Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56217.45
9.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3227.59
3.80%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.43
5.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $399.1
3.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Milyon Dolarlık Rekor Transfer Ücreti Madencilere Dağıtılacak!

133 dolarlık ETH için ödenen rekor transfer ücretinin madenciler arasında bölüştürüleceği açıklandı.

Clock
Paylaş
Milyon Dolarlık Rekor Transfer Ücreti Madencilere Dağıtılacak!

133 dolarlık ETH için ödenen 2,5 milyon dolarlık rekor transfer ücretinin madenciler arasında bölüştürüleceği açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum zincirinde oldukça enteresan bir olay yaşanmıştı. 133 dolarlık Ethereum (ETH) transferi için 2,5 milyon dolarlık transfer ücreti ödendi. Hata olduğu düşünülen transfer ücreti karşısında SparkPool, ücreti dondurduklarını açıklamıştı.

Binance BannerBinance Banner

transfer

Üzerinden günler geçen işlem sonrası Ether maden havuzu Erherchain’den açıklama geldi. Açıklamaya göre anormal işlem dizininin bir parçası olarak alınan 2,5 milyon dolarlık transfer ücreti, bloğa katılmış tüm madencilere bölüştürülecek.

Şirket, yaklaşık 4 gündür transfer eden şahsın kendileriyle iletişime geçmemesi nedeniyle aldıkları kararı doğru buluyor. Transfer eden şahıs olduğunu iddia eden birkaç kişi olduğu ancak hiçbirinin geçerli bir doğrulama sağlayamadı iletildi.

Tabii Etherchain’in kararına katılmayanlar da vardı. Ethereum geliştiricileri Vlad Zamfir ve Peter Szilagyi bu kararı eleştirerek, “Biz olsak birkaç ay beklerdik, sonuçta geri verme konusunda ciddi olsalardı beklerlerdi.” dediler.

Ayrıca Etherchain olayın tekrarlanması durumunda olaya müdahale etmeyeceklerini, otomatik olarak ücretin madencilere dağıtılacağını açıkladı. Yapılan son açıklama da Etherchain’in geri verme taraftarı olmadığı izlenimini destekledi.

Etherscan’e göre Etherchain’in ether madeni havuzu hash rate’in yalnızca %21’ini elinde bulundurduğu için ücret ağa tam olarak eşit şekilde bölüştürülemiyor. Normalde 2,5 milyon dolarlık bir rakamın Ethereum’un bir günlük blok ödülü kadar dağıtılması gerekir. Ancak eşit dağılım sağlanamadığından, madenciler beş günlük blok ödülüyle karşı karşıya kalabilirler.

Peki Neden?

Transfer ücretinin nedeni olarak birkaç farklı iddia mevcut.  Kullanılan yolun kara para aklama için kullanıldığı, vergi kaçırmak için olduğu veya hacklenen bir borsa yüzünden olduğu gibi birçok iddia işlemin ikinci kez gerçekleşmesi ile pekişmişti.

Farklı iddialar mevcut olsa da hiçbiri şu ana dek kanıtlanmış değil.

 

 

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar