Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61336.85
0.86%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3348.21
0.55%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.02
1.48%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $401.3
-2.19%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NFT

Justin Bieber ve Paris Hilton, Kitleleri NFT Yatırımı İçin Manipüle Etmekle Suçlanıyor!

TINA.org, Justin Bieber’ın da aralarında bulunduğu 19 ünlü ismi, ”halkı NFT yatırımı için manipüle etmekle” suçladı. 

Clock
Paylaş
Justin Bieber ve Paris Hilton, Kitleleri NFT Yatırımı İçin Manipüle Etmekle Suçlanıyor!

Tüketici denetleme grubu Truth in Advertising (TINA.org), Paris Hilton ve Justin Bieber’ın da aralarında bulunduğu 19 ünlü ismi, projelerle çıkar ilişkilerini açıklamadan NFT projelerinin reklamını yapmakla suçladı. 

Kâr gütmeyen bir kuruluş olan TINA, internet sitesinde yaptığı açıklamada, söz konusu ünlülerin sosyal medya hesapları üzerinden sürekli olarak çeşitli NFT koleksiyonlarının reklamını yaptığını belirtti. TINA, sektörün ne denli manipülasyona açık olduğu düşünüldüğünde, bu hareketin şüpheli olduğunun altını çizdi. 

Binance BannerBinance Banner

Listedeki diğer isimler arasında spor dünyasının yıldızları Floyd Mayweather ve Tom Brady, müzik dünyasından Eminem ve Snoop Dogg ile oyuncu Gwyneth Paltrow yer alıyor. Platform, bu isimlerin her birine bir an önce reklamını yaptıkları NFT koleksiyonlarıyla ilişkilerini açıklamalarını salık veren bir metin yolladı ve şöyle dedi:

“Reklamı yapan şahıs, genellikle söz konusu NFT şirketiyle maddi bağlantısını ifşa etmekte yetersiz oluyor.”

NFT, eşsiz benzersiz token anlamına gelmektedir ve kimileri tarafından da koleksiyonluk dijital varlıklar olarak tanımlanır. NFT’ler eğlence sektörü başta olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Yaratıcılığa sınırsız bir zemin tanıyan bu teknoloji, ünlü isimler tarafından da oldukça ilgi görüyor ve genellikle bu isimlerin destekleri sayesinde kitlesel benimsenme kazanıyor. 

Her ne kadar henüz ünlülere yönelik gerçek bir cezai yaptırım söz konusu olmasa da, TINA yazdıkları metinler aracılığıyla ünlü isimleri gerçekleştirdikleri manipülasyonların halk üzerindeki potansiyel etkisi hakkında bilgilendirmenin önemli olduğuna inanıyor. 

Grubu en çok endişelendiren etkilerin başında böylesine spekülatif dijital varlıklara yatırım yapmanın doğurabileceği finansal riskler geliyor. TINA.org daha önce Haziran 2022’de de Justin Bieber ve Reese Witherspoon’un avukatlarına konuya dair bazı mektuplar yollamıştı. Mektuba 1 Temmuz 2022’de dönüş yapan Justin Bieber, herhangi bir yanlış davranışta bulunmadığını iddia etmesine rağmen sosyal medyadaki gönderilerini yeniden düzenleyeceğini belirtti. Witherspoon’un avukatları ise 20 Temmuz 2022’de TINA.org ile iletişime geçti ve ünlü oyuncunun NFT’lerin reklamını yapmaktan herhangi bir somut gelir ya da fayda elde etmediğini iddia etti. 

justin bieber

Justin Bieber’ın Manipülasyonları FTC’nin Yönergelerine Aykırı!

TINA.org, internet sitelerinde yayımladıkları bir blog gönderisinde bahsi geçen ünlülerin Federal Ticaret Komisyonu (FTC) kurallarına aykırı davranıyor olabileceğini iddia etti. TINA’nın bahsettiği kurallar “Reklamda Onayların ve Görüşlerin Kullanımı” başlığı altında yer alıyor ve fenomenler için belirlenen gereksinimleri içeriyor. 

FTC’in internet sitesine ait linkleri de blog gösterisinde kullanan grup, fenomenlerin destekleri markalarla kurdukları herhangi bir materyal ilişkiyi, kitlelerle açık olarak paylaşmak durumunda olduklarını hatırlattı. Bu paylaşımın açık, anlaşılır ve belirsizlikten uzak olması büyük önem taşıyor. 

Şimdiye dek hiçbir ünlü isim, NFT koleksiyonların ya da kripto paraların reklamını yaptıkları gerekçesiyle yasal bir yaptırımla karşı karşıya kalmadı. Ancak halihazırda devam eden birkaç dava söz konusu. Özellikle Elon Musk’ın Dogecoin reklamı ve Mark Cuban’ın Voyager reklamı davalara konu olan ünlü reklam skandalları arasında yer alıyor. 

İlginizi çekebilir: Tencent, NFT Platformu Huanhe’nin Satışlarını Durduruyor!

Buna ek olarak Matt Demon gibi bir dizi ünlü isim kripto paraların reklam filmlerinde oynayarak ciddi bir tepkiye yol açtı ve hatta bazı kesimlerde alay konusu dahi oldu. 

SEC, Ünlü İsimlere Karşı Uyardı

2017 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yatırımcıları ünlülerin desteklediği kripto paralara yönelmemeleri ve/veya bu coinlere karşı temkinli olmaları konusunda uyardı. 

“Yatırımcılar, ünlülerin reklam desteklerinin tarafsız görünseler dahi aslında ücretli bir promosyonun parçası olabileceğini unutmamalı. Yatırım tavsiyesinde bulunan ünlü isimler, genelde bu konulara dair yeterli bilgi ve birikime sahip değiller. Haliyle bunun iyi bir yatırım olması ya da federal yasalara uygun olması konusunda söz sahibi de değiller.”

SEC’e göre ünlü isimlerin takipçilerini herhangi bir yatırım aracına yatırım yapmaya teşvik etmesi söz konusu markalarla kurulan ilişki açıkça ortaya koyulmadığı takdirde yasalara aykırı olabilir.

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar