Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67314.01
0.87%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3474.4
-0.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.75
8.84%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $595.5
0.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Lojistik Devleri Blockchain ile Verimlilik Arttırmak İstiyor!

Port of Rotterdam, önde gelen lojistik firmaları ile birlikte blockchain pilot programını başlattı.

Clock
Paylaş
Lojistik Devleri Blockchain ile Verimlilik Arttırmak İstiyor!

Temmuz ayında yapılan açıklamalara göre Hollanda’daki Rotterdam Limanı, her yıl limanda boşaltılan milyonlarca konteynerinn güvenliğini ve verimliliğini arttırmak adına, dünyanın önde gelen lojistik şirketleri ile birlikte bir blockchain tabanlı pilot programı başlattı.

728×90 muhabbit - Lojistik Devleri Blockchain ile Verimlilik Arttırmak İstiyor!300x250 muhabbit - Lojistik Devleri Blockchain ile Verimlilik Arttırmak İstiyor!

Secure Container Release, yeni blockchain pilot uygulamasının, geleneksel PIN kodunu dijital bir sinyal ile değiştireceğini bildirdi. Limana göre, mevcut PIN kodu sistemi hata ve gecikmeler yaşanmasının ihtimali olan manuel işlem gerektiriyor. Yeni dijital çözümün, sahtekarlığa karşı daha çok savunma ve konteyner ile ilgili işlemlerin daha verimli ve güvenli yapılabilmesine olanak sağlayacak.

CMA-CGM, Hapag-Lloyd, MSC, One-Line, Hutchinson Ports ECT Rotterdam, Rotterdam Fruit Wharf, Milestone Fresh, VTO ve Portmade gibi büyük nakliye devleri, üç aylık bir pilot uygulama süresi boyunca, T-Mining ile bir ortaklık yapacak.

Rotterdam Liman Otoritesi Ticaret Müdürü Emile Hoodsteden konu hakkında şunları söyledi:

Bu proje esnasında farklı katılımcılar, tedarik zincirinde bulunan çeşitli tarafların takipte bulunduğu serbest bırakma prosedürünü güvenli ve verimli bir şekilde organize etmelerini sağlayan bir blockchain uygulaması kullanacaklar.

Geleneksel Sistemden Tokenize Sisteme Geçiş

Pilot proje ile beraber, konteynerlerın ithalat hakları sırasında sağlanan güvenlik uygulaması değişiyor. artık PIN kodu yerine blockchain tabanlı dijital bir token ile birlikte bu işlemler yapılacak.

Token, bir taraftan diğerine geçen dijital bir kanıt niteliğinde görev yapacak. Blockchainin sağladığı bu teknoloji ile beraber nakliye firmaları, şirket tarafından verilmiş yetkilerin çalınmasına ve kopyalanmasına engel olacak.

Bu güvenlik sistemi ile birlikte terminal operatörü, konteynerin doğru kişiye verildiği konusunda emin olacak. Ayrıca token bütün gizlilik özelliklerini içinde dahil ediyor. Bu nedenle blockchain ile ilgili ayrıntılar korunur ve ticari ilişkilerin işlem sırasında ortaya çıkmasına engel olur.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Çin’in en büyük liman işletmecisi China Merchants Ports Alibaba ile bir Blockchain iş birliğine gitmişti. Ardından gördüğünüz gibi Hollandalı lojistik devleri, Çin’li lojistik devinin bu adımını mantıklı bulmuş gibi görünüyor.

Bakalım lojistik sektörüne blockchain teknolojisini entegre etmek, firmalar adına ve son kullanıcılar adına ne gibi katkılar sağlayacak?

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar