BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Merkezsiz Mahkeme Aragon

Mahkeme, dijital yargılamayı ve merkezsiz online mahkeme kavramını ortaya atıyor.

Yayın:

-

Merkezsiz mahkeme Aragon, uzun yıllar süren geliştirmeler sonrasında başlatılmış durumda. Mahkeme, dijital yargılama ve merkezsiz online mahkeme kavramını ortaya atıyor. 10 Şubat’ta yapılan duyuruda projeye yaratan grubun, geçmişte merkezsiz yönetişim (DAO) projeleri oluşturduğu ve DAO Araçları yarattığı belirtildi.

DAO Nedir

Merkezsiz Yönetişim olarak çevirilebilen DAO, kısaca şöyle özetlenebilir. Herhangi bir kişi katılımı olmadan çalışan, tanımlanan herhangi bir işin kontrol altına tutulmasını ve yerine getirilmesini sağlayan yapılar DAO olarak ifade edilebilir. Bu sistem önceden kodlanmış kurallar üzerinden çalışır. Stablecoin Dai (DAI) başka bir DAO projesi olarak örnek gösterilebilir.

Aragon Mahkemesi Nasıl Oluştu

Duyuruya göre grup, 2017 yılında DAO’ların hayatın faklı alanlarında da bulunması ve gelişmesi gerektiğini fark etti. Hemen ardından çalışmalara başlandı.

DAO’lar kendilerine özgü sözleşmelere ihtiyaç duyar. DAO kullanıcılarının ve sistemin kendisinin bir yasama sistemine ihtiyacı da var. Fakat bu tamamen kendine özgü olmalı. Bu sebeple Arargon’u başlattık.

Aragon Mahkemesi’yle grup; anlaşmazlıkları karara bağlamak söz konusu olduğunda, ulusal yargı veya tek bir ülkenin kuralları gibi yetersiz görünen hukuk yollarına alternatif olup, bunları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Aragon Mahkemesi, anlaşmazlıkları sonuca bağlamak için “Schelling Game” isimli bir oyun teorisi kullanıyor.

Oyun Teorisi Nedir

Oyun teorisi basitçe; sosyal problemleri açıklamaya ve çözmeye yardımcı olabilecek, karar verme pozisyonlarında sizi sonuca götürebilecek bir matematiksel yaklaşım olarak tanımlanabilir.

Herkes Jüri Üyesi Olabilir

Aragon Mahkemesi Anj Tokeni ile çalışmakta. Ve en az 10.000 Anj token sahibi olan herhangi bir kimse mahkemede juri üyesi olabilme hakkına sahip. Ortada bir anlaşmazlık olduğunda sistem, juri üyelerini çağırıyor. Kişinin jüri üyeliğine çağırılma şansı, tutalan token sayısıyla orantılı olarak değişmekte. Aragon Vakfı Yöneticisi Luis Cuende, jüri seçimini şu şekilde anlatıyor.

Jüriler akıllı sözleşmeler tarafından otomatik olarak seçilir. Jüri kararını verir. Ardından sözleşme kazanan tarafı ödüllendirir ve kaybeden tarafı cezlandırır. Sisteme müdahale edebilecek merkezi hiçbir kişi yada kurum bulunmamaktadır.

Bu noktada blockchain sisteminin hayatın farklı noktalarında, farklı amaçlara hizmet edebilecek kadar geniş kapsamlı ve zengin bir teknoloji olduğundan bahsedilebilir. Böyle farklı girişimler ortaya çıktıkça, blockchaini hayatımızın her alanında görmeye başlayacağız gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Chainlink Devasa Yükselişinin Sırrı Ne?

Chainlink, piyasa değeri ile en değerli 5. kripto para oldu!

Yayın:

-

chainlink

Chainlink (LINK) bu yıl devasa bir yükseliş yaşadı ve piyasa değerine göre en değerli beşinci kripto varlığı haline geldi. Bu duruma yol açan sebepleri DeFi ve Google’dan gelen verilere göre inceledik.

Beş Numaralı Koltuk İçin Savaş Kaynak: CoinMarketCap

Beş numaralı koltuk için verilen savaş, Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV), Litecoin (LTC), Cardano (ADA) ve LINK arasında yapıldı. Ancak LINK, yıl boyunca yükselmeye devam etti ve an itibarıyla beşinci koltuğu kaptı.

Yapılan yatırımlar

Chainlink, yıl boyunca aralıksız bir şekilde ortaklık ve entegrasyon duyuruları yapmakta. Bununla beraber, beşinciliğe giden yol kusursuz değildi. Zeus Capital tarafından yazılan, Chainlink’in bir aldatmaca ve Wirecard’ın kripto versiyonu olarak nitelendirildiği bir raporun baş rolüydü. Zeus ayrıca, LINK’in %99 kar sağlama amacı olan bir kısa vadeli pozisyon olduğunu da iddia etti.

LINK’in Oracle projesinin başarısı, rekabeti de beraberinde getirdi. Bugün erken saatlerde, büyük bir kripto borsası olan OKEx Oracle sektörüne adım attığı söylendi. Rekabet ve eleştirilere rağmen LINK’in fiyatı hala artıyor.

DeFi Üzerinde Bulunan Toplam Kilitli Ethereum Değeri Kaynak: DefiPulse

Merkezi olmayan finans alanı, bu yıl kripto dünyasının dikkatini çekti ve bazıları bunu ICO ile karşılaştırdı. DeFi’de kilitlenen toplam Ethereum değeri, Haziran ortasında 1 milyar $’ın üzerindeyken, Ağustos başında 4.5 milyar $’ın üzerine çıktı.

DeFi uygulamalarının tümü olmasa da çoğu, bir tür fiyat veri akışı gerektirmekte. Çoğu DeFi uygulamasının güvenliği için sağlam ve merkezi olmayan bir yayın gereklidir. Bu tür eksiklikler, bozulmalara yol açtı. Chainlink, bu alanda bilinen en iyi oyuncu olduğu için, DeFi alanını büyümesinden en çok katkıyı edinen isim oldu.

LINK Fiyatı ile İlgili Google Aramaları Kaynak: IntoTheBlock

Google Trends’ten alınan verilere göre, Chainlink’e olan ilgi ABD’de ve dünya üzerinde çok yüksek. Genel piyasa duyarlılığı, kripto fiyat dinamiklerinde önemli bir rol oynar. Bitcoin’e olan ilgi, aynı kaynak tarafından alınan verilere göre, Bitcoin’in fiyatı 20.000 $ bandındayken tavan yapmıştı.

Dolayısıyla, iki farklı veri kaynağı LINK’in yükselişini kısmen açıklıyor. Framework Ventures’ın kurucu ortağı Michael Anderson, Nisan ayında LINK’in yakın gelecekte 25 doların üzerine çıkmasını beklediğini söyledi. O sırada LINK’in fiyatı 4 doların altındaydı.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Revolut’un Kayıplar 2019’da Üçe Katlanmış!

Revolut’un kayıpları, artan gelire ve kullanıcı kitlesine rağmen artışta.

Yayın:

-

Revolut Finansal Hizmetler

Kripto dostu ticaret uygulaması ve Avrupa’nın en büyük fintech şirketlerinden biri olan Revolut’un gelirlerindeki büyümeye ve yeni müşterilerine rağmen 2019’da kayıplarını üçe katladığı bildirildi.

Londra merkezli şirketin 2018’de yaklaşık 33 milyon pound (43 milyon $) olan kaybı, 2019 senesinde 106 milyon pounda (139 milyon $) yükselmiş.

Revolut’un kurucusu ve CEO’su Nikahla Storonsky, müşteri portföyündeki önemli artmışa rağmen 2019 senesinde büyük kayıplar yaşandığını belirtti. CNBC’nin 11 Ağustos tarihinde bildirdiği habere göre, Revolut’un günlük aktif müşterisi %231 artmış ve ödeme yapan müşteriler de %139 oranında artmış.

Revolut, 2019 yılı boyunca gelirlerinde de keskin bir yükseliş gördü. Bildirildiği gibi, Revolut’un 2019’daki gelirleri (163 milyon euro) 2018 senesine göre (58 milyon pound) %180 artmış durumda.

Storonsky’e göre, artan kayıpların ana nedeni, küresel genişlemeye yönelik agresif yatırımlar ve yeni ürün teklifleriydi. Revolut, Avustralya, Brezilya, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Rusya, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri gibi 24 yeni pazarda hizmetlerini büyütmek için Visa ile ortaklığını duyurmuştu.

Revolut, Ağustos 2019’da Hargreaves Lansdown AJ Bell gibi brokerlerle rekabet edebilmek için Birleşik Krallık ve Avrupa’daki müşterileri ücretsiz bir şekilde hisse senedi alım satım özelliğini sundu.

Revolut, son aylarda bariz zorluk belirtileri göstermekte. Haziran 2020’de şirketin düzinelerce çalışanı işten çıkarttığı bildirildi. Corona virüs kaynaklı krizin ortasında bu hareketin maliyet tasarrufu sağlayan bir önlem olduğu açıklandı. Fakat yeni bir CNBC raporuna göre, Relovut salgına rağmen 3 milyon yeni kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bu durumda ise Revolut’un salgın dolayısıyla iş ivmesi etkilenmemiş gibi görünüyor.

Revolut, 2019’da zarar bildiren tek kripto firması değil. Nasdaq’da listelenen Bitcoin madencilik ekipmanı üreticisi Canaan, bu yılın başlarında 148 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Eski Goldman Sachs ortağı Mixer Novogratz tarafından kurulan Galaxy Digital’de 2019’da 33 milyon $’lık zarar bildirdi.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.