Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51578.05
0.82%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3047.75
2.88%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.82
0.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $385
1.45%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Milyarder Ray Dalio: Dijital Yuan, Dijital Dolardan Daha Rekabetçi Olacak!

Dalio, dijital yuan’ın beklenenden daha kısa sürede en iyi rezerv para birimi olmasını bekliyor.

Clock
Paylaş
Milyarder Ray Dalio: Dijital Yuan, Dijital Dolardan Daha Rekabetçi Olacak!

Dünyanın en büyük hedge fonu olan Bridgewater Associates’in kurucusu, milyarder Ray Dalio, dijital yuan’ın dijital dolardan daha rekabetçi olacağını söyledi.

CNBC ile yaptığı röportajda Dalio, ABD’nin bir gün dijital dolar çıkaracağını ve “kesinlikle uygulanabilir olacağını” düşündüğünü söyledi. Ancak, ABD borç seviyelerinin artmasıyla, muhtemelen, değeriyle en rekabetçi olanı olmayacağını belirtti.

Binance BannerBinance Banner

Bunun yanında, dijital yuan‘ın fiyatlandırma ve getiri açısından daha rekabetçi olacağını dile getiren Dalio, uluslararası olarak kabul edilmesi ve cazip faiz oranları ile gelmesi durumunda birçok yatırımcı için “çok uygun bir alternatif” olacağını söyledi. Milyarder ayrıca dijital para birimleri ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Bence en iyi temellere sahip ve en rekabetçi olan dijital paraların ülkeleri tehdit edecekleri bir dünyaya gireceğiz.”

Dalio’ya göre Çin’in dijital yuan’ı bir üst rezerv para birimi olarak beklenenden daha kısa sürede kullanıma açılacak.

Ticaretin Devi Çin

Bilindiği üzere Çin şu anda dünyanın en büyük ticaret ülkesi. Çin ayrıca ihracat ve ithalatta bir numaralı ülke konumunda yer alıyor. Bu kapsamda Dalio, yuan cinsinden daha fazla ticaret ve daha fazla finansal işlem yapılmasını beklediği için dijital yuan’ın daha büyük olmasını bekliyor. Hatta bu düşüncesini şu ifade ile destekliyor:

“Bence dijital yuan’ın önümüzdeki yıllarda önemli, güçlü, istikrarlı, daha çekici ve daha yaygın olarak kullanılan bir para birimi haline geldiğini göreceksiniz.”

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) verilerine göre, şu anda dolar yaklaşık %60’lık payla dünyanın en büyük rezerv para birimi konumunda. IMF verilerine göre Çin yuanı şu anda Euro, Japon Yeni ve İngiliz Sterlini’nin arkasında yaklaşık %2‘lik bir paya sahip. Ancak Dalio, yuan payının beş ila 10 yıl içinde %10 ila %15‘e yükselmesini beklediğini dile getiriyor.

Dalio ayrıca, dijital yuanın “alternatif bir para birimi” olarak konuşulan Bitcoin ile de rekabet edeceğini de söylüyor. Ancak dijital yuan’ın, kripto para pazarını tamamen devralmayacağını, çünkü hiçbir şeyin hiçbir şeyi tamamen ele geçiremeyeceğini dile getiriyor.

Bilindiği üzere Çin yaklaşık altı yılı aşkın süredir devam ettirdiği araştırma ve geliştirmenin ardından dijital yuan’ı piyasaya sürmeye yaklaşıyor. Öte yandan ABD, para biriminin dijital bir versiyonunu yaratma fikrini yeni yeni keşfetmeye başladı. Bu kapsamda Federal Rezerv, bu yaz dijital doların potansiyel ihracına ilişkin bir tartışma belgesi yayınlamayı planlıyor.

Dijital yuanın gelişimini takip etmek için; Dijital Yuan Haberleri
Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar