BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Merkezsiz Mahkeme Aragon

Mahkeme, dijital yargılamayı ve merkezsiz online mahkeme kavramını ortaya atıyor.

Yayın:

-

Merkezsiz mahkeme Aragon, uzun yıllar süren geliştirmeler sonrasında başlatılmış durumda. Mahkeme, dijital yargılama ve merkezsiz online mahkeme kavramını ortaya atıyor. 10 Şubat’ta yapılan duyuruda projeye yaratan grubun, geçmişte merkezsiz yönetişim (DAO) projeleri oluşturduğu ve DAO Araçları yarattığı belirtildi.

DAO Nedir

Merkezsiz Yönetişim olarak çevirilebilen DAO, kısaca şöyle özetlenebilir. Herhangi bir kişi katılımı olmadan çalışan, tanımlanan herhangi bir işin kontrol altına tutulmasını ve yerine getirilmesini sağlayan yapılar DAO olarak ifade edilebilir. Bu sistem önceden kodlanmış kurallar üzerinden çalışır. Stablecoin Dai (DAI) başka bir DAO projesi olarak örnek gösterilebilir.

Aragon Mahkemesi Nasıl Oluştu

Duyuruya göre grup, 2017 yılında DAO’ların hayatın faklı alanlarında da bulunması ve gelişmesi gerektiğini fark etti. Hemen ardından çalışmalara başlandı.

DAO’lar kendilerine özgü sözleşmelere ihtiyaç duyar. DAO kullanıcılarının ve sistemin kendisinin bir yasama sistemine ihtiyacı da var. Fakat bu tamamen kendine özgü olmalı. Bu sebeple Arargon’u başlattık.

Aragon Mahkemesi’yle grup; anlaşmazlıkları karara bağlamak söz konusu olduğunda, ulusal yargı veya tek bir ülkenin kuralları gibi yetersiz görünen hukuk yollarına alternatif olup, bunları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Aragon Mahkemesi, anlaşmazlıkları sonuca bağlamak için “Schelling Game” isimli bir oyun teorisi kullanıyor.

Oyun Teorisi Nedir

Oyun teorisi basitçe; sosyal problemleri açıklamaya ve çözmeye yardımcı olabilecek, karar verme pozisyonlarında sizi sonuca götürebilecek bir matematiksel yaklaşım olarak tanımlanabilir.

Herkes Jüri Üyesi Olabilir

Aragon Mahkemesi Anj Tokeni ile çalışmakta. Ve en az 10.000 Anj token sahibi olan herhangi bir kimse mahkemede juri üyesi olabilme hakkına sahip. Ortada bir anlaşmazlık olduğunda sistem, juri üyelerini çağırıyor. Kişinin jüri üyeliğine çağırılma şansı, tutalan token sayısıyla orantılı olarak değişmekte. Aragon Vakfı Yöneticisi Luis Cuende, jüri seçimini şu şekilde anlatıyor.

Jüriler akıllı sözleşmeler tarafından otomatik olarak seçilir. Jüri kararını verir. Ardından sözleşme kazanan tarafı ödüllendirir ve kaybeden tarafı cezlandırır. Sisteme müdahale edebilecek merkezi hiçbir kişi yada kurum bulunmamaktadır.

Bu noktada blockchain sisteminin hayatın farklı noktalarında, farklı amaçlara hizmet edebilecek kadar geniş kapsamlı ve zengin bir teknoloji olduğundan bahsedilebilir. Böyle farklı girişimler ortaya çıktıkça, blockchaini hayatımızın her alanında görmeye başlayacağız gibi görünüyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

MetaMask 1 Milyon Kullanıcıyı Aştı

Yayın:

-

By

MetaMask 1 milyon kullanıcıyı aştı. Son açıklanan verilere göre MetaMask Google Chrome üzerinde 1 miyondan fazla cihazda aktif.

En eski Ethereum cüzdan eklentilerinden biri olarak hizmet veren MetaMask, büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. MetaMask cüzdanı, Ethereum cüzdanlarını ve DApp’ları kullanmak ve yönetmek için aktif olarak kullanılmakta. MetaMask tarafında yapılan duyuruda, Chrome WebStore üzerinden indirilme sayısı açıklandı. Durum çok fazla ilgi çekmiş görünmüyor. Fakat Hem Ethereum hem de MetaMask için önemli bir veri olarak öne çıkıyor.

Tabi bu rakam Google Store üzerindeki rakam. Aslında MetaMask, 1 milyon barajını 2018 yılının başında aşmış durumdaydı. İndirilme rakamlarındaki bu artış ise 2020 yılında gerçekleşen Ethereum (ETH) yükselişini destekler durumda. Bir çok yeni cüzdan bu yıl aktif edilmiş durumda. Ethereum ise şu sıralar 272 dolar seviyelerinden işlem görmekte.

Mobil Cihazlarda MetaMask

MetaMask beta versiyon olarak mobil cihazların uygulama marketlerinde bulunmakta. Fakat hala tam anlamıyla bir onay almış değil. Google’ın son dönemde kripto paralarla alakalı uygulamaları silme girişimleri gündemi bir süre meşgul etmişti. 2 yıl önce de bir anda Google mağazasından Metamask’ı kaldırmıştı. Fakat daha sonasında geri adım atmıştı.Şimdi ise uygulama 1 milyondan fazla indirmeye sahip. Yüksek indirilme oranlarına sahip bir uygulama sizce Google tarafından tekrar yayından kaldırılabilir mi?

Aynı problem Apple Store üzerinde de yaşanmakta. Bazı çalışanlar MetaMask uygulamasını, rekabet karşıtı uygulamaların bir örneği olarak görmekte. Eğer MetaMask mobil uygulama marketleri (Play Store, AppStore) ile problemlerini çözüp tam anlamıyla onay almayı başarabilirse, bu durum MetaMask ve Ethereum için adaptasyon adına önemli bir adım olacak. Mobil pazar ile birlikte 1 milyonluk rakam, yeni oluşacak indirme rakamlarının yanında çok küçük kalabilir. MetaMask ilerleryen dönemde onay problemlerini çözebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Google Ve Hedera Hashgraph (HBAR) İşbirliği Nereye Gidecek

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Google, Hedera Hashgraph’ın yönetim konseyine (Governing Council) katıldığını duyurmuştu.

Yayın:

-

By

Google ve Hedera Hashgraph (HBAR) işbirliği nereye gidecek? Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Google, Hedera Hashgraph’ın yönetim konseyine katıldığını duyurmuştu. Bağımsız araştırma firması Fundstrat’ın araştırmasına göre, dağıtık defter teknolojisi platformu Hedera Hashgraph, 2024’e kadar 1,9 milyar dolar değer yaratabilir.

Rapora göre Ekim 2019 tarihinden bu yada ağda nerdeyse 36 milyon işlem gerçekleştirilmiş durumda. Bahsettiğimiz tarihte ağ, herkese açık hale getirilmişti. Bu noktada ağın talep gördüğü aşikar. Hedera ağı şu sıralar Acoer gibi şirketler tarafından, Yeni Koronavirüs’ün yayılımını izlemeye yardımcı olmak adına aktif olarak kullanılmakta.

Fundstrat’ın raporuna göre Google’ın konseye katılması, Hedera’nın gelecekteki başarısı için anahtar durumunda. IBM, Boeing ve Deutsche Telekom gibi şirketler konseyde bulunurken Google’ın da eklenmesi, aslında şirketin kurumsal potansiyelinin bir göstergesi olabilir.

Hedera Hashpraph CEO’su Mance Harmon’un açıklamalarına göre, Google’ın konseye katılımı ile birlikte, bazı “node”ların Google Cloud üzerinde çalışacak.

Google diğer konsey üyelerinden farklı olarak, aynı zamanda ağın korunmasından sorumlu olacak.

Açıklamalara göre Hedera Hasgraph, Google tarafından büyük övgü almış durumda. Konuyla alakalı Google Cloud’dan gelen açıklama ise söyle.

Hedera Hashgraph’a ölçeklenebilir ve güvenilir bir altyapı sunmaktan heyecan duyuyoruz.

Libra Nerede Hata Yaptı

Google gibi bir çok şirket Hedera Ağı’na katılım gösterirken, bir çok kurum Facebook’un Libra’sından ayrılmış durumda. Harmon’a göre Libra’nın yönetişim modeli Hedera’ya çok benziyordu. Hatta 2019 yazında Harmon, Wall Street Journal’da konuyla alakalı bir yazı yayımlayıp Facebook’un, Hedera’nın modelini çaldığını iddia etmişti.

Başta projeye her sektörden katılım olmasına rağmen sonradan Visa, Mastercard ve PayPal gibi firmaların Libra projesinden neden çekildiği halen merak konusu.

Libra sayesinde regülatörlerle birlikte çalışmanın önemini kavradık.

Harmon cümlesini şu şekilde derinleştiriyor. “Bu, Facebook’un regülatörlerle iletişim kurmadığı anlamına gelmiyor. Fakat Libra, birden fazla para birimini bir sepette toplamak istedi. Bu regülatörler için zorlu bir durum, farklı prosedürler ve protokoller gerektiriyor. Bunun gibi karmaşık işlere bulaşmayacağız.”

Google anlaşması ile birlikte büyük bir “hype” kazanan Hedera, regülatörlerle birlikte çalışıp hedeflerine ulaşabilecek mi hep birlikte gözlemleyeceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler