BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Merkezsiz Uygulamalar SIM Swap Sorunlarını Çözebilir!

Gittikçe artan SIM swap saldırılarının çözümü, merkezsiz uygulamalarda olabilir.

Yayın:

-

sim swap

2018 yılından bu yana yalnızca ABD’de SIM swap saldırıları ile beraber 55 milyon $’ın üzerinde dolandırıcılık eylemleri yapıldı. Blockchain tabanlı bir ekosistem olan NEM, merkezsiz uygulamaların bu soruna bir çözüm olabileceğine inanıyor.

NEM, mobil abonelerin SIM kartlarında özel anahtar ve işlemleri sağlamasına yardımcı olmak amacıyla geliştirilen “FIX Network” isimli bir çözümün üzerinde çalışma halinde.

Ağ, mobil abonelerin güvenliğini ve gizliliğini desteklemek için blockchain tabanlı bir protokolden güç alıyor.

NEM, projeyi şu şekilde açıkladı:

Bu benzersiz mimari, mobil operatörlerin, abonelerin SIM kartlarındaki özel anahtarların korunmasını sağladığı dijital kimlik yönetimi, kripto para cüzdanları ve kişisel veri güvenlik duvarları gibi hizmetler sunmalarına yardımcı olacak.

Kitlesel Benimsenmeyi Hedeflemek

Mimarinin sağladığı özelliklerden biri olan FIX ID, abonelerin sahip olduğu küresel telefon numaraları aracılığı ile katılımcılara belirleyerek hileli faaliyetleri önlemeyi amaçlamaktadır.

NEM, mobil operatörlerin kripto cüzdanlar, mobil bankacılık ve kimlik yönetimi gibi OTT hizmetleri sağlamak için FIX Network’ü kullanmasını bekliyor. Ancak, FIX ID özelliğinin blockchain tabanlı olmayacağının açıklaması yapıldı. Bunun yerine, FIX Network çözümünün felsefesini takip eden merkezsiz özelliklere dayanacaktır.

FIX Network’ün kurucularından Edwin Terek, çözümün amacı hakkında şunları söyledi:

Uygun bir platform için kapsamlı arayışımız, NEM’in yapmak istediği şey üzerinde yoğunlaşmamıza yol açtı. Çünkü bu teknolojinin, mevcut ve gelecekteki gereksinimlerimizi yerine getirmek için özel ve genel blockchain ağları arasındaki özellikleri, güvenliği, güvenilirliği ve birlikte çalışabilirliği içerdiğinden eminiz. NEM ile yaptığımız teknoloji ortaklığından gurur duyuyoruz.

SIM Swap Saldırıları

Son zamanlarda, kripto şirketi Veritaseum’un CEO’su Reggie Middleton, bir dizi SIM swap saldırısında, 8.7 milyon $’lık kripto hırsızlığı sağladığı iddia edilen telekomünikasyon şirketi T-Mobile’a dava açtı.

20 yaşındaki Kaliforniyalı Richard Yuan Li, 11 Haziran’da SIM swap saldırılarındaki rolü nedeniyle suçlandı. Bahsi geçen bu saldırılar en az 20 kişiyi hedef aldı. Ayrıca New Orleans merkezli bir doktorun ve “Yatırımcı A” olarak bilinen bir kripto para yatırımısının gasp edilmesinden dolayı suçlandı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Çin’in Ulusal Blockchain Ağının İnternet Sitesi Açıldı!

Çin’in ulusal projesi, global web sitesine kavuştu!

Yayın:

-

Ulusal

Çin’in ülke çapındaki ulusal blockchain projesi (BSN), kısa bir süre önce resmi internet sitesine kavuştu.

10 Ağustos tarihinde yayına giren yeni BSN internet sitesi, küresel geliştiricilerin projeye katkıda bulunmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Altı İzinsiz Blockchain Ağı ile Entegrasyon

Yerel bir özel şirket olan Red Data Technology’nin sahibi ve BSN’in kurucu üyesi olan He Yifan, yaptığı açıklamada yeni internet sitesinin BSN hizmetlerini ve halka açık blockchain hizmetlerini portal üzerinde kullanılmasına izin verdiğini söyledi.

Yeni küresel projenin bir parçası olarak BSN artık Ethereum, EOS, Nervos, Tezos, NEO ve IRISnet dahil olmak üzere altı halka açık blockchainin canlı entegrasyonunu sunuyor. Bu, geliştiricilerin DApps oluşturmalarına ve denizaşırı BSN veri merkezlerinde veri depolama ve bant genişliği aracılığıyla nodeların çalıştırılmasına olanak sağlayacak.

Google ve AWS, BSN’nin Başlıca Ortaklarından

İnternet sitesine göre, BSN projesi Ekim 2020’de IRITA interchain hizmet merkezi ve merkezi olmayan Chainlink aracılığı ile “Zincirler Arası İletişim Merkezi’ni” başlatmayı planlıyor.

Ek olarak yeni internet sitesinde BSN ortakları olarak bir dizi büyük küresel teknoloji ve blockchain şirketi yer almakta. Google ve Amason Web Hizmetler, bulut hizmet sağlayıcısı olarak listelenirken, Hyperledger izinli bir blockchain tedarikçisi olarak belirtilmiş. “BSN’in fikrini ve vizyonunu gerçekten beğendikleri için birçok büyük bulut hizmeti sağlayıcısından destek aldık” diye bir açıklama yapıldı.

İlk olarak Ekim 2019’da pilot uygulamaya tabii tutulan Çin’in ulusal BSN ağı, başlangıçta küçük ve orta ölçekli işletmelerin izin verilen blockchainleri üzerinde blockchain uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına yardımcı olmak için konumlandırılmış. Program küresel ticari kullanım için Nisan 2020de resmi olarak başlatıldı. Programın bir diğer özelliği ise Çin hükümetinin desteği ile geliştirilmesidir.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Yüz Tanıma Teknolojisi Bitcoin Dolandırıcılıklarının Sonu olabilir!

Gelişen yüz tanıma sistemleri, dolandırıcıların sonu olabilir!

Yayın:

-

yüz tanıma

Sanal para platformu Coincurve’in kurucu ortağı Rod Hsu, yüz tanıma teknolojisinin, Twitter ve Youtube’daki Bitcoin dolandırıcılarını önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Yaptığı bir röportajda Hsu, Bitcoin’in geri döndürülemez bir şekilde elektronik bir para birimi olduğunu ve “bu durumdan dolayı dolandırıcılar için çekici hale geldiğini” söyledi. Ancak kripto para biriminin dolandırıcılık ile elde ettiği olumsuz reklam nedeniyle, birçok kişinin Bitcoin’i benimsemesi engellenmiş olabilir.

Bitcoin’in doğası gereği, insanlar dolandırıcılığı ve Bitcoin’i eş anlamlı olarak görebilir. İster geleneksel ödeme yöntemlerinde, ister Bitcoin’de, durumu anlama ve meşruiyetini belirlemek kişiye kalmıştır. Bu durum hakkında daha fazla kamuoyu bilinci ve Bitcoin eğitimi ile bu olumsuz ilişkiyi bitirmeyi umuyoruz.

Yüz Tanıma Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunacaktır

Hsu, kopyalanması çok daha zor olduğu için bu sistemin Bitcoin sahtekarlıklarını ortadan kaldırmak için potansiyel bir çözüm olduğunu düşünüyor. Hsu, böyle bir sistemin “basit bir fotoğraf görüntüsünden çok daha gelişmiş” olan biyometrik teknolojiye dayandığını ekliyor:

Bir tüketicinin kimliğini sağlamak ile kalmayıp aynı zamanda bir kişinin profilini birden çok açısını referans alan bir yüz tanıma sisteminin işe yaradığını gördük. Bu teknoloji birisi başka birisinin ödeme aracını kullanmaya çalışması halinde bir zorluk katmanı olacaktır.

Yüz Tanıma Sistemlerinde Gizlilik Önplanda Olmalı

Bununla beraber, Coincurve’ün kurucu ortağı, yüz tanıma gibi sistemlerin doğrulama amacı etiğini yerine getirmesi konusunda uyarıyor.

Yüz tanımayı çevreleyen etik, rıza ve güvenliği indirgenmiş durumda. Kullanıcı, rıza ile verilerin nasıl saklandığını, paylaşıldığını, kullanıldığını ve bunlara nasıl erişildiğinin farkında olmalı. Ayrıca kullanıcı istediği zaman bu bilgileri sistemden silebileceğini de bilmeli. Söz konusu güvenlik ise, bu durum verilerin nasıl saklandığı ve güvenlik protokollerinin nasıl uygulandığı ile ilgilidir.

Hsu, uygulamanın “kullanıcı deneyiminden, sistemin mimarisine ve güvenliğine kadar” hizmetin birçok katmanını etkileyeceğinden, yüz tanıma gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanırken hizmetin bu hususları dikkate alması gerektiğini de sözlerine eklemiş durumda.

Sizce bu tür yeni nesil güvenlik önlemleri, kripto para dolandırıcılıklarının önüne geçmek için iyi bir fikir olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.