Muhabbit

Latin Amerika’daki Yüksek Enflasyon, Kripto Paralara İlgiyi Artırdı!

Yükselen enflasyon ve ekonomik kriz, bölgede Bitcoin ticaret hacimlerini rekor seviyeye yükseltti.

telekom

latin amerika kripto

Önde gelen eşler arası Bitcoin borsası LocalBitcoins tarafından yayımlanan bir rapora göre, Latin Amerika ülkelerinde ve diğer bazı enflasyona maruz kalan ülkelerde Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ticaretine olan ilgiyi artırmaya başladı. 

Borsa, yüksek Bitcoin işlem hacmine sahip ilk beş Latin Amerika ülkesi arasında Kolombiya ve Venezuela’yı gösteriyor. Koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik belirsizlikler nedeniyle, bu ülkelerdeki pek çok kişinin parasal faaliyetler için Bitcoin’e yönelmesine neden oluyor.

LocalBitcoins’in raporunda yer alan bilgilere göre, şu anda kripto para alanında Latin Amerika’dan sonra en büyük pazar Rusya olarak görünüyor. Ülke, eşler arası borsada küresel kripto para ticaret hacminin yaklaşık yüzde 17,4‘üne katkıda bulunuyor. Listeyi sırasıyla yüzde 12,3 ve yüzde 11,3 ile Venezuela ve Kolombiya takip ediyor. Borsa ayrıca, Nijerya ve İngiltere gibi diğer ülkelerin yanında, Şili, Arjantin ve Brezilya gibi ülkelerin de dijital para ticaretine artan bir ilgisinin olduğunu bildirdi.

LocalBitcoins, kripto para ticaretindeki artışı, yüksek enflasyon veya ülkelerin karşılaştığı ekonomik belirsizliklerle ilişkilendiriyor. Bilindiği üzere Venezuela, küresel olarak enflasyondan en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle de ülkedeki vatandaşlar  daha fazla Bitcoin ticareti yapmaya ve kripto paralara daha fazla ilgi göstermeye başladı.

LocalBitcoins, bunun yanında Rusya‘daki halihazırdaki sert düzenlemeler ve sermaye kontrollerinin kripto paralara daha fazla ilgi ve benimsemeye neden olan ana faktör olabileceğini açıkladı. Ayrıca Arjantin, Brezilya ve Şili, etkisini halen sürdüren koronavirüs salgını nedeniyle şu anda ekonomik belirsizliklerle karşı karşıya. Bu ülkelerin de ayrıca Bitcoin ticaretine büyük ilgi gösterdiği biliniyor.

Bitcoin ATM Sayısı da Artışta

Bunun yanında Güney Amerika ülkelerinde, son zamanlarda Bitcoin ATM‘lerinde de önemli bir artış olduğu bildirildi. Coin ATM Radar tarafından sağlanan verilere göre bölgede yer alan ülkelerde 100’den fazla Bitcoin ATM’si bulunuyor.

Son olarak borsa tarafından yayımlanan piyasa raporuna bakılacak olursa, alım satımları yönetecek net bir düzenleyici çerçeve olmasa da Latin Amerika ülkelerinin, özellikle de Venezuela’nın kripto para birimini benimseme hızında diğer ülkelere öncülük ettiğini söylemek doğru olacaktır.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version