Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56196.42
9.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3227.95
3.96%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.37
5.86%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.4
2.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Macaristan Merkez Bankası’ndan AB’ye Sert Kripto Para Çıkışı

Macaristan Merkez Bankası Avrupa Birliği’ne tüm kripto para işlemlerinin yasaklanması çağrısında bulundu.

Clock
Paylaş
Macaristan Merkez Bankası’ndan AB’ye Sert Kripto Para Çıkışı

Macaristan Merkez Bankası 11 Şubat 2022 Cuma günü yayınladığı bildirisinde Avrupa Birliği’nin (AB) kripto para işlemlerini bir bütün olarak yasaklamasının zamanının geldiğini ifade etti.

İlginizi çekebilir: Kripto Para Madenciliği Nedir?

Binance BannerBinance Banner

Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsy’den gelen açıklama, Çin’in Eylül 2021’de kripto para işlemlerini yasakladığını ve Rusya Merkez Bankası’nın da benzer bir yasaklama teklifinde bulunduğunu hatırlatarak sıranın AB’ye geldiğine işaret etti. Matolcsy Rusya Merkez Bankası’nin girişimlerine dair şu açıklamalarda bulundu:

Rusya Merkez Bankası’nın teklifini tamamen destekliyorum. AB yeni Bitcoin oluşturmakta kullanılan madencilik metotlarını yasaklamalı.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu’nun (ESMA) Başkan Yardımcısı Erik Thedéen de Ocak 2022 tarihinde yaptığı açıklamada AB’nin kripto paralara karşı geniş çaplı bir yasaklama getirmesi gerektiğini belirtmişti.

György Matolcsy
György Matolcsy

Macaristan Merkez Bankası açıklamasında kripto para birimlerinin dikkat çekici bir büyümeye tanıklık etmesinin tamamen spekülatif balonlarla ilgili olduğunun da altını çizdi.

AB eğer yeni finansal piramitlerin ve finansal balonların önüne geçmek istiyorsa bu konularda ortak hareket emelidir.

Matolscy’e göre AB vatandaşları ve şirketleri yurtdışında kripto para sahibi olabilmeli ancak mal varlıkları yasal otoriteler tarafından kayıt altında tutulmalı.

Macaristan Merkez Bankası Rus Merkez Bankası’nın İzinden Gitmek İstiyor

Kripto paraların illegal aktivitelerde kullanılabileceği ve finansal piramitlerin oluşmasına zemin hazırlayacağı gerçeği şüphe taşımıyor.

Ocak 2022 tarihinde konuya dair bir atılım gerçekleştiren Rus Merkez Bankası ülkedeki tüm kripto para işlemlerinin yasaklanması gerektiğini dile getirmişti. Rus Merkez Bankası da finansal piramit tehdidine dikkat çekmiş ve kripto paralardaki fiyat artışının tamamen piyasaya yeni girenlerin talepleri tarafından desteklenmesinin ciddi bir problem olduğunu belirtmişti.

Ancak Rus Merkez Bankası’nın bu çıkışı Rus Hükümeti tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin bunun üzerine hükümete ve Rus Merkez Bankası’na kripto paralara dair bir ortak noktada buluşma çağrısında bulunmuştu. Rus hükümeti 9 Şubat 2022 tarihinde yeni bir kripto para düzenlemesini onayladı.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar