağlı CIC Enterprise, ülkenin en işlek 2 plajında kripto para ödeme seçeneğini pilot olarak deneyecek.

ZDNet Kore üzerinde çıkan habere göre, ülkenin turist merkezi Busan plajlarında Haeundae Beach System’in token destekli ödeme çözümünü sağlamak için Innotech ile ortaklık kuruldu. Ortaklık sonucunda bir uygulamanın geliştirilmesi bekleniyor. Uygulama sayesinde, akıllı telefonlarda Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), MCI ve WAY ERC-20 token’ları ile birlikte plajda hizmet alımı yapılabilecek.

Şu an için sadece su sporları ile alakalı aktiviteler, can yelekleri, şemsiye ve şezlong kiralama gibi hizmetler için kullanılabilecek olan kripto para ile ödeme seçeneğinin ilerleyen zamanlarda farklı hizmetler için de kullanılması bekleniyor.

Tek Uygulamada 10 Saniyede Kripto Parayla Ödeme!

Bitbeat, uygulamalarının diğer uygulamalardan farkını da ortaya koydu. Bitbeat sözcüsü, benzer projelerde her zaman müşterilerin işlemlerini yapabilmeleri ve akabinde ödeme yapabilmeleri için farklı uygulamalara da ihtiyaç duyduğuna değindi. Ancak yeni geliştirilecek uygulamada, müşteri farklı bir uygulama indirmeye gerek kalmadan kripto para ile ödemesini yapabilecek. Üstelik işlemin QR kodu ile 10 saniyeden kısa bir sürede gerçekleşmesi bekleniyor.

“Haeundae-gu Beach System’in plajlarında kullanılan dijital para birimlerinin gerçek hayatta da yaygın olarak kullanılmasını umuyoruz. Bunun için de kripto para birimi tabanlı bir ödeme sisteminin tutunabileceği bir ortamı yaratmaya çalışacağız.”

Busan plajlarındaki yetkililer, insanların yazın keyfini çıkartması için plajlarda geçirilen zamanı kaliteli hâle getirmeye çalışıyor. Bunun için çeşitli olanaklar sağlamaya çalışan yetkililer çeşitli hizmet yelpazeleri üzerinde çalışıyor. Özellikle su sporlarında gerekli ekipmanların sağlanması konusunda çaba gösteren yetkililer, ekipmanların evden getirilmesi yerine plajdan kiralanmasını sağlamaya çalışıyor.

Bu yeni girişimin yanı sıra daha önce de Songjeong şehrinde turistler tarafından rağbet gören bir plaj benzer bir kripto para odaklı ödeme sistemi üzerinde pilot bir çalışma yürütüyor.

Güney Kore Blockchain teknolojisi ve kripto para endüstrisi için yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ülke, Blockchain teknolojisine olan ilgisini kurulacak olan Blockchain kampüsü ile kanıtlıyor. Blockchain teknolojisi ile kara yollarında da ödeme sistemi getiren Güney Kore yeni çalışmalarıyla diğer ülkelere örnek olmaya devam ediyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.