Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69350.28
-2.13%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3738.34
2.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.59
1.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $616.2
3.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

METAVERSE

MetaDerby, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

Muhabbit Telegram kanalındaki etkinliğimizde, bir free-to-play-and-earn projesi olan MetaDerby hakkında merak edilenleri sizler için sorduk.

Clock
Paylaş
MetaDerby, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

MetaDerby AMA etkinliğimiz perşembe günü (12.15.2022) Muhabbit Telegram kanalında gerçekleşti. Bir free-to-play-and-earn (ücretsiz oyna ve kazan) projesi olan MetaDerby, Avalanche üzerinde işlev görüyor ve at yarışı temalı. Etkinlikte MetaDerby’den konuğumuz, Marketing Lead (Marketing Lideri) Sky oldu.

728×90 muhabbit - MetaDerby, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!300x250 muhabbit - MetaDerby, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

Etkinlik iki turdan oluştu. İlk turda, Muhabbit ekibi olarak Sky’a 8 adet soru yönelttik ve cevaplarını aldık. İkinci turda ise Muhabbit Telegram grubu üyelerinden gelen sorulardan 5 tanesi Sky tarafından cevaplandı. Cevaplanan 5 sorunun sahibi, etkinlik ödülü olan 2 bin adet $HOOF tokenı kendi aralarında paylaşacaklar.

Yöneltilen sorular ve Sky’dan gelen yanıtlar haberimizde sizlerle.

İlginizi çekebilir: Popüler At Yarışı Oyunu MetaDerby’nin NFT Pazar Yeri Açılıyor!

metaderby yedek - MetaDerby, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

İlk Tur: Muhabbit’ten Gelen Sorular

1. Başlangıç olarak kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz? Kripto para sektörüne nasıl girdiniz?

Merhaba, ben Sky ve MetaDerby’nin Pazarlama Biriminin Başındayım. Kripto para ekosisteminde 2018’den beri bulunuyorum. Şimdiye dek bir NFT projesinin, bir DEX projesinin, bir borç alma-verme protokolünün ve DEX geliştirici SDK araçlarının başlatılmasında görev aldım. Şu anda tam zamanlı olarak GameFi sektöründeki MetaDerby ile birlikteyim!

2. MetaDerby nedir ve nasıl bir konseptle karşımıza çıkıyor? Marketteki hangi ihtiyacı gidermeye yöneliyor?

MetaDerby, metaverse içerisindeki ilk free-to-play-and-earn (oynaması ücretsiz oyna ve kazan) at yarışı oyunu. Aynı zamanda Avalanche üzerindeki ilk at yarışı oyunu! Oyunun konsepti, sektördeki fırsatları araştıran proje ekibi tarafından geliştirildi. Kurucu Ortağımız Mike’ın NFT’ler ve kumarhane oyunları konularında geçmişi var. Diğer Kurucu Ortağımız Muse, Binance için Global PR’ı yönetti. Bir diğer Kurucu Ortağımız ve teknoloji liderimiz Karm ise yazılım geliştirme konusunda 10 yıldan fazla tecrübeye sahip. MetaDerby’nin algoritmasını da kendisi yazıyor.

Avalanche ekosistemindeki büyüme göz doldurucu ve birçok oyun projesi çıktığını görüyoruz. Bence bizim yeteneklerimiz ile market ihtiyaçlarını birleştirdiğimizde daha kazançlı, eğlenceli ve büyük planlar içeren bir niş yarattık ve daha yolun başındayız.

İlginizi çekebilir: Avalanche Network Nedir?

3. Atların karakteristik özellikleri ve genotiplerinden bahsedebilir misiniz? Karakteristik ve genotip değişiklikleri oyundaki yarışları nasıl etkiliyor?

Evet! Kesinlikle. Başlangıç atı olarak her at 5. sınıf olarak başlıyor ve 1. sınıf olana kadar basamakları tırmanıyor. Yarışlar ile atlar MMR kazanıyor ki MMR dediğimiz, yarışlar esnasında atların performansını artırır ve sınıflar arasında nasıl geçiş yapılacağına karar verilmesini sağlar. Atlar yalnızca kendi sınıfındaki diğer atlarla yarışlara girebilirler.

Genotipler de aynı şekilde atların yarış performansları için bir diğer değişken. Atların 4 genotipi bulunuyor. Bloodline, Acceleration (X Geni), Aggressiveness (Y Geni) ve Sprint Speed (Z Geni).

Bloodline = Dayanıklılık
Sprint Speed = Sprint gücü
Acceleration = Erken aşama güç
Aggressiveness = Rastgele güç

Yarışlarda garantilenmiş bir kazanan olmuyor. Güçsüz bir atın bile daha güçlü rakiplerini yenmesi mümkün.

4. Oyunda yarış mekanizması nasıl çalışıyor? Bir yarışın kazanan atını neler belirliyor?

Yarışları kazanmak aşağıdaki faktörlerin kombinasyonları ile ilgili:

Bloodline/Dayanıklılık = yüzde 20
Acceleration/Erken aşama güç = yüzde 10
Aggressiveness/Rastgele güç = yüzde 10
Sprint Speed/Sprint gücü = yüzde 10
Randomness/Rastgelelik = yüzde 50

Ayrıca MRR da oyun içerisinde atların performansını artırıcı bir diğer faktör olmaktadır.

Bir yarışa girmek için oyuncuların bir giriş ücreti ödemesi gerekiyor, bu ödeme ise ödül havuzuna konuluyor. Her yarışta 12 at yarışıyor ve ödül havuzu hangi sınıfta yarış yapıldığına göre değişiyor. (840 HOOF ve 3000 HOOF arası)

Her yarış sonunda ödüller 1. ve 6. sıradaki oyuncular arasında dağıtılır. Ayrıca oyuncular herhangi bir yarışı ilk 3 sırada bitirmişse günlük ödüllerden de kazanabilirler.

İlginizi çekebilir: Oynadıkça Para Kazandıran At Yarışı Oyunu MetaDerby, Beta Sürümü İle Başladı!

5. Free-to-play-and-earn (oynaması ücretsiz yani giriş sermayesine gerek duymayan oyna ve kazan) modeli nasıl çalışıyor? Ücretsiz bir at ile ücreti ödenmiş bir at arasında ne gibi farklar bulunuyor?

Oyuna ve yarışlara giriş olarak herkese bedava bir at verilir. Bedava verilen atlar gün içerisinde en fazla 10 yarışa girebilirler. Başlangıç atlarının yarışlara giriş ücreti 35 HOOF’tur.

Satın alınmış atların ya da DerbyTicket NFT veya LFGLoot NFT sahipleri de, önceki 2 soruda cevaplanan modelleri uygularlar. Satın alınmış atlar sınıf atlayabilirler, daha fazla ödüller kazanabilirler, soylarını devam ettirebilirler ve başlangıç atlarına tanınmayan bazı diğer özelliklerden de faydalanabilirler.

6. LFGLoot NFT’leri ve DerbyTicket NFT’leri nedir? Hangi özellikleri sunuyorlar?

LFGLoot NFT’leri, MetaDerby oyununda sahiplerine airdrop ile Efsanevi Kutu atı sunan OG statülü Ethereum tabanlı NFT’lerdir. DerbyTicket NFT’leri ise Sıradan Kutu alımı için satılan/yakılan Avalanche tabanlı NFT’lerdir.

7. Beta oyunlardan laf açılmışken Beta versiyonun lansmanı geldi! Hangi özellikler olacak? Kullanıcılar beta versiyona nasıl katılabilecek?

Evet! Çok güzel bir soru! Beta oyunu geldi. Beta oyunda DerbyTicker ve LFGLoot sahipleri yarış atlarını ve günlük yarış sayısını (yorgunluk faktörüne bağlı olarak) seçebilir. Bununla birlikte HOOF ödüllerini alabilir, atlarına sınıf atlatabilir, yarışları izleyebilir ve yarış sonuçlarını görebilir. Ayrıca HOOF ve DBY token cüzdanlarını da görebilir.

Şimdiye dek 1000’in üzerinde at ile neredeyse 25 bin yarış yapıldı. Oyuncular tarafından 750 binin üzerinde HOOF kazanıldı. 3 NFT koleksiyonumuz Kalao pazar yerinde 1.,2. Ve 3. sırayı kaptı! Oynamayı sevdiyseniz Kalao üzerinden bir yarış atı alabiliyorsunuz!

8. HOOF ve DBY tokenları arasındaki farklılık nedir? Hangi kullanım alanlarına ve amaçlarına sahipler?

HOOF MetaDerby’nin oyun içi tokenı olarak kullanılmakta. Limitsiz bir arzı var ve ana işlem ücretlerinde kullanılır. HOOF’un kullanım alanları:

At yarışlarına giriş ücretlerinde,
Erkek atların ahır ücretlerinde,
Erkek atların çiftleşme ücretlerinde,
Gizemli Kutu alımlarında,
Çiftlik arazilerinin ve yarış alanlarının yapılmasında kullanılan malzemelerin alımında.

DBY MetaDerby’nin yönetişim tokenı olarak görev almakta. Toplam arzı 1 milyar olan DBY’nin kullanım alanları:

Metaverse alan alımlarında,
Staking ödüllerinde,
Oyun yönetişiminde.

İki token da listelenmiş durumda ve birkaç kripto para borsası ile TraderJoe ve CoinGecko gibi kaynaklarda da bulunuyor. Bununla birlikte yakında büyük hacimli kripto para borsalarında da listelemeler olması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: MetaDerby, Topluluğa Özel NFT Kampanyası Başlattı!

metaderby nft - MetaDerby, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

İkinci Tur: Katılımcı Soruları

1. Gizemli kutular ile markette at satışları olacağını duydum. Arz sınırlı mı olacak? Çünkü sınırsız arz daha fazla NFT enflasyonu yaratabilir ve bu negatif bir etki olur.

Arz sınırsız olacak. Ancak gizemli kutu için belirli bir miktar HOOF ödenmesi gerekecek, ayrıca Common Box ve Legendary Box da öneriyoruz. Her biri farklı at özellikleri sunuyor. Özetle at yarışı NFT marketi; daha değerli ve daha az değerli yarış atı NFT’leri barındırıyor. Ek olarak atlar ölmeden önce belirli bir sayıda yarışa katılabiliyorlar. Bu da bir yakım mekanizması anlamına geliyor!

2. MetaDerby at yarışları çok heyecanlı ve insan ekranın başından ayrılamıyor. Yakın gelecekte bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Evet katılıyorum. 10 gündür durmaksızın ben de oynuyorum (şu anda bile oynuyor olabilirim). NFT marketi pazar günü açılacak. Aslında şu anda ilk kez Muhabbit topluluğuna duyuruyu yapıyoruz. Bu etkinlikten sonra mobil oyunun açılışı yapılacak, sonra staking, sonra da metaverse geliştirmesi gerçekleşecek yıl sonuna doğru. İşte o andan sonra her şey çok daha heyecanlı hale gelecek.

3. Çoğu NFT temalı oyun projeleri play-and-earn (oyna ve kazan) modeli konusunda dengesizlikler yaşıyor. Öyleyse geleneksel oyunculara MetaDerby’yi cazip kılacak ne gibi özellikleriniz var? Ayrıca HOOF ve DBY arasındaki fark nedir?

Evet, biz de bunu görüyoruz ve buradan yola çıkarak öğrenmeye çalışıyoruz. Oyunun kendisi bağımlılık yapıyor ve gerçekten koşu alanındaymışsınız gibi hissettiriyor. Oldukça basit bir oyun evet ama gerçekten bağımlılık yapıyor. HOOF oyun tokenı olarak, DBY ise yönetişim tokenı olarak kullanılıyor. Her ikisinin de önemli faydaları var. Her ikisinin de fiyatlarını sürdürmek ve enflasyonu kontrol etmek için yakma mekanizmaları mevcut.

İlginizi çekebilir: MetaDerby ve Platypus, Oyun Ekosistemini Geliştirmek Üzere Ortaklık Kurdu!

metaderby playtus - MetaDerby, Muhabbit ile AMA Etkinliği Gerçekleştirdi!

4. Kripto para marketi son zamanlarda ayı piyasasına girdi ve bu senaryoya göre yatırımcıların projelere güvenmesi, yatırım yapması zorlaşıyor. Tüm bu zorluklara rağmen yatırımcılar projenize niçin yatırım yapmalı?

Evet bu hafta piyasada bir sıkışma oldu. Ancak piyasada yeterince uzun kalanlar ayı ve boğa dönemlerini defalarca gördüler. Biz MetaDerby olarak ve ben de kişisel olarak güçlü proje, sağlam temel ve başarılı ekiplere yatırım yapmaya devam ediyoruz. MetaDerby bu 3 özelliği de kendisinde barındırıyor. Bunlara ek olarak GameFi’nin yükselişini de konuşabiliriz. Şu anda gerçekten GameFi için daha işin çok başındayız. Gelecekteki birkaç ay içinde patlama yaşanacak mı? Muhtemelen. Bu pazarda güzel projelere her zaman güzel yatırımlar yapılıyor.

5. Ne çeşit yarışlar olacak? At sahiplerinin katılabileceği oyun içi turnuvalar düzenlenecek mi?

Şu anda günlük yarışlarımız var. Sırada, haftanın en iyi atlarının bir araya gelip DBY ödülleri kazanabileceği haftalık turnuvalar olacak. Kişileri, projeleri ve toplulukları daha da büyük ödüller ve harika eğlenceler için bir araya gelmeye davet ettiğimiz özel turnuvalara da ev sahipliği yapmayı planlıyoruz.

Metaverse’ün genişlemesiyle birlikte kullanıcılar kendi soylarına, çiftleşme ve yarış kurslarına ev sahipliği yapmak için ahırlar inşa edebilecekleri araziler satın alabilecek. İşte burada olaylar gerçekten ilginçleşmeye başlıyor olacak.

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Daha fazla Metaverse Haberleri için: Metaverse Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar