Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64397.14
-3.59%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3400.4
-4.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.8
-11.34%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $578.1
-5.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Japonya Merkez Bankası: CBDC’de Önceliğimiz Basit Bir Tasarım Olacak!

Banka, ödeme hizmetlerini geliştirmek üzere kullanılabilecek şekilde tasarım yapmanın önemli olduğunu belirtiyor.

Clock
Paylaş
Japonya Merkez Bankası: CBDC’de Önceliğimiz Basit Bir Tasarım Olacak!

Japonya’nın CBDC planları hala araştırma aşamasındayken, üst düzey bir merkez bankası yetkilisi Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) çıkardığı herhangi bir dijital para biriminin basit bir tasarıma sahip olması gerektiğini söyledi.

728×90 muhabbit - Japonya Merkez Bankası: CBDC'de Önceliğimiz Basit Bir Tasarım Olacak!300x250 muhabbit - Japonya Merkez Bankası: CBDC'de Önceliğimiz Basit Bir Tasarım Olacak!

15 Ekim tarihinde açıklama yapan yetkili, özel firmaların müşteriler için finansal ve ödeme hizmetleri geliştirmek üzere kullanabileceği şekilde tasarım yapmanın öncelikleri arasında yer aldığını belirtti. BOJ yönetici direktörü Shinichi Uchida ayrıca, merkez bankalarının dijital para birimleri çıkarmaya karar vermesi durumunda özel sektör ödeme hizmetleriyle birlikte var olmaları gerektiğini söyledi. Uchida için dijital yen’in özel sektör ödeme matrisi içindeki dikey entegrasyonu, basit bir CBDC tasarımı gerektiriyor.

Bu basit tasarımın bir kısmı, insanların hem CBDC‘yi hem de elektronik ödeme hizmetlerini tek bir cüzdandan kullanmaları ve her iki kanal arasında sorunsuz geçiş sağlayan bir çerçeve oluşturmayı içerebilir.

Hatırlanacağı üzere, BOJ, bir CBDC yayınlama olasılığına ilişkin ön çalışmalara başladı. Dijital yen çalışmalarının ikinci aşamasının ise 2022’nin ikinci çeyreğinde başlayacağı bildiriliyor.

Yine geçtiğimiz mart ayında  BOJ, dijital yen CBDC pilot çalışması üzerinde iş birliği yapmakla görevli kamu ve özel sektör katılımcılarından oluşan bir İrtibat ve Koordinasyon Komitesi kurulduğunu duyurdu.

CBDC Çalışmaları Artmaya Başladı

Japonya, özellikle Çin’in dijital para birimi ile elektronik ödeme projesinin ardından, bir merkez bankası dijital para birimini çıkarmanın yararlarını inceleyen Asya Pasifik finans bölgesindeki birçok ülkeden biri konumunda yer alıyor.

Uluslararası hatlarda CBDC konularında iş birliği, ulusal dijital para birimlerini geliştiren birçok ülke için de önemli bir odak noktası haline geliyor. Japonya’nın CBDC çalışmaları da, muhtemelen uluslararası sahnede Çin’in dijital yuan‘ına bir rakip olarak, diğer egemen dijital para birimleriyle sınır ötesi uyumluluk için incelenmesini de içerebilir.

Bu arada, Uluslararası Ödemeler Bankası gibi küresel finans kuruluşları, kripto para birimlerinin çoğalmasına karşı koymak için CBDC’leri çıkarılması gerektiğini sürekli dile getirmeye devam ediyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar