BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Seul Kendi Kripto Parasını Geliştirecek

2018 yılında Seul Belediye Başkanı’ndan şehrin kendi kripto parasını geliştireceği duyurusu gelmişti. Yeni açıklamayla, Seul’deki ulaşım ve benzeri kamu hizmetlerinde kullanılması amacıyla S-Coin projesini başlatmak istediklerini açıkladı.

Yayın:

-

”Seul kendi kripto parasını geliştirecek.” duyurusunu 2018 yılında Seul Belediye Başkanı’ndan duymuştuk. Yeni açıklamayla, Seul’deki ulaşım ve benzeri kamu hizmetlerinde kullanılması amacıyla S-Coin projesini başlatmak istediklerini kamuoyuna ilan etti. Başkanın açıklamasına göre proje 2020 yılında gerçekleşecek. S-Coin, Kore hükümeti tarafından Samsung SDS ve IconLoop’un desteğiyle programlanacak.

S-Coin Nasıl Çalışacak

Seul’de yaşayanlar vatandaşlık görevlerini yerine getirdikçe S-Coin alacaklar. Görevler arasında kamu anketlerine katılma ve vergi ödemesi yapmak gibi maddeler bulunuyor. Ek olarak S-Coin, sehirde bir gençlik ödeneği olarak kullanılabilme potansiyeline sahip. Projeyle birlikte kripto paranın şehrin dört bir yanındaki dükkan ve marketlerde kullanılması hedefleniyor. ZeroPay ile kurulan ortaklıkla beraber QR kod aracılığıyla ödemeler kolaylıkla gerçekleşebilecek. ZeroPay şuanda Seul’de aktif olarak kullanılmakta. ZeroPay QR koduyla birlikte sadece telefon kullanarak ödeme yapabiliyor. 2020 yılı içerisinde 14 kamu kuruluşu aynı anda S-Coin kullanmaya ve kabul etmeye başlayacak. Belge yönetimi, sosyal yardımlar ve araç tescili gibi işlemlerde yapılan ödemeler bu kripto para ile yapılacak.

Seul, Endüstri 4.0’da dahil olmak üzere teknoloji, bilgi ve iletişim alanında dünyanın önde gelen şehirlerinden biri. Dolayısıyla blockhain gibi yeni teknolojileri de ilk entegre edenlerden biri biz olmalıyız.

Seul Hükümeti S-Coin’i, Seul’ü Asya’nın ilk akıllı şehri noktasına taşıması adına çok önemli bir adım olarak görüyor. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In’de blokchain teknolojisi entegrasyonunua tam destek vermiş durumda. Ekonominin canlandırılmasına büyük bir katkısı olacağını düşünen Jae-In, S-Coin’in günlük hayatta kullanımının önemine vurgu yaptı.

IconLoop ve Seul Yeni Bir Blockchain Servisi Oluşturuyor

Seul Hükümeti ve IconLoop’un ortak projesiyle yeni bir Seul Şehir Kartı oluşturuldu. Kart kamu hizmetlerinde kullanım için kimlik doğrulaması sunacak. Aynı zamanda dönemsel iş kollarında işci ile işveren arasında yapılacak iş şözleşmeleri bu hizmet içerisinde düzenlenip imzalacak. Yakın gelecekte ise bağışlar, sağlık yönetimi, ve çevrimiçi sertifika doğrulaması işlemleri de bu proje içerisinde gerçekleşebilecek.

Seul ve Blockchain

S-Coin projesi Seul ve blockchain ilişkisinin sadece başlangıcı olacak. Samsung ile yapılan ortaklıkla beraber farklı blokchain çözümleri geliştirilecek. İlerleyen dönemde şehir sakinleri, oy kullanma ve otopark ücreti ödeme gibi hizmetleri de blockchain üzerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirebilecekler. İsim, doğum tarihi ve banka hesapları gibi kişisel bilgiler blockchainde saklanarak uygulamalar üzerinden sahipleri tarafından erişilebilir ve ilgili yerlere kolay ve güvenli bir şekilde ulaştırılabilir hale gelecek.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

MetaMask 1 Milyon Kullanıcıyı Aştı

Yayın:

-

By

MetaMask 1 milyon kullanıcıyı aştı. Son açıklanan verilere göre MetaMask Google Chrome üzerinde 1 miyondan fazla cihazda aktif.

En eski Ethereum cüzdan eklentilerinden biri olarak hizmet veren MetaMask, büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. MetaMask cüzdanı, Ethereum cüzdanlarını ve DApp’ları kullanmak ve yönetmek için aktif olarak kullanılmakta. MetaMask tarafında yapılan duyuruda, Chrome WebStore üzerinden indirilme sayısı açıklandı. Durum çok fazla ilgi çekmiş görünmüyor. Fakat Hem Ethereum hem de MetaMask için önemli bir veri olarak öne çıkıyor.

Tabi bu rakam Google Store üzerindeki rakam. Aslında MetaMask, 1 milyon barajını 2018 yılının başında aşmış durumdaydı. İndirilme rakamlarındaki bu artış ise 2020 yılında gerçekleşen Ethereum (ETH) yükselişini destekler durumda. Bir çok yeni cüzdan bu yıl aktif edilmiş durumda. Ethereum ise şu sıralar 272 dolar seviyelerinden işlem görmekte.

Mobil Cihazlarda MetaMask

MetaMask beta versiyon olarak mobil cihazların uygulama marketlerinde bulunmakta. Fakat hala tam anlamıyla bir onay almış değil. Google’ın son dönemde kripto paralarla alakalı uygulamaları silme girişimleri gündemi bir süre meşgul etmişti. 2 yıl önce de bir anda Google mağazasından Metamask’ı kaldırmıştı. Fakat daha sonasında geri adım atmıştı.Şimdi ise uygulama 1 milyondan fazla indirmeye sahip. Yüksek indirilme oranlarına sahip bir uygulama sizce Google tarafından tekrar yayından kaldırılabilir mi?

Aynı problem Apple Store üzerinde de yaşanmakta. Bazı çalışanlar MetaMask uygulamasını, rekabet karşıtı uygulamaların bir örneği olarak görmekte. Eğer MetaMask mobil uygulama marketleri (Play Store, AppStore) ile problemlerini çözüp tam anlamıyla onay almayı başarabilirse, bu durum MetaMask ve Ethereum için adaptasyon adına önemli bir adım olacak. Mobil pazar ile birlikte 1 milyonluk rakam, yeni oluşacak indirme rakamlarının yanında çok küçük kalabilir. MetaMask ilerleryen dönemde onay problemlerini çözebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Google Ve Hedera Hashgraph (HBAR) İşbirliği Nereye Gidecek

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Google, Hedera Hashgraph’ın yönetim konseyine (Governing Council) katıldığını duyurmuştu.

Yayın:

-

By

Google ve Hedera Hashgraph (HBAR) işbirliği nereye gidecek? Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Google, Hedera Hashgraph’ın yönetim konseyine katıldığını duyurmuştu. Bağımsız araştırma firması Fundstrat’ın araştırmasına göre, dağıtık defter teknolojisi platformu Hedera Hashgraph, 2024’e kadar 1,9 milyar dolar değer yaratabilir.

Rapora göre Ekim 2019 tarihinden bu yada ağda nerdeyse 36 milyon işlem gerçekleştirilmiş durumda. Bahsettiğimiz tarihte ağ, herkese açık hale getirilmişti. Bu noktada ağın talep gördüğü aşikar. Hedera ağı şu sıralar Acoer gibi şirketler tarafından, Yeni Koronavirüs’ün yayılımını izlemeye yardımcı olmak adına aktif olarak kullanılmakta.

Fundstrat’ın raporuna göre Google’ın konseye katılması, Hedera’nın gelecekteki başarısı için anahtar durumunda. IBM, Boeing ve Deutsche Telekom gibi şirketler konseyde bulunurken Google’ın da eklenmesi, aslında şirketin kurumsal potansiyelinin bir göstergesi olabilir.

Hedera Hashpraph CEO’su Mance Harmon’un açıklamalarına göre, Google’ın konseye katılımı ile birlikte, bazı “node”ların Google Cloud üzerinde çalışacak.

Google diğer konsey üyelerinden farklı olarak, aynı zamanda ağın korunmasından sorumlu olacak.

Açıklamalara göre Hedera Hasgraph, Google tarafından büyük övgü almış durumda. Konuyla alakalı Google Cloud’dan gelen açıklama ise söyle.

Hedera Hashgraph’a ölçeklenebilir ve güvenilir bir altyapı sunmaktan heyecan duyuyoruz.

Libra Nerede Hata Yaptı

Google gibi bir çok şirket Hedera Ağı’na katılım gösterirken, bir çok kurum Facebook’un Libra’sından ayrılmış durumda. Harmon’a göre Libra’nın yönetişim modeli Hedera’ya çok benziyordu. Hatta 2019 yazında Harmon, Wall Street Journal’da konuyla alakalı bir yazı yayımlayıp Facebook’un, Hedera’nın modelini çaldığını iddia etmişti.

Başta projeye her sektörden katılım olmasına rağmen sonradan Visa, Mastercard ve PayPal gibi firmaların Libra projesinden neden çekildiği halen merak konusu.

Libra sayesinde regülatörlerle birlikte çalışmanın önemini kavradık.

Harmon cümlesini şu şekilde derinleştiriyor. “Bu, Facebook’un regülatörlerle iletişim kurmadığı anlamına gelmiyor. Fakat Libra, birden fazla para birimini bir sepette toplamak istedi. Bu regülatörler için zorlu bir durum, farklı prosedürler ve protokoller gerektiriyor. Bunun gibi karmaşık işlere bulaşmayacağız.”

Google anlaşması ile birlikte büyük bir “hype” kazanan Hedera, regülatörlerle birlikte çalışıp hedeflerine ulaşabilecek mi hep birlikte gözlemleyeceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler