Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66006
0.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3397.37
-2.51%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.03
-2.91%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $581.4
-0.33%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Kazakistan, Bitcoin Madencileri Yüzünden Elektrik Sıkıntısı Yaşıyor!

Kazakistan, mevcut elektrik arzı sıkıntısıyla mücadele etmek için önlem uygulayabilir.

Clock
Paylaş
Kazakistan, Bitcoin Madencileri Yüzünden Elektrik Sıkıntısı Yaşıyor!

Kazakistan, madencilerin Çin’den yasaklanmasının ardından Bitcoin madencileri için popüler bir yer haline geldi. Bununla birlikte, ülke şu anda, kış aylarında daha da kötüleşen bir elektrik sıkıntısı yaşıyor. Bu nedenle Kazakistan, kış sezonu için olsa bile kripto para madencilerinden ayrılmalarını istemek zorunda kalabilir.

728×90 muhabbit - Kazakistan, Bitcoin Madencileri Yüzünden Elektrik Sıkıntısı Yaşıyor!300x250 muhabbit - Kazakistan, Bitcoin Madencileri Yüzünden Elektrik Sıkıntısı Yaşıyor!

Ülkedeki BTC madencilerinin nüfusu, Çin’in kripto para madencilerine yönelik yasağının onları toplu halde ayrılmaya zorlamasının ardından Nisan ayında %600 arttı. Orta Asya ülkesi şu anda Çin ve Amerika’dan sonra en büyük üçüncü BTC madenci yüzdesine sahip.

Nisan 2021’den önce, Çin’in BTC madencileri en büyüğüydü ve onu ABD izliyordu. Ancak Nisan ayından sonra, birçok madencinin yeni yerlerini belirleyip yerleşmeye başlaması nedeniyle Çin’in BTC piyasa hakimiyeti %55‘e kadar düştü.

Büyük oranda madencinin bulunduğu ülkelerde elektrik sıkıntısı artık yaygın bir durum. Bu yılın ilk çeyreğinde İran, artan kripto para madencilerinin vatandaşlarının elektrik arzı sıkıntısına neden olduğunu açıkladı. İranlı yetkililer daha önce kripto para madenciliği endüstrisinin ülkenin zor durumdaki ekonomisine ve ticari yaptırımlarına yardımcı olacağına inanarak Bitcoin madenciliğine yasal olarak izin vermişti.

Ancak yetkililer daha sonra kayıtlı madencilerden daha fazla yasa dışı madenci olduğunu keşfettiler ve bu da bölge sakinlerine elektrik arzının azalmasına yol açtı. Bu nedenle yetkililer, elektrik üretiminin genellikle yazdan daha iyi arttığı yaza kadar kripto para madenciliğini askıya aldı. Şimdi, Kazakistan’da mevcut elektrik arzı sıkıntısıyla mücadele etmek için benzer bir önlem uygulayabilir.

Bölgedeki Hive Blockchain’in Madencilik Geliri Arttı

Bugün, bir blockchain firması olan Hive teknolojisi, 2021 yılının ilk çeyreği için kazanç raporunu yayınladı. Dikkat çekici bir şekilde, şirketin dijital varlık madenciliğinden elde ettiği kazanç, incelenen o dönem için 2020’ye kıyasla yaklaşık %175’lik bir artışla neredeyse 68 milyon dolara ulaştı.

Şirketin geçici başkanı Frank Holmes, kazanç raporu için yaptığı açıklamada, Hive’ın hızla yayılan covid-19 pandemisine rağmen incelenen yılda inanılmaz sonuçlar elde ettiğini söyledi. Bu nedenle, özellikle ilk iki dijital varlık için madencilik çabalarından vazgeçmeyecek. Holmes ayrıca, şu ifadelere yer verdi:

“Geçen yıl Ethereum madencilik operasyonlarımızı büyük ölçüde artırdıktan sonra, artık madencilik operasyonlarımızdan tamamen sorumluyuz. Böylece genel giderlerimiz önemli ölçüde azaldı.”

Hive’ın kripto para madenciliği yetenekleri bu yılın başından bu yana önemli ölçüde arttı. Geçen ay şirket, BTC madenciliğinde 1 Exahash hedefine ulaştı. Sonuç olarak, madencilik kapasitesini genişletmek için 1.900 madencilik cihazı satın aldı. Şimdi firma, ek maliyetler veya riskler olmadan verimliliği ve karı artırmak için madencilik operasyonlarını optimize etmeyi planlıyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar