Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65023.02
1.50%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3139.2
3.14%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36
3.21%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $566.6
1.58%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Lightning Labs Bitcoin’in Visa’sı Mı Olacak?

Lightning Labs, Bitcoin(BTC) ödemelerini kabul etmek isteyen satıcılar için oluşturacağı hizmetini başlatmak için 10 milyon USD topladığını duyurdu.

Clock
Paylaş
Lightning Labs Bitcoin’in Visa’sı Mı Olacak?

”Lightning Labs Bitcoin’in Visa’sı mı olacak?” tartışması Craft Ventures CEO’su tarafından ortaya atıldı. Lightning Labs, Bitcoin(BTC) ödemelerini kabul etmek isteyen satıcılar için oluşturacağı hizmetini başlatmak için 10 milyon USD topladığını duyurdu. Craft Ventures’tan Brian Murray, fona en yüksek katılımı sağlayarak Lightning Labs yönetim kuruluna katıldı. Fona katkıda bulunan diğer yatırımcılar arasında Slow Ventures, Goldman Sachs eski Menkul Kıymetler Müdürü David Heller ve Electric Capital bulunuyor. Murray’a göre Bitcoin küresel para birimi olacaksa mevcut halinden çok daha hızlı ve çok daha düşük maliyetli olmalı.

728×90 muhabbit - Lightning Labs Bitcoin'in Visa'sı Mı Olacak?300x250 muhabbit - Lightning Labs Bitcoin'in Visa'sı Mı Olacak?

Visa, fiat para birimlerinin dünya çapında dolaşımını sağlıyor. Lightning Labs ile Bitcoin’in Visa’sı olacağız.

2018’de Lightning Labs, kendi ölçeklendirme çözümünün beta sürümünü yayınlamıştı. Bu dönemde Twitter CEO’su Jack Dorsey, Litecoin yaratıcısı Charlie Lee ve PayPal COO’su(Chief Operating Officer) David Sacks gibi yatırımcılardan 2.5 milyon USD yatırım toplamıştı. Aynı zamanda Lightning Labs 2019’da bir mobil cüzdan uygulaması oluşturmuştu. Labs, Lightning Loop isimli bir hizmette sunuyor.

Loop, satıcıların ödeme kanallarını daha efektif bir şekilde yönetmelerini amaçlıyor. Lightning ödeme kanalları açık kalabilmek için Bitcoin’e ihtiyaç duymakta. Bu sebeple dengeli bir giriş ve çıkış olmaması kanal için büyük risk oluşturuyor. İşte bu noktada Lightning Loop devreye giriyor. Loop çözümü sayesinde bu kanallardaki işlemler problemsiz olarak gerçekleşebiliyor. Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark’a göre Loop oldukça popüler. Bu işlemlerin güvenliğini ve kanalların açık kalmasını sağlayan hizmet karşılığında ise işlemin küçük bir yüzdesini talep ediyor. Lightning Network için son iki yılda çok farklı çözüm ve hizmetlerin startuplar tarafından geliştirildiğinden bahseden Stark, Loop’un bu hizmetlerin altyapı sağlayıcısı olma yolunda ilerlediğini sözlerine ekledi.

Altyapı Geliştirmeleri

Stark’ın açıklamalarına göre 2020 yılında Lightning Labs, Loop’un ötesinde daha büyük ödeme kanalları oluşturmaya odaklanacaklarını açıkladı.

Bu kanalları Atomic Multi-Path Payments olarak adlandırıyoruz. Bu sayede ödemeler daha küçük birimlere ayrılabiliyor ve tek seferde geri gönderilebiliyor.

River Financial CEO’su Alexander Leishman’a göre Lightning Labs’ın bu projeleri gelişime odaklanan en cesur girişimler. Leishman, Atomic Multi-Path Payments’tan umutlu.

Eğer gerçekten daha büyük miktarlı transferler gerçekleşebilirse, kitlesel kullanımın önü açılabilir. Geçmişte Lightning Network’ün sınırları yüzünden hayal kırıklığına uğramış kullanıcılarımız var.

Stark’a göre Atomic Multi-Path Payments 2021’e kadar kullanıcıların hizmetine sunulmuş olacak. Bu tarz çözümlerin Bitcoin’in kitlesel kabulü açısından pozitif olduğu söylenebilir. Lightning Network çözümleri istenen seviyeye gelebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar