Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66569.99
4.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3484.46
2.60%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.12
4.50%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.6
3.49%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

MakerDAO, USDC Riskini Azalttı! DAI Ne Kadar Merkeziyetsiz?

Şu anda, USDC’nin MakerDAO’nun DAI’sini destekleyen miktarı %23.6’ya düşmüş durumda.

Clock
Paylaş
MakerDAO, USDC Riskini Azalttı! DAI Ne Kadar Merkeziyetsiz?

Merkeziyetsiz stablecoin DAI, MakerDAO’nun USDC riskini azaltması ve ABD Hazine bonolarını tercih etmesi nedeniyle büyük bir değişim geçiriyor.

Şu anda, USDC’nin MakerDAO’nun DAI’sini destekleyen miktarı %23.6’ya düşmüş durumda. Bu rakam geçtiğimiz yıl ağustos ayında %50 seviyesindeydi ve DAI’nin merkezileşmesi konusunda endişelere neden olmuştu.

728×90 muhabbit - MakerDAO, USDC Riskini Azalttı! DAI Ne Kadar Merkeziyetsiz?300x250 muhabbit - MakerDAO, USDC Riskini Azalttı! DAI Ne Kadar Merkeziyetsiz?

RWAs, DAI’nin desteklenmesinde büyük pay sahibi olmaya başladı

DAI’nin USDC’ye eğilimi azaldıkça, gerçek dünya varlıkları (RWAs), DAI’nin desteklenmesinde daha büyük bir paya sahip oluyor. (RWAs, kripto olmayan varlıkları ve gerçek dünya işletmeleri ya da kuruluşlarıyla ilişkili olanları ifade eder.)

MakerDAO şu anda, Monetalis Clydesdale isimli Britanya Virjin Adaları merkezli DeFi varlık yöneticisi tarafından yönetilen 1.12 milyar dolarlık kısa vadeli ABD hükümet tahvillerini elinde tutuyor. Bunun yanı sıra; Gemini’nin GUSD ve Paxos’un USDP stablecoin’leri, DAI’nin teminat payının %20.8’ini oluşturuyor ve bu da DAI’yi aslında USDC ile aynı risklere maruz bırakıyor.

DAI’nin merkeziyetsiz teminatları da var elbette, her şey merkezi değil. DAI’nin %11.5’i Ethereum (ETH) tarafından destekleniyor ve %8.8’i Lido’nun Staked Ethereum (STETH) ile teminatlandırılıyor.

Son zamanlarda piyasalardaki güvensiz ortam ve ardından risklerden kaçınmak için DAI’nin gerçek dünya varlıklarına yönlenmesi, stablecoin’in merkeziyetsiz yapısının sorgulanmasına neden oluyor.

İlginizi çekebilir: MakerDAO Nedir?

DAI Hakkında

DAI; MakerDAO tarafından yönetilen ve ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin’dir. DAI’nin teminatını Ethereum gibi kripto varlıkların yanı sıra diğer stablecoin’ler ve gerçek dünya varlıkları oluşturmaktaktadır. Coingecko verilerine göre DAI, 4.6 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük merkeziyetsiz stablecoin konumuna sahiptir.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar