Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66692.02
-5.64%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3210.84
-8.90%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.14
-18.08%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $576.2
-5.83%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Kazakistan Kripto Para Sağlayıcılarını Düzenleyecek!

Yeni yasa kamu görevlilerinden oluşan yasal bir kurumun da oluşmasına ön ayak olacak.

Clock
Paylaş
Kazakistan Kripto Para Sağlayıcılarını Düzenleyecek!

Kazakistan parlamentosunun kabul ettiği yeni mevzuata göre, Kazakistan’daki kripto para işletmeleri kara para aklamayı önleme düzenlemelerine tabi olacak.

Elde ettiğimiz bilgilere göre Kazakistan, finansal yargı sistemini kripto para hizmet sağlayıcılarını da kapsayacak şekilde güncellemeye karar verdi.

728×90 muhabbit - Kazakistan Kripto Para Sağlayıcılarını Düzenleyecek!300x250 muhabbit - Kazakistan Kripto Para Sağlayıcılarını Düzenleyecek!

Yeni yasa aynı zamanda kamu görevlilerinden oluşan yasal bir kurumun da oluşmasına ön ayak olacak. Yani artık bir firma, kripto para alım satım hizmeti vermek istediğinde, Kazakistan’daki Dijital Geliştirme, İnovasyon ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığı’na bildiri beyan etmek durumunda olacak. Bunun yanı sıra bahsi geçen kurumlar, KYC ve AML yönetmeliklerine uyum sağlamak ile yükümlü olacak.

İlginizi çekebilir: KYC Nedir?

Yerel bir haber ajansı olan Vlast’a göre Kazakistan’ın bu adımı, kripto para varlıklarını yöneten, ticaretini yapan ve kripto para birimlerini nakde, maddi varlıklara ve diğer mülklere dönüştürülmesine olanak tanıyan kişisel hizmetleri kapsamayacak.

Bununla beraber Senatör Olga Perepechina, bu tür bir gözetim eksiliğinin karaborsa gibi yasa dışı aktivelere yol açabileceğini düşünüyor. Bildiğiniz gibi teröristler dahil olmak üzere birçok siber suçlu, dijital varlıkları ve kripto paraları kullanıyor.

Edindiğimiz bilgilere göre bu mevzuat henüz Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev tarafından onaylanmadı.

Geçtiğimiz günlerde bildirdiğimiz gibi Tokayev, ülkenin enerji kıtlığına dikkat çekerek kripto para madenciliğinin “hızlı” bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtmişti. Dünyanın en ucuz elektriğini kullanan ülke, yoğun Çin baskılarının ardından Bitcoin madencilik merkezi hâline gelmişti.

Bunun yanı sıra Kazakistan, beş yıl içinde kripto para madenciliğinden 1,5 milyar $ kazanacağını tahmin ediyor. Ülkenin kripto para madencilik hash oranı, ABD’den sonra ikinci sırada yer almakta.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar