Muhabbit

L1X Protokolü ve X-Talk Nasıl Çalışıyor?

Tüm blok zincirlerini birleştiren, geleneksel köprü kullanmayan Layer One X protokolünün detaylarına iniyoruz. Hep birlikte inceleyelim.

Layer One X protokolünün, geleneksel köprüler kullanılmadan blok zincirleri arasındaki işlemleri kolayca yapması ilgi çekiyor. Bu makalede, L1X protokolünü ve çekirdek bileşeni olan X-Talk’ı inceliyor olacağız.

Makale Layer One X teknolojisi ile ilgilenenler ve blok zincir yazılımları üzerine çalışanlar için bir rehber niteliğinde. Layer One X kurucusu Kevin Coutinho’nun da konu ile ilgili videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

L1X Protokolü Bileşenleri

L1X Protokolü, cross-chain uygulamaların köprülere ihtiyaç duymadan oluşturulmasını sağlayan eksiksiz bir Layer One protokolu sunmak için bir arada çalışan bir dizi önemli bileşeni içerir:

L1X Node Yazılımı: Blok zinciri ağındaki çekirdek bileşendir ve uzlaşı mekanizmaları, sanal makineler, X-Talk ve depolama sistemlerini içerir. Bu sistemler, köprülere ihtiyaç duymadan cross-chain uygulamaların oluşturulmasını sağlamak için işbirliği yapar.

Node Türleri: L1X altyapısı node’ları 3 ana kategoriden oluşur.

Daha detaylı bilgi için Gitbook üzerinden Layer One X Geliştirici Portalına göz atabilirsiniz.

Modülerliğin Gücü

L1X’in temel prensiplerinden biri modülerliktir. Geliştiricilere bağımsız olarak çalıştırmak istedikleri bileşenleri seçme gücü verir. Örneğin, kendi imzalayıcınızı ve yayın node’unuzu kurabilirsiniz, bu da uygulamanızın mimarisinin tam kontrolünü sağlar.

Durum Yönetimi

L1X, durum yönetimi için column family database ve hyper value kullanır. Bu hibrit yaklaşım, veri aynı zamanda ağ node’ları ve VM ile sorunsuz bir şekilde entegre olur ve etkili kontrat yürütme ve depolama yönetimi sağlar.

L1X Sanal Makinesi (VM)

Baştan aşağıya inşa edilen L1X VM, geliştiriciler için çok yönlü bir araçtır. Rust ile olduğu kadar Solidity ile de kontratların oluşturulmasına olanak tanır. L1X VM’de 3 tür kontrat bulunur:

L1X-VM

L1X VM, benzersiz bir derleme sürecini izler. Rust yapıları WebAssembly’e derlenir, ardından eBPF komutlarına daha fazla derlenir. Bu çok adımlı süreç, sanal ortam içinde güvenli yürütme sağlar.

Ayrıca L1X VM, cross-contract çağrılar ile de yardımcı olur:

Yazılım Geliştirme Ortamı

Geliştiricilere yenilik ve esneklik sağlayan güçlü bir yazılım geliştirme ortamı sunulur. Bu ortam, protokol seviyesinde modülerlik sunacak şekilde stratejik olarak tasarlanmıştır, çeşitli uygulama gereksinimlerini karşılamak ve geliştiricilere güvenli ve belirleyici bir yaklaşım seçme olanağı sağlamak üzere.

Konsensüs (Uzlaşı) Mekanizması

L1X Uzlaşı Mekanizması (UM), PoS ve demokratik doğrulamayı birleştiren PoX’a dayanmaktadır. Düşük güçlü cihazların uzlaşmada önemli bir rol oynayacağı kümeleşmiş bir ortam oluşturmayı amaçlar.

X-Talk: Köprüsüz Altyapı

X-Talk, köprülere ihtiyaç duymadan cross-chain kontratlar oluşturmak için bir yaklaşımı temsil eder. Olayları ve yükleri işleme, onaylama ve depolama işlemleri için kullanılır ve sorunsuz bir şekilde zincirler arası iletişim sağlar. X-Talk’ın mimarisi, her olay türü için önceden tanımlanmış kurallara dayanır ve geliştiriciler için çok yönlü bir çözüm sunar.

X-Talk Akış Kontratı

X-Talk Akış Kontratı şu ana bileşenleri içerir:

X-Talk ve Köprüler

X-Talk’ın geleneksel köprülere göre avantajları şunlardır:

L1X ve X-Talk; modüler, güvenli ve verimli yaklaşımlarıyla merkezi olmayan uygulamalar için parlak bir gelecek sunuyor.

Layer One X Türkiye Twitter hesabını buradan takip edebilirsiniz.

Layer One X Telegram grubuna buradan katılabilirsiniz.

Layer One X Discord grubuna buradan erişebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Bu içerik sponsorludur.

Son Yazılar

Exit mobile version