Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63234.99
2.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3461.32
1.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.14
-3.22%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415
0.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Kanada’da İki Kişi Hapsi Boyladı Suçları İse Bitcoin Hırsızlığı

Zanlılar, ABD Federal Mahkemesi tarafından iki yıl hapse mahkum edilmiş durumda.

Clock
Paylaş
Kanada’da İki Kişi Hapsi Boyladı Suçları İse Bitcoin Hırsızlığı

Kanada vatandaşı iki kişi, 2017 yılında Twitter aracılığı ile gerçekleştirdikleri hırsızlık ile 23.2 Bitcoin’i (BTC) zimmetlerine geçirmeyi başarmışlardı. Zanlılar ABD Federal Mahkemesi tarafından iki yıl hapise mahkum edilmiş durumda.

Binance BannerBinance Banner

HitBtc Çalışanı Numarası

Kişilerin Ekim 2017’den beri Hong Kong merkezli kripto para borsası HitBtc müşteri hizmetlerini taklit ettikleri tespit edilmiş durumda.

Twitter üzerinde “@hitbtcassist” hesabı üzerinden HitBtc’nin gerçek Twitter hesabı üzerinden gelen bir tweete cevap vererek kişilerin gözünde güvenli ve doğru bir hesap rolüne bürünerek kullanıcıları aldatmayı başarmış. Kişilerle yapılan görüşmeler üzerine ikili, bazı HitBtc kullanıcılarının hassas bilgileri paylaşmak konusunda ikna edebilmiş. Bu sayede zimmetlerine 23.2 BTC geçirmeyi başaran ikili benzer bir hareketi Kraken borsası için de denemiş.

Bugünkü fiyatıyla 119,000 $ değerindeki Bitcoin’i ele geçiren ikili, hırsızlığı yaptıkları dönemde ellerinde Bitcoin’in karşılığı 130,000 $ civarında idi.

Hırsızlar Bitcoin’leri hızlı bir şekilde satıp paraya dönüştürerek kumar ve lüks araç gibi harcamalar için kullanmışlar. Saldırganlardan biri ( Karanjit Khatkar) saldırıdan hemen 2 gün sonra 40,000 $ değerinde bir Mercedes satın almış. Sonrasında ise geriye kalan para ile Las Vegas’ta casinoları ziyaret etmiş.

Saldırganlardan Karanjit 2019 Temmuz’unda Las Vegas’taki havalimanında yakayı ele vermişti. Diğer saldırgan (Jagroop) ise daha sonra gönüllü olarak polis ekiplerine teslim olmuştu.

Aralık 2019’da ikili suçlu bulunarak 184,000 $’lık tazminatı ödemeleri talep edildi. Saldırganlar 2 yılı hapis, 3 yılı şartlı tahliye olmak üzere toplamda 5 yıl cezaya çarptırıldı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar