Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60117.73
3.83%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3202.92
2.55%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.16
1.91%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $538.5
0.90%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Merkeziyetsiz Uygulamalar SIM Swap Sorunlarını Çözebilir!

Gittikçe artan SIM swap saldırılarının çözümü, merkezsiz uygulamalarda olabilir.

Clock
Paylaş
Merkeziyetsiz Uygulamalar SIM Swap Sorunlarını Çözebilir!

2018 yılından bu yana yalnızca ABD’de SIM swap saldırıları ile beraber 55 milyon $’ın üzerinde dolandırıcılık eylemleri yapıldı. Blockchain tabanlı bir ekosistem olan NEM, merkezsiz uygulamaların bu soruna bir çözüm olabileceğine inanıyor.

728×90 muhabbit - Merkeziyetsiz Uygulamalar SIM Swap Sorunlarını Çözebilir!300x250 muhabbit - Merkeziyetsiz Uygulamalar SIM Swap Sorunlarını Çözebilir!

NEM, mobil abonelerin SIM kartlarında özel anahtar ve işlemleri sağlamasına yardımcı olmak amacıyla geliştirilen “FIX Network” isimli bir çözümün üzerinde çalışma halinde.

Ağ, mobil abonelerin güvenliğini ve gizliliğini desteklemek için blockchain tabanlı bir protokolden güç alıyor.

NEM, projeyi şu şekilde açıkladı:

Bu benzersiz mimari, mobil operatörlerin, abonelerin SIM kartlarındaki özel anahtarların korunmasını sağladığı dijital kimlik yönetimi, kripto para cüzdanları ve kişisel veri güvenlik duvarları gibi hizmetler sunmalarına yardımcı olacak.

Kitlesel Benimsenmeyi Hedeflemek

Mimarinin sağladığı özelliklerden biri olan FIX ID, abonelerin sahip olduğu küresel telefon numaraları aracılığı ile katılımcılara belirleyerek hileli faaliyetleri önlemeyi amaçlamaktadır.

NEM, mobil operatörlerin kripto cüzdanlar, mobil bankacılık ve kimlik yönetimi gibi OTT hizmetleri sağlamak için FIX Network’ü kullanmasını bekliyor. Ancak, FIX ID özelliğinin blockchain tabanlı olmayacağının açıklaması yapıldı. Bunun yerine, FIX Network çözümünün felsefesini takip eden merkezsiz özelliklere dayanacaktır.

FIX Network’ün kurucularından Edwin Terek, çözümün amacı hakkında şunları söyledi:

Uygun bir platform için kapsamlı arayışımız, NEM’in yapmak istediği şey üzerinde yoğunlaşmamıza yol açtı. Çünkü bu teknolojinin, mevcut ve gelecekteki gereksinimlerimizi yerine getirmek için özel ve genel blockchain ağları arasındaki özellikleri, güvenliği, güvenilirliği ve birlikte çalışabilirliği içerdiğinden eminiz. NEM ile yaptığımız teknoloji ortaklığından gurur duyuyoruz.

SIM Swap Saldırıları

Son zamanlarda, kripto şirketi Veritaseum’un CEO’su Reggie Middleton, bir dizi SIM swap saldırısında, 8.7 milyon $’lık kripto hırsızlığı sağladığı iddia edilen telekomünikasyon şirketi T-Mobile’a dava açtı.

20 yaşındaki Kaliforniyalı Richard Yuan Li, 11 Haziran’da SIM swap saldırılarındaki rolü nedeniyle suçlandı. Bahsi geçen bu saldırılar en az 20 kişiyi hedef aldı. Ayrıca New Orleans merkezli bir doktorun ve “Yatırımcı A” olarak bilinen bir kripto para yatırımısının gasp edilmesinden dolayı suçlandı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar