BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Kaspersky Blokchain Tabanlı Oylama Makinesi Tanıttı

Yayın:

-

Kaspersky Lab şirketi, online oylama sistemi için blok zincirine başvurdu. Şirket, bir süredir Polys tabanlı bir online oylama sistemi üzerinde çalışıyordu. Geleneksel oylama sistemi yerine internet üzerinden yapılacak oylamanın daha iyi sonuç vereceği düşünüldü. Sıradan oylama işlemlerinde yaşanan problemleri çözmek için şirket, blok zincirine başvurdu. Daha güvenli ve şeffaf ortamda olması için blok zinciri tercih edildi.  

Kaspersky da blok zincirinden faydalanarak Polys oylama makinesini piyasaya çıkardı. Tamamen çevrimiçi olan oylama sistemi alışılmışın dışında bir işleyişe sahip. Öncelikle sistemde yapılan oylamalar şifrelenir. Seçmenlerin kimliği doğrulanır ve bu sayede sahtekarlık, düzenbazlık gibi unsurlar ortadan kalkar. Aynı zamanda değişmez ve anonim bir yapıdadır. Oy kullanım işlemi ve düzenlenmesi oldukça kolaydır. Denetleme mekanizması en üst seviyede tutulur. Polys oylama makinesi, blok zinciri sayesinde bu özelliklerin hepsine sahiptir. 

Kaspersky Oylama Makinesi İçin Büyük Adım Attı 

Kaspersky, standart oylama sistemi karşısında alternatif bir makine üretti. Bu sayede ucu açık ve sonuçların şüpheli olduğu bir durumda yaşanmayacaktı. Online oylama sistemi siyasi partiler, üniversiteler ve şirketler gibi geniş bir alanı kapsamaktadır. 

Polys çevrimiçi oylama sistemi, seçimi yapanlara düzenleme, sonuçları otomatik şekilde hesaplama ve en önemlisi de süreci tek bir merkezden yönetmeye imkan tanıyor. Akıllı cihazlar üzerinden de oy kullanma imkanı olması büyük bir zaman kazandırıyor. Fakat online oy kullanma sürecinde herkes teknolojik cihazları kullanmayabilir. Özellikle yaşlı kesimin teknolojiye olan merakının azdır. Bu süreçte oy kullanma yöntemi geleneksele kayabilir. Yine de blok zinciri sayesinde bilgisayar ortamında kayıt altına alınan oyların çalınması zor. Blockchain dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı oldukça dayanıklıdır. 

Online üzerinden oy kullanma işlemi basit işlemlerden geçiyor. Oy kullanacak kişi öncelikle gerekli belgelerle kimliğini doğruluyor. Kimliği doğrulayan kişiye özel bir kod veriliyor. Verilen bu kodu birey cihaz üzerinden taratıyor. Son aşamada Polys oylama makinesi ekranı geliyor ve seçimini yapıyor. Kişilerin isimleri ve oylamada yaptıkları tercihleri belli olmaması için blokchain üzerinden kayıt edilmiyor.  

Blockchain teknolojisi hayatın her alanında kullanıyor. Birbirinden farklı sektörlerde kullanıldığını biliyoruz. Öncelikle kripto paralarla birlikte kullanılan blok zinciri, zaman içinde iyiden iyiye yayıldığını görebiliyoruz. 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Fransız Futbol Kulübü PSG, Blockchain Tabanlı Fantezi Futbol Oyunu Sorare’ye Katıldı

Ünlü oyuncuların dijital kartları platform üzerinde yayınlanacak.

Yayın:

-

Blockchain tabanlı fantezi futbol oyunu Sorare, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yayımladığı bir mesaj ile ünlü Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain ile anlaşma yaptıklarını duyurdu.

Böylece Sorare platformuna katılan 100. futbol kulübü Fransız kulüp Paris Saint-Germain oldu.

Bu anlaşma Fransız kulübünün blockchain alanında yaptığı ilk faaliyet değil. Fransız futbolunun en üst kademesinde faaliyet gösteren PSG kulübü, 2018’de kendi Taraftar Tokenini başlatmak için blockchain platformu Socios.com ile de ortaklık kurmuştu. 

PSG oyuncuları Neymar ve Kylian Mbappé’nin yanı sıra kulübün eski futbolcusu David Beckham gibi meşhur isimlerin dijital oyuncu kartları platform üzerinde sınırlı sayıda oluşturulacak. Sorare tarafından verilen “Dijital Oyuncu Kartları”, gerçek dünyadaki oyuncuların maç sonuçlarına göre puanın değiştiği bir mekanizmaya sahip olacak. Böylece dinamik bir sistem ile anlık güncellemeler gerçekleştirilecek.

Sorare bu yeni ortaklık haberini, oyunun dünya çapındaki en büyük ikinci pazarı haline gelen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki resmi lansmanı ile da aynı zamana denk getirerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

Fantezi Spor ve Oyun Derneği’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletlerinde 60 milyona yakın insan fantezi sporlara ilgi duyuyor ve oynuyor. Bu da aynı zamanda blockchain teknolojisini de çekici hale getiriyor.

Derneğin sözcüsü konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Anlaşma yaptığımız toplamda 100 kulüp bulunuyor ve bunlar arasında dünyanın en iyi kulüpleri arasında yer alan  Juventus, PSG ve Atletico Madrid bulunmakta. Yapılan bu anlaşmalar ile artık resmi olarak tam bir oyun deneyimi sunduğumuz bu platformun reklamını yapma yolunda ciddi ilerleme gösterdiğimizi düşünüyoruz”

Sorare Hakkında

Sorare, oyuncuların dijital oyuncu kartlarıyla sanal bir takımı satın aldığı, sattığı, takas ettiği ve yönettiği fantastik bir futbol oyunudur. Oyun, Ethereum‘a dayalı blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Platform 2018 yılında Nicolas Julia ve Adrien Montfort tarafından geliştirilmiş bir blockcahin tabanlı oyun platformudur.

Platformun Mart 2019’da yapılan lansmanından bu yana Sorare, 60 ülkede kart satışlarından toplamda 2 milyon dolar gelir elde etti.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Blockchain Şirketi ConsenSys, Tayland-Hong Kong CBDC Projesinde Yer alacak

Hong Kong ve Tayland Merkez Bankaları, ortak bir CBDC uygulama adımlarını hızlandırdı.

Yayın:

-

Blockchain teknolojisi yazılım şirketi ConsenSys, 25 Eylül tarihinde yaptığı bir açıklamada Tayland ile Hong Kong arasında bir sınır ötesi ödeme projesi için sözleşme yapıldığını duyurdu.

Hong Kong Merkez Bankası (HKMA) ve Tayland Merkez Bankası (BOT), sınır ötesi ödemeler için bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) uygulamasını incelemek üzere Inthanon-LionRock adında bir Proje oluşturmak üzere Mayıs 2019’da bir anlaşma imzalamıştı.

ConsenSys, başlatılan bu Ithanon-Lionrock Projesinin ikinci uygulama aşamasında Pricewaterhouse Coopers Limited ve Forms HK şirketleri ile birlikte çalışmalar yapacak. Proje, iki ülkedeki bankalar arasında sınır ötesi bir CBDC ödeme ağı oluşturmak için oluşturulan ortak bir girişim olarak adlandırılıyor.

Anlaşma ile ilgili ConsenSys Hong Kong’un,  stratejik girişimler müdürü Charles d’Haussy  şu ifadelere yer verdi:

“ConsenSys olarak, sınır ötesi ödemeler için CBDC uygulamasının finansal altyapısına ve geliştirilmesine liderlik etmekten heyecan duyuyoruz.” 

Proje Hong Kong Merkez Bankası (HKMA) ve Tayland Merkez Bankası (BOT) tarafından ilk defa 2019 yılı Mayıs ayında başlatılmıştı. Projeye ait, ilk araştırma aşamasının sonuçları ise bu yılın ocak ayında açıklamıştı. Bu proje, mevcut sınır ötesi transfer sürecinde aracı kurumları ve yerleşim katmanlarını azaltmak için DLT teknolojisini kullanmanın önemli bir potansiyel olduğunu ortaya koymuş oldu.

Projenin ikinci aşamasındaki amacının, Tayland’ın Ithanon ve Hong Kong’un Lionrock ağları arasında sınır ötesi bir koridor kurmak olduğu bildirildi. Bu durum, Tayland Bahtı ile Hong Kong Doları arasında yapılacak olan para birimi dönüştürme işlemleri için sorunsuz bir ortam yaratacaktır.

ConsenSys’in, yapacağı işlemlerde kurumsal Ethereum teknolojilerini kullanarak, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve birlikte çalışabilirliğe öncelik vermeye odaklanacağı açıklandı.

ConsenSys Hakkında

Şirket, daha önce de hem Singapur Merkez Bankasının Ubin Projesi’nde hem de Güney Afrika Merkez Bankasının Khokha Projesi’nde yer almıştı. Bunların yanında diğer önde gelen merkez bankaları ile merkezi olmayan ödeme ağları tasarlayan ve teslim eden ConsenSys, dijitalleşmeyi ve finansal piyasaların artan küresel bağlanabilirliğini sağlayan, gelişen teknolojinin ön saflarında yer alan bir firmadır. Ayrıca CBDC ödeme ağlarını geliştirme konusunda da deneyime sahiptir. Hatta ConsenSys, yakın zamanlarda, JPMorgan tarafından geliştirilen blockchain projesi Quorum’u satın alması ile adından söz ettirmeyi başarmıştı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.