BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Seul Kendi Kripto Parasını Geliştirecek

2018 yılında Seul Belediye Başkanı’ndan şehrin kendi kripto parasını geliştireceği duyurusu gelmişti. Yeni açıklamayla, Seul’deki ulaşım ve benzeri kamu hizmetlerinde kullanılması amacıyla S-Coin projesini başlatmak istediklerini açıkladı.

Yayın:

-

”Seul kendi kripto parasını geliştirecek.” duyurusunu 2018 yılında Seul Belediye Başkanı’ndan duymuştuk. Yeni açıklamayla, Seul’deki ulaşım ve benzeri kamu hizmetlerinde kullanılması amacıyla S-Coin projesini başlatmak istediklerini kamuoyuna ilan etti. Başkanın açıklamasına göre proje 2020 yılında gerçekleşecek. S-Coin, Kore hükümeti tarafından Samsung SDS ve IconLoop’un desteğiyle programlanacak.

Huobi BannerHuobi Banner

S-Coin Nasıl Çalışacak

Seul’de yaşayanlar vatandaşlık görevlerini yerine getirdikçe S-Coin alacaklar. Görevler arasında kamu anketlerine katılma ve vergi ödemesi yapmak gibi maddeler bulunuyor. Ek olarak S-Coin, sehirde bir gençlik ödeneği olarak kullanılabilme potansiyeline sahip. Projeyle birlikte kripto paranın şehrin dört bir yanındaki dükkan ve marketlerde kullanılması hedefleniyor. ZeroPay ile kurulan ortaklıkla beraber QR kod aracılığıyla ödemeler kolaylıkla gerçekleşebilecek. ZeroPay şuanda Seul’de aktif olarak kullanılmakta. ZeroPay QR koduyla birlikte sadece telefon kullanarak ödeme yapabiliyor. 2020 yılı içerisinde 14 kamu kuruluşu aynı anda S-Coin kullanmaya ve kabul etmeye başlayacak. Belge yönetimi, sosyal yardımlar ve araç tescili gibi işlemlerde yapılan ödemeler bu kripto para ile yapılacak.

Seul, Endüstri 4.0’da dahil olmak üzere teknoloji, bilgi ve iletişim alanında dünyanın önde gelen şehirlerinden biri. Dolayısıyla blockhain gibi yeni teknolojileri de ilk entegre edenlerden biri biz olmalıyız.

Seul Hükümeti S-Coin’i, Seul’ü Asya’nın ilk akıllı şehri noktasına taşıması adına çok önemli bir adım olarak görüyor. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In’de blokchain teknolojisi entegrasyonunua tam destek vermiş durumda. Ekonominin canlandırılmasına büyük bir katkısı olacağını düşünen Jae-In, S-Coin’in günlük hayatta kullanımının önemine vurgu yaptı.

IconLoop ve Seul Yeni Bir Blockchain Servisi Oluşturuyor

Seul Hükümeti ve IconLoop’un ortak projesiyle yeni bir Seul Şehir Kartı oluşturuldu. Kart kamu hizmetlerinde kullanım için kimlik doğrulaması sunacak. Aynı zamanda dönemsel iş kollarında işci ile işveren arasında yapılacak iş şözleşmeleri bu hizmet içerisinde düzenlenip imzalacak. Yakın gelecekte ise bağışlar, sağlık yönetimi, ve çevrimiçi sertifika doğrulaması işlemleri de bu proje içerisinde gerçekleşebilecek.

Seul ve Blockchain

S-Coin projesi Seul ve blockchain ilişkisinin sadece başlangıcı olacak. Samsung ile yapılan ortaklıkla beraber farklı blokchain çözümleri geliştirilecek. İlerleyen dönemde şehir sakinleri, oy kullanma ve otopark ücreti ödeme gibi hizmetleri de blockchain üzerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirebilecekler. İsim, doğum tarihi ve banka hesapları gibi kişisel bilgiler blockchainde saklanarak uygulamalar üzerinden sahipleri tarafından erişilebilir ve ilgili yerlere kolay ve güvenli bir şekilde ulaştırılabilir hale gelecek.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Tezos Staking’inde En Büyük Pay Kimin? Staking Hakkında İpuçları

Tezos’un en büyük fırıncısı kim? Tezos ve staking hakkında birçok ipucu…

Yayın:

-

tezos staking

Coinbase Custody, Tezos (XTZ) “staking”inde en büyük “baker” (fırın) olarak öne çıkmakta. Tezos topluluğunda staking yapan operatörler fırın veya fırıncı olarak isimlendirilmekte. Bildiğiniz üzere fırıncılar staking işlemi karşılığında sizlerden bir komisyon talep ediyor. Bu komisyon oranı tamamen fırıncının isteğine kalmış durumda. En büyük fırın olarak ağda bulunan Coinbase Custody aynı zamanda en yüksek komisyon oranına sahip olan fırın.

Bugün aldığımız verilere göre Coinbase toplamda 66 milyon’dan daha fazla Tezos ile staking gerçekleştirmekte.

coinbase

Toplam staking hakkı 73 milyon olan Coinbase Custody, an itibariyle 66 milyon Tezos ile fırıncılık yapmakta.

Platform Nisan 2019’dan beri staking operasyonlarını devam ettirmekte. Kaba bir hesapla Tezos’un şu andaki fiyatı göz önüne alındığında Coinbase 110 milyon $’lık bir staking işlemi gerçekleştirmekte. Aynı zamanda platform yaptığı staking işlemi için yüzde 25’lik bir komisyon talep etmekte. Bu oldukça yüksek bir rakam. Benzer staking hizmetleri Kraken ve Binance tarafından da sunulmakta.

Binance staking için herhangi bir komisyon talep etmezken, Kraken ise yüzde 7.5’luk bir komisyon oranı talep etmekte. Bu üç kripto para borsasının staking miktarı ise toplam stakin miktarının yaklaşık yüzde 19’unu oluşturmakta.

Staking Sadece Borsalar Üzerinden Mi Yapılıyor

Bir diğer yandan ise farklı fırınlar da bulunmakta. Tezos ağında toplamda 36 ülkeden 119 farklı fırıncı staking çözümleri sunuyor. Siz de staking için bu fırınlardan istediğiniz bir tanesi seçebiliyorsunuz. Tabii Tezos’larınız bir borsada değilse…

Ortalamaya bakıldığında ise fırıncılar yüzde 7.5 ile yüzde 15 arasında bir komisyon talep etmekte. Fırınların sunduğu fırıncılık hizmetlerini takip edebileceğiniz bir staking sayfası bile bulumakta. Buradaki adresten tüm staking servislerini, ne kadar komisyon talep ettiklerini, ne kadar verimli çalıştıklarını ve kaç farklı cüzdan tarafından ne kadar Tezos ile delege edildiklerini görmeniz mümkün.

Tezos’larınızı da özgürce stake edebilmeniz için bireysel bir cüzdana sahip olmanız gerekmekte. Bu noktada Eğer bir donanım cüzdanı olan Ledger’a sahipseniz, Ledger Live uygulaması üzerinden Tezos’larınızı kolayca stake edebilirsiniz.

Onun haricinde ise sıkça kullanılan cüzdanlar arasında Tezbox, Magnum Wallet, Guarda Wallet bulunmakta. Tezos’larınızı bu cüzdan uygulamalarına aktararak da staking işlemlerinizi özgürce gerçekleştirebilirsiniz.

Tezos ağında gerçekleştirdiğiniz tüm aktiviteleri, ağın verimliliği, toplam staking miktarı gibi verilere de buradan ulaşmanız mümkün.

 

 

Huobi BannerHuobi Banner

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Enerji Piyasası Blockchain Yatırımı ile Büyüyecek

Yayın:

-

Enerji piyasalarında 2025 yılı blockchain senesi olacakKüresel bazda enerji piyasası blok zinciri ile işlevselliğini artıracak. 5 yıl sonra blok zincirine olan yatırım 35 milyar dolara çıkacak. 2025 yılında bu rakam ile birlikte sektörde önemli bir yol kat edilecek. 

2016 yılında blok zincirine olan yatırım sadece 156 milyon civarındaydı. Gelinen süreçte sektörün her sene daha fazla büyümesi bekleniyor. Enerji piyasasının her yıl yüzde 82 oranında yükselişe geçmesi hedefleniyor. Ancak 2020 yılı için sektör çok olumlu gözükmüyor. Yaşanan virüs salgını ve salgın sonrasında enerji piyasasının ekonomik krizden etkileneceği ön görülüyor. Bu sene büyümenin çok hızlı olacağı düşünülmüyor. Henüz 2020 yılının başında olmamıza rağmen corona virüsünden kurtulamadık. Uzmanlar, virüsün daha uzun süreceği görüşünde. Durum böyle olunca birçok sektör iyimserlik tablosu çizemiyor. 

Dünya genelinde enerji piyasası 1,85 trilyon dolar işlem hacmine sahip. Blockchain bunun sadece 35 milyar dolarlık kısmını karşılayacak. Bu hacmin içinde bir iğne gibi gözükebilir. Ancak seneler içinde yapılacak yatırımlarla daha fazla kısmı blok zinciri ile tedarik edilecektir. Blok zincirinin sektörde olması bile büyük bir avantaj. 2016 yılına baktığımızda işlem hacmi 156 milyon dolar. Yaklaşık 9 senede 35 milyar dolara ulaşacak. İyi bir büyüme gerçekleşeceğini görebiliyoruz. 

Blockchain İsmi Enerji Piyasasında Sıkça Duyuluyor 

Blockchain teknolojisi, ismini enerji piyasası ile sıkça bağdaştırıyor. Sektöre getirdiği yenilikler sayesinde piyasaya çabuk adapte oluyor. Sektörün içinde her geçen gün kullanım alanı genişliyor. Şimdilik enerji piyasasında data yönetimi, ekonomik takipleşme ve etkileşim için faal şekilde kullanılıyor. Otomasyon sisteminin fazlaca yer alması blok zincirine olan ihtiyacı doğuruyor. Öncelikle şeffaf olması ve datalarında güvenliği üst seviyede tutması blok zincirini önemli hale getiriyor. Bu özelliklerinin sonunda hepsi birbiriyle eş zamanlı çalışarak sorunsuz bir bant oluşturacak. Ayrıca yeni gelişecek ekosistemlerle birlikte daha entegreli çalışmalara uyarlanabilecek. 

Sektörde bulunan; Microsoft, Oracle, SAP, EnosiElectron, AWS, Nodalblock, IBM, Infosys, Bigchaindb ve Deloitte şirketleri önemli rol oynuyor. Kilit konumda bulunan ve sektörün önde gelen firmaları, blockchain ve DLT sistemini kullanıyor.  

Huobi BannerHuobi Banner

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler