Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52106.41
0.80%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3002.33
2.71%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.19
-2.08%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $354.1
0.11%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

Laura Shin Kimdir?

Gazetecilikten yayıncılığa Laura Shin kimdir? Hep birlikte inceleyeim.

Clock
Paylaş
Laura Shin Kimdir?

Laura Shin, 1975 ABD doğumlu gazeteci, yazar ve yayıncıdır. Shin, “Unchained” ve “Unconfirmed” podcastleri ile kripto para dünyasına ışık tutmuştur.

Stanford Üniversitesi’nden mezun olup kendi podcastleri ile ünlendiği yolculuğunda neler yaşadığına beraber bakalım.

Binance BannerBinance Banner

Laura Shin’in Eğitim Hayatı

Shin, Stanford Üniversitesi’nden mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca aktif olan Shin, kampüs topluluklarında sıklıkla yer aldı. Stanford Daily’de yazar ve sonrasında kıdemli yazar olarak çalışırken 1997 yılında Bay Area’da yayımlanan bir grafiti hikayesi için “En iyi Ara Makale Ödülü”nü aldı.

Yazar, Phi Beta Kappa üyesi olarak Oxford’da Stanford programına katıldı ve onur belgesiyle mezun oldu.

1998 yılında New York City’ye taşındı. Burada Columbia Üniversitesi’nde gazetecilik üzerine yüksek lisansını tamamladı. 2008’de tamamladığı yüksek lisansında, “Süper Fon Alanı” olarak adlandırılan Gowanus Kanalı’nı rehabilite etme çabaları üzerine tez yazdı.

Laura Shin’in Kariyerinin İlk Yılları

 • 1996’da NPR‘de stajyer olarak çalıştı ve günlük klasik müzik gösterisi Performance Today için senaryolar yazdı. Washington’da yayınlanan 6 dakikalık bir bölüm için hem senaryo yazdı hem de seslendirdi.
 • 1998 yılında Newsweek.com‘da yardımcı yapımcı ve yazar olarak çalıştı. Teknoloji, sanat, sağlık, film ve müzik yorumları üzerine 100’den fazla haber yazdı.
 • 2000 yılında The Wall Street Journal Online‘da son teknoloji haber makalelerini, kazanç raporlarını, haber özetlerini, teknoloji stoklarının toplanmasını ve günlük risk sermayesi yazılarını yazdı ve düzenledi.
 • Temmuz 2000’de The New York Times‘ın internet sitesinde haftalık köşe yazıları yazmaya başladı. “Apartment Envy” adlı popüler köşede NYTimes.com’un ilk video ve slayt içeren yazılarını yazdı.
 • 2001 Temmuz ayında ise serbest yazarlığa başladı. İş, teknoloji, kişisel finans, çevre, enerji, sanat, fitness, sağlık, seyahat ve diğer konular üzerine 9 yıl 10 ay boyunca yazdı. Yazdığı yazılar The New York Times, The Los Angeles Times, The Wall Street Journal, Fortune, ZDNet, More, The New York Observer, Fast Company, AARP Foundation, The Fiscal Times, Audubon, NYMag.com, Slate, USA Weekend, BlackBook, Saveur, Yoga Journal, Travel + Leisure, The Robb Report, Time Out New York gibi birçok yerde yayımlandı.
 • 2011 Nisan ayında bir Amerikan finansal planlama şirketi LearnVest‘te kıdemli editör olarak çalıştı. Burada sitenin “boot camps” adındaki 12 multimedyası dahil sitedeki tüm iş ve ekonomi haberlerini ve kişisel finans içeriğini denetledi.
 • LearnVest’te çalıştığı sürede aynı zamanda 2014 Temmuz ayında kapanan SmartPlanet küresel iş inovasyonu yayını sitesini denetledi ve çalıştığı süre boyunca sayfanın görüntülenmesini 2 katına çıkardı.

Laura Shin’in Kariyerinin Doruk Noktaları

2013 yılında Forbes’a katılan Shin, burada kripto para dünyası ile tanıştı. Tanıştığı bu yeni dünya için Shin şunları söyledi:

“Kripto para dünyasını keşfettim ve takıntılı oldum. Sadece bunun hakkında yazmak istedim. Yeni bir şeylere açtım.”

Burada teknoloji ve blok zinciri üzerine yönelmeye başlayan yazar, ilk Forbes Fintech 50 listesine öncülük ettiği için bankacılık sisteminin eksiklerini biliyordu.

2016 yılında Forbes 12 podcast yayınlıyordu. Shin buradaki fırsatı görerek Bitcoin ve blok zinciri teknolojisi üzerine Forbes’in 13. podcast’ini yayınlamaya başladı. “Unchained” adlı program Forbes’te 1 yıl boyunca devam etti ve sonrasında kapatıldı. Shin bundan sonra Forbes’ta tam zamanlı olarak kıdemli editör olarak çalışmaya başladı.

Shin, 2016 Blockchain Ödülleri’nde “En Anlayışlı Gazeteci” seçildi.

Forbes’tan 2018 yılında ayrılan Shin, kripto para ve blok zinciri üzerine “Unchained” isimli podcastleri tekrar yapmaya başladı. Ayrıca kripto para analiz uzmanlarıyla yaptığı “Unconfirmed” isimli podcastleri yaptı.

Laura Shin’in Blok Zinciri Üzerine “Unchained” Podcasti

Shin’in podcastleri kısa sürede tutulunca oldukça popüler oldu. Bu sürede Shin platformunu kripto para eğitimi üzerine kullandı. Platformda kripto para ile alakalı fikirler, analizler, kripto paraların benimsenmesi, Ethereum 2.0, merkez bankası dijital parası (CBDC) gibi popüler konularda dinleyicilerini bilgilendirdi.

Shin 2020 yılında konuşmacı olarak Ethereal Virtual Summit ve LA Blockchain Summit’e de katıldı.

Laura Shin yayınlarına kripto para alanında yeni kişileri de tanınmış kişileri de konuk etti. Konukları arasında;

 • Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin,
 • Yearn.finance Kurucusu Andre Cronje,
 • Binance CEO’su Changpeng Zhao,
 • Para Birimi Denetçisi Brian Brooks,
 • SEC Komisyon üyesi ve ”Kripto Anne” Hester Pierce ve benzeri birçok isim yer alıyordu.

“Unchained” podcasti 2021 yılına kadar 15 milyondan fazla indirildi ve görüntülendi.

Laura Shin 22 Şubat 2022 tarihinde “The Cryptopians” adlı bir kitap çıkardı. Kitapta, kripto para pazarında gerçekte ne olduğunu gösteriyor: para, kültür ve iktidardaki gelecek devrimi etkilemek için derinden kişisel bir mücadele.

Kaynaklar:

 1. https://currency.com/women-in-crypto-laura-shin
 2. https://en.bitcoinwiki.org/wiki/Laura_Shin
 3. https://everipedia.org/wiki/lang_en/laura-shin
 4. https://www.linkedin.com/in/laurashin/

Daha fazla Kimdir Haberleri için: Kimdir Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar