BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Market Cap Nedir? Dominans Nedir?

Kripto para piyasalarında sıkça duyduğunuz market cap ve dominans terimlerinin ne olduğuna ve nasıl hesaplandığına değinilen Draco elinden çıkma bir yazı.

Yayın:

-

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, kripto para piyasalarını takip ediyorsanız market cap ve dominans terimlerini oldukça sık duymuşsunuzdur. Bu yazımızda market cap ve dominans kavramlarının ne olduğuna ve nasıl hesaplandığına değineceğiz. 

Dominans konusuna değinmeden önce market cap’i açıklamamız gerekmektedir. Market cap, market capitalisation teriminin kısaltması olmaktadır. Bu terimi Türkçe’ye “piyasa değeri” olarak çevirebiliriz. Yani bir coinin market capi, o coinin piyasadaki dolar cinsinden büyüklüğüdür. Market capi hesaplayabilmek için ise iki veriye ihtiyacımız vardır; sirkülasyondaki coin sayısı ve coinin değeri.

Market cap (Piyasa değeri) = Sirkülasyondaki Coin Sayısı X Coinin Değeri

Kripto para piyasasının total market capini bulmak için de tüm coinlerin market caplerini toplamak yeterlidir. Şu anki toplam market cap yaklaşık olarak 280 milyar dolardır. Ayrıca bu noktada bir yanlışı da düzeltme ihtiyacı duydum. Birçok insan, piyasada bulunan toplam para miktarını market cap olduğunu sanmakta veya market cap ile karıştırmaktadır. Bu ikisi birbirinden tamamen bağımsız kavramlardır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; Ethereumun sirkülasyondaki coin sayısı yaklaşık olarak 109 milyondur. Ethereumun değeri 1 dolar arttığında, market capi ve dolayısıyla toplam market cap 109 milyon dolar artacaktır. Siz de biliyorsunuzdur ki Ethereum’un fiyatını 1 dolar arttırmak için piyasaya 109 milyon dolar sokmaya gerek yoktur. 
Bir coinin piyasa değerini, fiyatını öğrenmek için CoinMarketCap gibi kaynakları kullanabilirsiniz.

Dominans konusuna gelecek olursak; Bitcoinin dominansı, Bitcoin market capinin toplam market cape yüzdelik olarak oranıdır. Formülü de şu şekildedir;

BTC Dominansı = ( BTC Market Cap/ Toplam Market Cap) X 100

Okuduğunuz için teşekkürler,
Draco
.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

CNZ Coinmarketcap’te Listelendi

Coinmarketcap’te ilk kez bir yerli borsa tokenı listelendi.

Yayın:

-

Coinzo Kripto Para Borsası

Türkiye’nin önde gelen kripto para platformlarından biri olan Coinzo, kendisine ait bir kripto para olan CNZ’nin CoinmarketCap’te listelendiğini duyurdu. Böylece ilk kez Türkiye merkezli bir kripto para borsasının tokenı uluslararası düzeyde temsil edilmiş oldu. Coinmarketcap üzerinde CNZ Token’ın sıralaması, piyasa değeri vb. gibi bir çok istatistiki birçok bilginin global kripto para takipçileri ile paylaşılmasını sağlayacak.

CoinMarketCap Nedir?

CoinMarketCap, 6000’den fazla kripto para birimi hakkında ayrıntılı fiyat ve bilgi takibi yapılan analiz platformudur. CoinmarketCap 2013 yılında Brandon Chez tarafından kurulmuş olup 2020 yılında kripto para piyasasında global oyuncu olan Binance tarafından satın alınmıştır. ABD başta olmak üzere birçok ülkenin kripto para istatistikleri için kullandığı platforma Türkiye’den CNZ Token’ın girmesi Coinzo adına önemli bir global adım olarak gösterilebilir.

Coinzo 

Coinmarketcap içerisinde Coinzo, ilk 100 içerisinde yer alan bitcoin borsaları arasında gösteriliyor.

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından biri olan Coinzo Kripto Para Platformu yine bir ilke imza attı. Daha önce;  kimlik, selfie göndermeden e-devlet entegrasyonu ile güvenli hesap doğrulama işlemi özelliği ile kripto para sektörüne önemli bir yenilik getiren Coinzo, bu sefer de CNZ tokenının Coinmarketcap’te listelenmesiyle önemli bir gelişme gösterdi ve bitcoin almak isteyen yatırımcıların gözünde büyük bir güven kazandı.

CNZ Token Nedir?

  • Coinzo’nun ERC20 protokolü ile oluşturduğu kripto paradır.
  • Arz miktarı toplam 400 milyon adet ile sabitlenmiştir.
  • Ethereum cüzdanlarına transfer edilebilmektedir.
  • Komisyon ödemelerinde %25 indirim avantajı sağlar.
  • ICO değildir; kullanıcılara kampanyalar ile dağıtılmıştır.

Coinzo Sponsorluğunda Bitcoin Tahmin Yarışması

Son olarak, geçtiğimiz günlerde Coinzo, kriptoda.com ile bir işbirliği gerçekleştirerek bir yarışma yaptıklarını duyurdular.  Günlük Bitcoin tahmini yapılan yarışmada ilk üçe her hafta ve her ay toplamda 1000 dolar değerinde CNZ token dağıtılıyor. Sizlerde yarışmaya katılıp, üye olarak bu heyecana ortak olabilirsiniz. 

Yarışma için:

Sertaç Okudan

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum’da Madenci Gelirleri Rekor Kırdı! Transfer Ücretleri Daha Ne Kadar Artacak?

Güncel verilere göre madenci gelirlerinin yüzde 40’ından fazlası gerçekleştirilen transferlerden gelmekte.

Yayın:

-

Ethereum Kripto Para

Ethereum (ETH) madencilerinin gelirlerinin yüzde 42’si transfer ücretlerinden oluşmaya başladı.

Bildiğiniz üzere madenci gelirleri transfer ücretleri ve blok ödülleri olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmekte. Ethereum ağındaki aktif kullanım sonucu son dönemde transfer sayısında büyük artış yaşanırken, transferlerden elde edilen gelir noktasında da sert bir artış yaşanmış durumda.

Güncel verilere göre madenci gelirlerinin yüzde 40’ından fazlası gerçekleştirilen transferlerden gelmekte.

Kripto para dünyasının en yoğun kullanılan ağlarının başında gelen Ethereum stablecoinlere ev sahipliği yapmanın yanında, 2020 yılında büyük patlama yaşayan merkezsiz uygulamaların da (DeFi) neredeyse tümüne ev sahipliği yapmakta.

Merkezsiz uygulamaların kullanımın artması ile birlikte zaten yoğun olan Ethereum ağı trafiği gittikçe yoğunlaşmaya devam ediyor. Merkezsiz borsaların yanında lending ve yeni moda farming uygulamalarının da dahil olması ile birlikte transfer ücretlerinde müthiş bir artış yaşanmış durumda.

Yukarıdaki grafikte de gözlemleyebileceğiniz gibi 2020 bahar ayları itibariyle düzenli olarak artış gösteren transferlerden elde edilen madenci gelirleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Sadece 6 ay önce yüzde 5’lik bir kısım ücretlerden gelirken transfer gelirleri neredeyse 8 katına çıkmış durumda.

Ethereum 2.0 güncellemesinin ışığında, ağın bu kadar aktif kullanılması ile birlikte birkaç ay içinde büyük bir fiyat artışı yakalayan Ethereum yükselişine devam edecek mi?

Aktif kullanım ile birlikte ağda işlem gerçekleştirmek oldukça maliyetli hale gelmiş durumda. Ethereum 2.0 güncellemesi transfer maliyetlerindeki sorunu çözebilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.