Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66608.01
-5.82%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3207.95
-8.96%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.12
-18.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $576.9
-5.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Kripto Paralar Güney Kore’de Artık Tamamen Yasal

Düzenlemelerde yapılan değişikliğin kabulü ile birlikte kripto para ticareti Güney Kore’de resmen tanınmış ve onaylanmış bulunuyor.

Clock
Paylaş
Kripto Paralar Güney Kore’de Artık Tamamen Yasal

Güney Kore’de kripto paralar artık yasal. Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanılması Kanunu bugün, mecliste gerçekleşen oturumda kabul edildi. Değişikliğin kabulü ile birlikte kripto para ticareti Güney Kore’de resmen tanınmış ve onaylanmış bulunuyor.

728×90 muhabbit - Kripto Paralar Güney Kore'de Artık Tamamen Yasal300x250 muhabbit - Kripto Paralar Güney Kore'de Artık Tamamen Yasal

Bildiğiniz üzere önce Almanya’dan gelen haber, dün ise Hindistan’dan gelen haberler ile sevinen yatırımcılar bugün de Güney Kore’den gelen haber ile karşı karşıya. Arka arkaya gelen haberler yeni bir trendin habercisi olabilir.

Yeni düzenleme ile birlikte kripto para ticareti yasal olmasına rağmen bazı düzenlemeleri de beraberinde getirmekte. Bunlardan en önemlisi ise borsaların hükümete rapor vermesi gerekliliği.

Cumhurbaşkanı Jaein Moon’un yeni düzenlemeyi imzalaması ile birlikte yönetmelik yürürlüğe girmiş olacak. Tabi kurumlara düzenlemelere uyum sağlaması için süre de tanınmakta.

6 aylık süreç içerisinde kurumlar hazırlıklarını tamamlamalı.

Borsaların, cüzdan şirketlerinin ve ICO’ların önümüzdeki süreçte kore bankalarıyla anlaşması gerekecek. Fiat dönüşüm noktasın olarak düzenleme, bankalarla ortaklığı zorunlu kılmakta. Bu sayede devlet kontrolü altında kişiler yada kurumlar gerçek isimleriyle birlikte bankaya para yatırıp, borsaya transfer etmek suretiyle kripto para satın alabilecek.

Tüm kuruluşlar Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISMS) sertifikasına başvuracak.

Kore’de hizmet veren bazı borsalar 2018 başında FSC tarafından belirlenen kurallara zaten uyduğu için isim doğrulaması ve bilgi güvenliği sertifikasına sahip durumda. Bahsettiğimiz lisanslar kurumlara Kore İnternet Güvenlik Ajansı (KISA) tarafından verilecek.

Sertifikasyon bir miktar maliyetli olacak, ancak tüm kurumlar sertifikaları 6 ay içerisinde almak zorunda.

KISA

Aksi takdirde kurumların çalışma lisansları iptal edileceği KISA tarafından resmi ağızla belirilmiş durumda. Düzenlemeler ile birlikte olası terör finansı ve anonim işlemlerin önüne geçilmiş olacak.

Herkes Borsa Açabiliyordu

Düzenlemelerden önce Kore’de herkes borsa açabiliyordu. Eylül 2019 tarihinde 70’den fazla borsa ülkede hizmet vermekteydi. Fakat pazarın doyuma ulaşması ile birlikte birçok borsa para kazanamadı. Sonucunda ise bazıları dolandırıcılık, hatalı ticaret hacmi oluşturma ve manipülasyon gibi suçlara dahil olarak yatırımcılara zarar vermeye başladı. Fakat artık düzenlemeler ile bu durumun önüne geçilmiş olacak.

Geçtiğimiz dönemde Seul Yönetimi, şehirde kullanılmak üzere kendi kripto parasını çıkaracağını duyurmuştu. İlgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar