BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Japonya Merkez Bankası’ndan Kripto Para Girişimi!

Japonya Merkez Bankası, kendi dijital para birimlerini oluşturmak için düğmeye bastı!

Yayın:

-

BOJ

Japonya Merkez Bankası, teknik bir perspektif ile kontrol amaçlı bir dijital para (CBDC) birimi için deney yapmaya başlayacağını duyurdu.

Japonya Merkez Bankası, itibari parayı dijitalleştirmek için ilk adımını attı, ancak bu sektörün en büyük oyuncularından biri olan Çin’e yetişip yetişemeyecekleri muamma. Banka, test edecekleri dijital yen ile Proof of Concept protokolüne başlayacağını açıkladı. Bankadan konu ile alakalı henüz bir zaman çizelgesi yayınlanmadı.

“CBDC’nin Teknik Engelleri” isimli bir raporda, “CBDC’nin fizibilitesini teknik açıdan kontrol edileceğini ve diğer merkez bankalarının ilgili kurumları ile iş birliği yapılacağı belirtildi.

Geçtiğimiz Şubat ayında, İngiltere’nin Merkez Bankası’ndan, Avrupa’dan, Kanada’dan, İsveç’ten ve İsviçre’den tıpkı Japonya’nın şu sıralar yapmak istediği deneyler konusunda haberler gelmişti.

Yoldaki Engeller

Japonya Merkez Bankası, önlerinde iki büyük engel olduğunu düşünüyor. Bunlardan ilki evrensel erişim diğeri ise rezilyans. Evrensel erişim, akıllı telefonu olmayanların da dahil olduğu bir durumda herkesin erişimi altında olmak anlamına geliyor. Sürpriz bir şekilde, Nikkei’nin raporlarına göre Japonya vatandaşlarının sadece %65’inin akıllı telefonu var. Japonya Merkez Bankası konu hakkında, “CBDC’nin çeşitli kullanıcıların erişimine açık olması geliştirilmesi bakımından çok önemli bir husus” dedi.

Rezilyans ise, elektriğe erişimin olmadığı zamanlarda çevrimdışı kullanılabilirliği ifade ediyor. Japonya Merkez Bankası, deprem gibi acil durumlar da dahil olmak üzere CBDC’nin her türlü ortamda erişilebilirliğin önemini vurguladı.

Dijital Yen ve Blockchain

Japonya Merkez Bankası, CBDC için blockchain teknolojisinden yararlanıp yararlanmayacağına henüz karar vermiş durumda değil. Bildiğiniz gibi, merkezi bir sistem oluşturulması “büyük kapasitelere ve hızlı işlem avantajları” gibi artılara sahip. Fakat tek bir arıza noktası ile tüm sistem erişime kapanabilir.

Buna karşılık olarak, DLT tabanlı CBDC’ler tek bir arıza noktası ile başa çıkabilir durumdalar. Ayrıca rezilyans olarak çok verimliler. Fakat, blockchain ağları arasında birden çok doğrulayıcı ile işlem yapıldığı için, işlem süreleri hatrı sayılır bir şekilde uzayacaktır.

Geleceğin para birimleri olarak görülen CBDC’ler bu sene itibarıyla bir çok ülke tarafından testlere tabi tutulmaya başladı. Sizce Çin’in bu konudaki hakimiyetini hangi ülke durdurabilir?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Yüz Tanıma Teknolojisi Bitcoin Dolandırıcılıklarının Sonu olabilir!

Gelişen yüz tanıma sistemleri, dolandırıcıların sonu olabilir!

Yayın:

-

yüz tanıma

Sanal para platformu Coincurve’in kurucu ortağı Rod Hsu, yüz tanıma teknolojisinin, Twitter ve Youtube’daki Bitcoin dolandırıcılarını önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Yaptığı bir röportajda Hsu, Bitcoin’in geri döndürülemez bir şekilde elektronik bir para birimi olduğunu ve “bu durumdan dolayı dolandırıcılar için çekici hale geldiğini” söyledi. Ancak kripto para biriminin dolandırıcılık ile elde ettiği olumsuz reklam nedeniyle, birçok kişinin Bitcoin’i benimsemesi engellenmiş olabilir.

Bitcoin’in doğası gereği, insanlar dolandırıcılığı ve Bitcoin’i eş anlamlı olarak görebilir. İster geleneksel ödeme yöntemlerinde, ister Bitcoin’de, durumu anlama ve meşruiyetini belirlemek kişiye kalmıştır. Bu durum hakkında daha fazla kamuoyu bilinci ve Bitcoin eğitimi ile bu olumsuz ilişkiyi bitirmeyi umuyoruz.

Yüz Tanıma Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunacaktır

Hsu, kopyalanması çok daha zor olduğu için bu sistemin Bitcoin sahtekarlıklarını ortadan kaldırmak için potansiyel bir çözüm olduğunu düşünüyor. Hsu, böyle bir sistemin “basit bir fotoğraf görüntüsünden çok daha gelişmiş” olan biyometrik teknolojiye dayandığını ekliyor:

Bir tüketicinin kimliğini sağlamak ile kalmayıp aynı zamanda bir kişinin profilini birden çok açısını referans alan bir yüz tanıma sisteminin işe yaradığını gördük. Bu teknoloji birisi başka birisinin ödeme aracını kullanmaya çalışması halinde bir zorluk katmanı olacaktır.

Yüz Tanıma Sistemlerinde Gizlilik Önplanda Olmalı

Bununla beraber, Coincurve’ün kurucu ortağı, yüz tanıma gibi sistemlerin doğrulama amacı etiğini yerine getirmesi konusunda uyarıyor.

Yüz tanımayı çevreleyen etik, rıza ve güvenliği indirgenmiş durumda. Kullanıcı, rıza ile verilerin nasıl saklandığını, paylaşıldığını, kullanıldığını ve bunlara nasıl erişildiğinin farkında olmalı. Ayrıca kullanıcı istediği zaman bu bilgileri sistemden silebileceğini de bilmeli. Söz konusu güvenlik ise, bu durum verilerin nasıl saklandığı ve güvenlik protokollerinin nasıl uygulandığı ile ilgilidir.

Hsu, uygulamanın “kullanıcı deneyiminden, sistemin mimarisine ve güvenliğine kadar” hizmetin birçok katmanını etkileyeceğinden, yüz tanıma gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanırken hizmetin bu hususları dikkate alması gerektiğini de sözlerine eklemiş durumda.

Sizce bu tür yeni nesil güvenlik önlemleri, kripto para dolandırıcılıklarının önüne geçmek için iyi bir fikir olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Güney Kore Karayolları Blockchain ile Ödeme Alacak!

Güney Kore, otoyollar için blockchain ödeme sistemi geliştiriyor!

Yayın:

-

Blockchain

Güney Kore‘nin en büyük ticari bankalarından biri olan KEB Hana Bank, devlet destekli karayolu işletmecisi olan Korea Expressway Corporation (KEC) ile ülkenin otoyollarına blockchain tabanlı geçiş ücreti ödeme sistemi getirmek için anlaşma yaptı.

D Daily’ye göre proje, yıl sonundan önce hayata geçecek. Sistem, KEB Hana’nın akıllı telefon bankacılığı uygulaması Hana One Q’yu bağlayarak sürücülerin otoyol ücretlerinin ayarlamaları, ertelemeleri ve hatta otoyol ücret iadelerini almak için kullanılacak.

Rapor, anlaşmaya dahil olan her iki tarafın da kısmen temassız çözümler sunmasına teşvik eden corona virüs salgını nedeniyle nakit bazlı ve kredi kartı ödemelerini azaltmayı amaçlayan blockchain çözümünü uygulamak için bir araya geldiğini belirtiyor.

Korea Expressway Corparation ve KEB Hana Bank, ödeme sistemi projesiyle sinerlilerini güçlendirecek. Birbirleri ile verilerini paylaşacak olan iki şirket, bunu blockchain teknolojisi ile yapmayı planlıyor.

Temassız Ödemeleri Benimseme

Korea Expressway Corparation’ın satış bloümü başkanı Kwang-Ho Lee konu hakkında şu yorumu yaptı.

Corona virüsten sonra küresel ekonomiye önderlik etmek için dijital anlaşma politikasının Kore versiyonunun bir parçası olan blockchain teknolojisini uygulayarak, özelleştirilmiş temassız hizmetleri geliştirmeye devam edeceğiz.

Bilim ve ICT Bakanlığı ile Kore İnternet ve Güvenlik Dairesi anlaşmayı onayladı. KEB Hana ayrıca geçen yıl aynı devlet dairelerinden blockchain mail elektronik doğrulama programı için onay aldı.

Son zamanlarda Güney Kore hükümeti, 2025 yılına kadar endüstri 4.0 projelerine 48 milyar $ yatırım yapma niyetini açıkladı. Ülkenin amacı, pandemi sonrası dönemde tüm endüstrilerin dijitalleşmesini teşvik etmek gibi görünüyor.

Güney Kore’nin Gyeongbuk eyaletindeki Andong şehri, 7 Temmuz’da endüstriyel kenevir üretimi için işletme izni almıştı.

Görünüşe göre, corona virüs pandemisi ile birlikte nakit paranın arzı azalacak gibi. Bununla birlikte dijital para kullanımı ve temassız ödemeler gibi nispeten yeni nesil sayılabilecek teknolojiler gittikçe popüler bir hale geldi. Bu popülerlik ile birlikte gelişmiş ülkeler kendi kripto para birimlerini geliştirmeye başladı. Bu durum ile birlikte kripto paraların kullanım alanlar gittikçe artacak gibi görünüyor.

Sizce ülkemizde de bu tür girişimleri görebilecek miyiz?

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.