Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69056.65
0.49%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3753.31
-0.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.67
-1.77%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.3
-0.02%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Japonya’dan Beklenmedik CBDC Kararı!

Japonya Merkez Bankası, 2021 yılında ”Yen destekli bir CBDC” başlatmak için kolları sıvamıştı ve projenin ikinci test aşaması bu yıl nisan ayında hayata geçirildi.

Clock
Paylaş
Japonya’dan Beklenmedik CBDC Kararı!

Japonya Merkez Bankası (BOJ), hükümetin şu anda bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) teknik olarak gerçekleştirmesinin mümkün olmadığı sonucuna vardığını açıkladı. Ayrıca, Japon halkının ilgisini çekmediğini öne sürerek CBDC planlarından vazgeçtiğini duyurdu.

728×90 muhabbit - Japonya'dan Beklenmedik CBDC Kararı!300x250 muhabbit - Japonya'dan Beklenmedik CBDC Kararı!

İlginizi çekebilir: Japonya, Stablecoinlerin Yasal Statüsü Hakkında Karar Verdi!

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, Japonya Merkez Bankası da 2021 yılında ”Yen destekli bir CBDC” başlatmak için kolları sıvamıştı ve projenin ikinci test aşaması bu yıl nisan ayında hayata geçirildi.

BOJ yaptığı açıklamada; Japon vatandaşlarının birçoğunun, düşük maliyetli internet bankacılığı hizmeti sunan dijital ödeme araçlarına zaten sahip oldukları için CBDC’leri pek umursamadığını söyledi. Ayrıca halihazırdaki ödeme portalları, müşterilerine kripto paraların şu anda sunamadığı birçok avantajı sağlıyor.

japonya stabilcoin 1200x600 - Japonya'dan Beklenmedik CBDC Kararı!

Japonya’da nakit tercih ediliyor

Her ne kadar dijital ödeme yöntemleri giderek popülerleşmiş olsa da Japonya halkı yine de nakit kullanımı konusunda ısrarcı. Ülkenin nominal gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 20’sini nakit oluşturuyor ve ülke nüfusunun kabaca üçte biri 65 yaş ve üstü. Nakit kullanımının baskın olması aslında nüfusa bağlı bir durum olarak değerlendiriliyor. Japonya’daki nakit dolaşımı, banka mevduatlarına somut bir alternatif olarak görülüyor ve bu nedenle Japonya’nın nakit biriktirme eğiliminin arkasındaki temel itici gücün bu olduğu düşünülüyor.

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar