BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

MetaMask 1 Milyon Kullanıcıyı Aştı

Yayın:

-

MetaMask 1 milyon kullanıcıyı aştı. Son açıklanan verilere göre MetaMask Google Chrome üzerinde 1 miyondan fazla cihazda aktif.

Huobi BannerHuobi Banner

En eski Ethereum cüzdan eklentilerinden biri olarak hizmet veren MetaMask, büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. MetaMask cüzdanı, Ethereum cüzdanlarını ve DApp’ları kullanmak ve yönetmek için aktif olarak kullanılmakta. MetaMask tarafında yapılan duyuruda, Chrome WebStore üzerinden indirilme sayısı açıklandı. Durum çok fazla ilgi çekmiş görünmüyor. Fakat Hem Ethereum hem de MetaMask için önemli bir veri olarak öne çıkıyor.

Tabi bu rakam Google Store üzerindeki rakam. Aslında MetaMask, 1 milyon barajını 2018 yılının başında aşmış durumdaydı. İndirilme rakamlarındaki bu artış ise 2020 yılında gerçekleşen Ethereum (ETH) yükselişini destekler durumda. Bir çok yeni cüzdan bu yıl aktif edilmiş durumda. Ethereum ise şu sıralar 272 dolar seviyelerinden işlem görmekte.

Mobil Cihazlarda MetaMask

MetaMask beta versiyon olarak mobil cihazların uygulama marketlerinde bulunmakta. Fakat hala tam anlamıyla bir onay almış değil. Google’ın son dönemde kripto paralarla alakalı uygulamaları silme girişimleri gündemi bir süre meşgul etmişti. 2 yıl önce de bir anda Google mağazasından Metamask’ı kaldırmıştı. Fakat daha sonasında geri adım atmıştı.Şimdi ise uygulama 1 milyondan fazla indirmeye sahip. Yüksek indirilme oranlarına sahip bir uygulama sizce Google tarafından tekrar yayından kaldırılabilir mi?

Aynı problem Apple Store üzerinde de yaşanmakta. Bazı çalışanlar MetaMask uygulamasını, rekabet karşıtı uygulamaların bir örneği olarak görmekte. Eğer MetaMask mobil uygulama marketleri (Play Store, AppStore) ile problemlerini çözüp tam anlamıyla onay almayı başarabilirse, bu durum MetaMask ve Ethereum için adaptasyon adına önemli bir adım olacak. Mobil pazar ile birlikte 1 milyonluk rakam, yeni oluşacak indirme rakamlarının yanında çok küçük kalabilir. MetaMask ilerleryen dönemde onay problemlerini çözebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Enerji Piyasası Blockchain Yatırımı ile Büyüyecek

Yayın:

-

Enerji piyasalarında 2025 yılı blockchain senesi olacakKüresel bazda enerji piyasası blok zinciri ile işlevselliğini artıracak. 5 yıl sonra blok zincirine olan yatırım 35 milyar dolara çıkacak. 2025 yılında bu rakam ile birlikte sektörde önemli bir yol kat edilecek. 

2016 yılında blok zincirine olan yatırım sadece 156 milyon civarındaydı. Gelinen süreçte sektörün her sene daha fazla büyümesi bekleniyor. Enerji piyasasının her yıl yüzde 82 oranında yükselişe geçmesi hedefleniyor. Ancak 2020 yılı için sektör çok olumlu gözükmüyor. Yaşanan virüs salgını ve salgın sonrasında enerji piyasasının ekonomik krizden etkileneceği ön görülüyor. Bu sene büyümenin çok hızlı olacağı düşünülmüyor. Henüz 2020 yılının başında olmamıza rağmen corona virüsünden kurtulamadık. Uzmanlar, virüsün daha uzun süreceği görüşünde. Durum böyle olunca birçok sektör iyimserlik tablosu çizemiyor. 

Dünya genelinde enerji piyasası 1,85 trilyon dolar işlem hacmine sahip. Blockchain bunun sadece 35 milyar dolarlık kısmını karşılayacak. Bu hacmin içinde bir iğne gibi gözükebilir. Ancak seneler içinde yapılacak yatırımlarla daha fazla kısmı blok zinciri ile tedarik edilecektir. Blok zincirinin sektörde olması bile büyük bir avantaj. 2016 yılına baktığımızda işlem hacmi 156 milyon dolar. Yaklaşık 9 senede 35 milyar dolara ulaşacak. İyi bir büyüme gerçekleşeceğini görebiliyoruz. 

Blockchain İsmi Enerji Piyasasında Sıkça Duyuluyor 

Blockchain teknolojisi, ismini enerji piyasası ile sıkça bağdaştırıyor. Sektöre getirdiği yenilikler sayesinde piyasaya çabuk adapte oluyor. Sektörün içinde her geçen gün kullanım alanı genişliyor. Şimdilik enerji piyasasında data yönetimi, ekonomik takipleşme ve etkileşim için faal şekilde kullanılıyor. Otomasyon sisteminin fazlaca yer alması blok zincirine olan ihtiyacı doğuruyor. Öncelikle şeffaf olması ve datalarında güvenliği üst seviyede tutması blok zincirini önemli hale getiriyor. Bu özelliklerinin sonunda hepsi birbiriyle eş zamanlı çalışarak sorunsuz bir bant oluşturacak. Ayrıca yeni gelişecek ekosistemlerle birlikte daha entegreli çalışmalara uyarlanabilecek. 

Sektörde bulunan; Microsoft, Oracle, SAP, EnosiElectron, AWS, Nodalblock, IBM, Infosys, Bigchaindb ve Deloitte şirketleri önemli rol oynuyor. Kilit konumda bulunan ve sektörün önde gelen firmaları, blockchain ve DLT sistemini kullanıyor.  

Huobi BannerHuobi Banner

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Keep Network Bitcoin’i DeFi’a Dahil Ediyor

tBTC ile birlikte Keep Network Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta.

Yayın:

-

keep network

Günden güne farklı projeler ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu seferki ise Paradigm, Fenbushi Capital ve Collaborative Fund’dan toplamla 7.7 milyon $ yatırım toplamayı başaran Keep Network. Şirket 2018 Kasım’ında da Tim Draper ve Polychain Capital’dan da yatırım almayı başarmıştı.

tBTC ile birlikte Keep Network, Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta. Benzer projeler mevcut değil mi? Evet mevcut, Wrapped Bitcoin (WBTC). Fakat Keep Network tBTC ile Bitcoin’in sadece Ethereum blockchaininde çalıştırmayı amaçlamıyor. Keep Network, tBTC’yi DeFi üzerinde de kullandırabilmeyi amaçlamakta. Bu sayede DeFi üzerinde Bitcoin, lending işlemleri, faiz işlemleri, finansal gizlilik başvuruları gibi farklı alanlarda da kullanılabilir hale gelecek. tBTC’yi DeFi üzerinde collateral (teminat) olarak da kullanmayı hedefleyen Keep Network Ethereum ve Bitcoin’in birlikte kullanılabilmesini sağlayacak.

MakerDao Başkanı Steven Becker’a göre de Bitcoin ve Ethereum’un birlikte kullanılması, blockchain endüstürisinin daha hızlı ve daha sağlam bir şekilde büyümesine katkıda bulunacak.

tBTC mükemmel bir konsept, iki temel kavramı birbirine bağlıyor.

tBTC’nin MakerDao’da teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına ise Becker şu şekilde cevap verdi:

MakerDao kullanıcıları önümüzdeki haftalarda tBTC’nin platformda teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına karar verecek.

Toplanan 7.7 milyon $’lık fonun tamamen tBTC geliştirmeleri için kullanılacağını belirten Matt Luongo, Bitcoin’lerin bir “off chain” protokolü sayesinde tBTC’ye çevirileceğini belirtti.

Keep Network ile Bitcoin’in Ethereum DeFi’ı üzerinde kullanılabilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Geçtiğimiz günlerde teminat olarak USD Coin’i (USDC) ekleyen MakerDao, tBTC’yi teminnat olarak kabul etmeye başlayabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler