BİZİ TAKİP EDİN

NEDİR

MENA Bölgesi Nedir?

MENA kavramı, Orta Doğu (Middle East) ve Kuzey Afrika (North Africa) kelimelerinin kısaltmalarından oluşturulmuştur. MENA Bölgesi de, Kuzey Afrika’da Fas’tan başlayarak Orta Doğu’ya doğru uzanır

Yayın:

-

Çok uzun ve karmaşık olan bu konuyu ana hatlarıyla ele almaya özen gösterdim. Paylaştığım bağlantıların da daha detaylı bilgi isteyenlere yardımcı olacağını umuyorum.

MENA kavramı, Orta Doğu (Middle East) ve Kuzey Afrika (North Africa) kelimelerinin kısaltmalarından oluşturulmuştur. MENA Bölgesi de, Kuzey Afrika’da Fas’tan başlayarak Orta Doğu’ya doğru uzanır; Cezayir’iSudan’ı ve Libya’yı içine alarak Mısır’a, buradan da İran’a kadar uzanan bölge şu ülkeleri de kapsar; Suudi Arabistan YemenSuriyeTürkiyeÜrdünLübnanIrakKuveytMoritanyaBahreynBirleşik Arap EmirlikleriUmmanKatarTunus.

M — Middle

E — East

N — North

A — Africa

Aslında bölgenin standart bir tanımının olmadığını ve söz konusu coğrafyadaki diğer bazı ülkeleri de kapsadığını belirtelim; İsrail, Filistin, Azerbaycan, Afganistan… vs.

OPEC üyesi olan 14 ülkeden 7 si MENA bölgesinde yer almaktadır, fakat şunu da belirtmekte fayda var ki bu liste değişikliğe uğrayabilir. MENA bölgesindeki OPEC üyesi ülkeler listesi 2019 yılı itibariyle şu şekildedir; IrakİranKuveytSuudi ArabistanLibyaBirleşik Arap EmirlikleriCezayir.


Bölgedeki baskın dil Arapça, baskın din ise İslamdır.

Bölgedeki bir diğer önemli oluşum ise Körfez İşbirliği Konseyidir (Gulf Cooperation Council). GCCSuudi ArabistanKuveytBirleşik Arap EmirlikleriKatarBahreyn ve Umman’dan oluşur.

Kaynak: Menapay Whitepaper

Bölgedeki Bazı Ülkelerle Olan Ticaretimiz

Bölgedeki ülkelerle aktif olarak alış-veriş içerisindeyiz. Bazı ülkelerle yaptığımız ticaretin kaynak linklerini şu şekilde sıralayalım:

Fas ile Türkiye Ticareti

Tunus ile Türkiye Ticareti

Cezayir ile Türkiye Ticareti

Libya ile Türkiye Ticareti

Mısır ile Türkiye Ticareti

Sudan ile Türkiye Ticareti

Suudi Arabistan ile Türkiye Ticareti

Katar ile Türkiye Ticareti

Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye Ticareti

Kuveyt ile Türkiye Ticareti

Bahreyn ile Türkiye Ticareti

Sonuç olarak, genelde olumsuz haberlerle burnumuza sokulan MENA ülkeleriyle aslında çok canlı bir ticaret hayatımızın olduğunu görüyoruz.

MENA bölgesiyle ilgili bir başka kaliteli kaynak ise Worldbank a ait.

Ayrıca direkt olarak bölgeyi hedef alan bir blockchain projesi de mevcut; MenaPayTelegram kanalları daha şimdiden 15000 e dayanmış… Belli ki yoğun bir ilgi var. Projenin Türkçe Telegram kanalı da var ama henüz yeni sayılır.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Artık Kripto İşlemlerinizi Bir Dokunuşla Yapabilirsiniz!

Yayın:

-

Kripto para birimi ile yapılan işlemleri yetkilendiren Keycard, NFC donanımı ile birleştirilmiş kredi kartı boyutlarında bir donanım cüzdanıdır. İleride daha fazla entregrasyon özelliklerine sahip olması planlanan cüzdan an itibarıyla bir özel mesajlaşma uygulaması, cüzdan, Status uygulaması ve bir DeFi tarayıcısı ile entegrasyona sahip.

Geçtiğimiz günlerde Keycard geliştirici ekibi, Android, iOS ve Go için bir uygulama programlama arayüzü (API) ve bir yazılım geliştirme kiti (SDK) yayınladı. Bunun sayesinde, geliştiriciler herhangi bir kimlik doğrulaması gerektiren uygulamaya Keycard entegrasyonu sağlayabilecek.

Donanım Cüzdanları Ve Güvenlik

Bildiğiniz üzere hayatımız dijitalleştikçe, yaşadığımız güvenlik açıkları fazlalaştı. Bu durum ile beraber kripto paralar ile ilgileniyorsanız, hesabınıza erişiminiz özel anahtarlar ile sağlanmakta. Özel anahtarlarınızı saklamak için en güvenli seçeneklerden biri ise donanım cüzdanları. Şu an piyasada aralarında seçim yapabileceğiniz bir çok donanım cüzdanı var. Tek yapmanız gereken ufak bir araştırma ile bu cüzdanların size neler sağladığını öğrenmek.

Fakat, donanım cüzdanları ile mobil cihazlar ve bilgisayarlar arasında anahtar paylaşma, yahut işlemleri yetkilendirme yöntemleri büyük farklılıklar gösteriyor. İlk zamanlarda USB teknolojisi ile bağlantı kuran cüzdanlar günümüze kadar Bluetooth teknolojisi ve geçtiğimiz günlerde NGRAVE’in tanıtımını yaptığı QR kodlar ile bağlantı kurmaya başladı.

Keycard ise, sektöre yeni bir soluk getirerek NFC teknolojisini bünyesinde barındırıyor. Kredi kartı boyutundaki cüzdanı, mobil cihazınıza dokundurarak işlem yetkisini anında verebilirsiniz.

Keycard, aynı zamanda Status uygulamasını geliştiren, Status Network tarafından üretiliyor. Status uygulaması, özel mesajlaşma uygulamasını, ERC-20 ve ERC721 tokenlerini destekleyen bir Ethereum cüzdanını ve merkezsiz bir Web3 tarayıcısını birleştirerek bünyesinde bulunduruyor.

Bununla beraber, uygulamanın API ve SDK’larını geliştiricilere açması, bu teknolojisini başka cüzdanlarda ve diğer uygulamalarda kolayca uygulanabileceği anlamına geliyor.

Keykard projesinin yöneticisi Guy-Louis Grau, bu teknolojinin kullanımın endüstri standartı olarak belirlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Bildiğiniz gibi, kripto paraların depolanması konusu, internet sahtekarlıklarının arttığı bu dönemde çok önemli. Güvenli bir şekilde kripto paralarınızı depolamak istiyorsanız, paralarınızı borsada yahut çevrimiçi cüzdanlarda bulundurmak yerine kendinize bir donanım cüzdanı almanızı tavsiye ediyoruz.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Nasdaq, Kendine Ait Kripto Para Borsası Oluşturuyor

Görünüşe göre Nasdaq kripto para piyasasında önemli bir oyuncu olmaya hazırlanıyor.

Yayın:

-

Nasdaq, kendi tokenlerini üretmek ve kripto para borsası oluşturmak adına, bir blockchain yazılım firması olan R3 ile anlaşma yaptı.

Nasdaq’ın dijital varlık başkanı Johan Toll ise;

“Blockchain teknolojisi belirli ticari işlemleri kolaylaştırmak iyi bir yol gibi görünüyor.” dedi.

Corda Blockchain adı verilen yazılımın arkasında, 2014 yılında kurulan R3 şirketi var. Açık kaynak kodlu yazılım, kişisel kullanıcılar için blockchain teknolojisi kullanarak uygulama geliştirme olanağı sunuyor. 2018 yılında ise şirket, Corda Enterprise adı altında uygulamanın ticari versiyonunu yayınladı.

Geçtiğimiz çarşamba açıklanan iş birliğinin amacı, kolayca token üretmek ve kripto para borsası oluşturmak olarak açıklandı. Toll ise;

“Bu iş birliği sayesinde oluşturulan platformun, amaçladığımız şeylere tam anlamıyla destek sağlayacağını düşünüyorum”. Dedi.

R3, Nasdaq İçin İyi Bir İş Ortağı

Toll, ayrıca;

“R3 şirketi, geleneksel finans kurumlarıyla beraber çalışacak şirketlerin öncülerinden biri ve artan sağlık, nakliye ve dijital pazarlarla ilgili talepleri karşılamaya hazır olan Nasdaq gibi bir şirket ile çalışmak için iyi bir konumda.” dedi

Toll;

“An itibariyle manuel olarak idare edilen pazar, yakın gelecekte çok büyük olasılıkla dijitalleştirilmiş bir iş anlayışı ile idare edilecek ve bu durum piyasa kullanıcılarının ve katılımcılarının varlıklarını düzenlemek için birbirleriyle çok daha kolay bağlantı kurmasını sağlayacak.” dedi.

Toll, Nasdaq’ın R3 ile olan ortaklığının münhasır olmadığını ve şirketin Symboint dahil diğer blockchain yazılım sağlayıcıları ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda 300’den fazla katılımcısı bulunan Corda platformuna İş Bankası’da katıldı. Ve bu katılım ile beraber İş Bankası, bu programa katılan ilk Türk bankası oldu. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, İş Bankası’nın bu programa dahil olma sebebini “güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği arttırma” olarak nitelendirdi.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.