Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62055.21
0.53%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2997.28
-0.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $33.79
-2.17%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $542.1
-1.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Merkezsiz Mahkeme Aragon Nedir? Başlatıldı Mı?

Mahkeme, dijital yargılamayı ve merkezsiz online mahkeme kavramını ortaya atıyor.

Clock
Paylaş
Merkezsiz Mahkeme Aragon Nedir? Başlatıldı Mı?

Merkezsiz mahkeme Aragon, uzun yıllar süren geliştirmeler sonrasında başlatılmış durumda. Mahkeme, dijital yargılama ve merkezsiz online mahkeme kavramını ortaya atıyor. 10 Şubat’ta yapılan duyuruda projeye yaratan grubun, geçmişte merkezsiz yönetişim (DAO) projeleri oluşturduğu ve DAO Araçları yarattığı belirtildi.

728×90 muhabbit - Merkezsiz Mahkeme Aragon Nedir? Başlatıldı Mı?300x250 muhabbit - Merkezsiz Mahkeme Aragon Nedir? Başlatıldı Mı?

DAO Nedir

Merkezsiz Yönetişim olarak çevirilebilen DAO, kısaca şöyle özetlenebilir. Herhangi bir kişi katılımı olmadan çalışan, tanımlanan herhangi bir işin kontrol altına tutulmasını ve yerine getirilmesini sağlayan yapılar DAO olarak ifade edilebilir. Bu sistem önceden kodlanmış kurallar üzerinden çalışır. Stablecoin Dai (DAI) başka bir DAO projesi olarak örnek gösterilebilir.

Aragon Mahkemesi Nasıl Oluştu

Duyuruya göre grup, 2017 yılında DAO’ların hayatın faklı alanlarında da bulunması ve gelişmesi gerektiğini fark etti. Hemen ardından çalışmalara başlandı.

DAO’lar kendilerine özgü sözleşmelere ihtiyaç duyar. DAO kullanıcılarının ve sistemin kendisinin bir yasama sistemine ihtiyacı da var. Fakat bu tamamen kendine özgü olmalı. Bu sebeple Arargon’u başlattık.

Aragon Mahkemesi’yle grup; anlaşmazlıkları karara bağlamak söz konusu olduğunda, ulusal yargı veya tek bir ülkenin kuralları gibi yetersiz görünen hukuk yollarına alternatif olup, bunları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Aragon Mahkemesi, anlaşmazlıkları sonuca bağlamak için “Schelling Game” isimli bir oyun teorisi kullanıyor.

Oyun Teorisi Nedir

Oyun teorisi basitçe; sosyal problemleri açıklamaya ve çözmeye yardımcı olabilecek, karar verme pozisyonlarında sizi sonuca götürebilecek bir matematiksel yaklaşım olarak tanımlanabilir.

Herkes Jüri Üyesi Olabilir

Aragon Mahkemesi Anj Tokeni ile çalışmakta. Ve en az 10.000 Anj token sahibi olan herhangi bir kimse mahkemede juri üyesi olabilme hakkına sahip. Ortada bir anlaşmazlık olduğunda sistem, juri üyelerini çağırıyor. Kişinin jüri üyeliğine çağırılma şansı, tutalan token sayısıyla orantılı olarak değişmekte. Aragon Vakfı Yöneticisi Luis Cuende, jüri seçimini şu şekilde anlatıyor.

Jüriler akıllı sözleşmeler tarafından otomatik olarak seçilir. Jüri kararını verir. Ardından sözleşme kazanan tarafı ödüllendirir ve kaybeden tarafı cezlandırır. Sisteme müdahale edebilecek merkezi hiçbir kişi yada kurum bulunmamaktadır.

Bu noktada blockchain sisteminin hayatın farklı noktalarında, farklı amaçlara hizmet edebilecek kadar geniş kapsamlı ve zengin bir teknoloji olduğundan bahsedilebilir. Böyle farklı girişimler ortaya çıktıkça, blockchaini hayatımızın her alanında görmeye başlayacağız gibi görünüyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar