BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Fazla Ödenen Ethereum İşlem Ücretlerinin Sebebi Belli Oldu!

Geçtiğimiz iki günde, ilginç bir şekilde Ethereum transferi yapan bir kişi yaklaşık olarak 5.2 milyon$ işlem ücreti ödedi.

Yayın:

-

Son iki gün içinde, üç Ethereum işleminin ücretlerinin toplamı yaklaşık 5.7 milyon$ tuttu. 2 gündür bir hata olarak nitelendirilen bu olay, görünüşe göre bir hatadan fazlası.

Bu hafta Etherum bazı müşteriler adına pahalı bir hafta yaşattı. Son iki gün içinde bir kullanıcı iki işlem için yaklaşık 5.2 milyon$ transfer ücreti ödedi. Daha da ilginç olanı ise bu işlemlerden birinin tutarı sadece 130 dolardı. Son olarak ise bir başka kullanıcı tarafından yapılan işlemde  yaklaşık 500.000 dolar ödedi. Doğal olarak bu 3 işlem, camia içinde bir çok komplo teorisine konu olmuş durumda.

3 anormal işleme yaklaşık olarak 2000’den fazla ETH işlem ücreti olarak ödendi. Ve bu durum ile ilgili olarak, bir bilgisayar korsanının bir kullanıcıya şantaj yapmış olduğuna inanılıyor.

Primitive Cyrpto kurucu ortaklarından Dovey Wan, “çılgın bir tahmin biliyorum fakat, bu cüzdanlar muhtemelen bir hacker tarafından ele geçirilmiş durumda.” dedi.

Ancak bu durum Çin menşeli, bir blockchain analiz şirketi olan PeckShield’a göre, bu teori çokta çılgın bir teori değil. Bu milyon dolarlık işlem ücretleri, muhtemelen bir ransomware saldırısının ürünü.

Kısacası iddia edilenlere göre, korsanlar bu kullanıcıların borsa fonlarına erişmiş durumda. Bu durum ile beraber, bu hesaplardan aşırı yüksek işlem ücretleri ile birlikte fonlar gönderiyorlar ve hesap sahiplerinden fidye talep ediyorlar.

Hackerlar Borsaya Şantaj Yapıyor

Rapora göre, saldırganlar bu işleme bir tür kimlik avı saldırısı ile beraber başladı. Kimlik avı saldırısı başarılı oldu fakat ortada bir sorun vardı. Bu sorun çoklu imza güvenlik sistemiydi, bu sistem bir kullanıcıdan diğerine para gönderme işlemi sırasında birden fazla şifrenin ya da anahtarın gerekliliğini sağlıyor.

Ancak bu güvenlik sistemini aşmanın bir yolunu buldular. Hackerların keşfettiği yöntem, beyaz listeye alınmış adresler üzerinden para gönderme metoduydu. Bu beyaz listedeki adresler yetkilendirilen adresler olduğu için çoklu imza güvenlik sisteminden muaf durumdaydı.

Korsanlar bu yöntemle kendilerine para gönderemiyordu, lakin beyaz listede bulunan adreslere para gönderirken aşırı yüksek işlem ücretleri ödemeye başlamışlardı. Yani korsanlar herhangi bir şekilde hesaplardan kendilerine para çıkaramamış olsa bile, bu yaptıkları işlemler borsaya pahalıya mal oluyordu. Bunun sonucunda ise korsanlar borsalardan fidye istemeye başladılar.

PeckShield’in iddialarına göre, bilgisayar korsanları talepleri yerine getirilene kadar bu işlemleri devam ettirecek.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Whale Alert: 2020’de 24 Milyon $’dan Fazla Para Scammerlara Gitti!

Özellikle kripto para transferlerini izlemek adına Twitter üzerinde kripto topluluğu tarafından takip edilen hesap, sadece transferleri izlemiyor.

Yayın:

-

whale alert

Whale Alert tarafından paylaşılan verilere göre scam “giveaway”ler 24 milyon $’dan fazla Bitcoin (BTC) toplamayı başardı.

Özellikle kripto para transferlerini izlemek adına Twitter üzerinde kripto topluluğu tarafından takip edilen hesap, sadece transferleri izlemiyor.

Farklı platformlar üzerinden verileri detaylı bir şekilde paylaşan Whale Alert, scam “giveaway”lere giden paranın 2020 yılında oldukça arttığını belirtmiş durumda.

scam giveaway gelir grafiği

Scam Giveaway Grafiği

Kripto para takip yazılımları sayesinde topluluk ile oldukça değerli veriler paylaşan hesap, kripto para yatırımcılarının mutlaka takip ettiği hesaplar arasında bulunuyor.

Yayınlanan son rapora göre sadece Bitcoin tarafında yatırımcılar scam giveawaylere 4 yıl içinde 38 milyon $ kaptırmış durumda. Whale Alert tarafından yapılan yıl sonu tahminleri oldukça dikkat çekici.

Yapılan tahmine göre yıl sonuna kadar scam giveawaylere kaptırılan para miktarı 50 milyon $’ı aşacak.

Neden Artıyor

Scam giveawaylere halen neden para kaptırıldığı ile ilgili görüş bildiren Whale Alert, scamlerin gittikçe daha inandırıcı ve agresif olmaya başladığını açıklamış durumda.

Yeni dönem scam projeleri bilindik isimlerin yüzlerini kullanarak inandırıcılıklarını daha da artırmış görünüyor. Elon Musk üzerinden dönem bir scam proje, Youtube reklamlarını da işin içerisine dahil ederek, bir Bitcoin adresine kullanıcıların para göndermesini istemişti.

Örnek Scam Proje Resmi

Scam Projede Kullanılan Resim Örneği

Tekniklerin bu şekilde geliştirilmesi ise scam projelerin başarılı olma oranını ve ele geçirdikleri fon miktarını iyiden iyiye artırmış görünüyor. Oluşturulan sahte sosyal medya hesapları ve websiteleri de, inanılırlık derecesini oldukça etkilemekte.

Geçtiğimiz dönemde de Coinbase Youtube hesabının neredeyse birebir aynısını oluşturan scammerlar, Coinbase CEO’sunun videosunun etrafına sahte bir giveaway düzenleyerek, yatırımcılardan para almaya çalışmıştı.

Scam projelerin çoğunun ortak noktası ise arkasında bulunan ismin yakalanamıyor oluşu. Ünlü isimlerin ardına saklanarak hazırlanan scam projelerin çoğunun sorumluları yakalanabilmiş değil.

Yatırımcıların para kaptırdıkları bu gibi projeler ise uzun dönemde kripto ve blockchain endüstrisinin zararına olacak gibi görünüyor. Sistemin güvenilirliği ile ilgili konuşmaların yanında bu gibi olayların yaşanması, sektöre uzak ancak dahil olmayı düşünen potansiyel yatırımcıların uzaklaşmasına sebep olabilir.

Peki siz daha önce bir scam projenin kurbanı oldunuz mu?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bottlepay Küllerinden Doğdu!

Bottlepay, geçmişte yaşadığı problemlerden sonra yeni yüzüyle geri dönüyor!

Yayın:

-

Bir sosyal ödeme platformu olan Bottlepay, Aralık 2019’da yaşadığı düzenlemeler ile ilgili problemler nedeniyle kapatılmıştı. Alınan son haberlere göre Bottlepay, önümüdeki birkaç hafta içinde geri dönmeye hazırlanıyor.

Bitcoin cüzdan ürününü, Avrupa’nın AMLD5 protokülüne uygun bir şekilde yeniden tasarladıktan sonra İngiliz şirket, Reddit, Twitter ve Discord’un sosyal özelliklerine saphiğ bir borsa cüzdanı sunmak istiyor. Bottlepay’in kurucu ortağı Pete Cheyne, Ağustos ayında başlattıkları kapalı beta için bekleme listesinde 1000’i aşkın kişinin beklediğini söyledi.

Cheyne ayrıca, “Böyle bir uygulama ile birlikte, müşterilerimize sağlayabileceklerimizin sınırı yok. Ayrıca müşterilerimizin daha fazla Bitcoin alabilmeler için, platformumuza planlı ödemeler gibi bir özellik ekliyoruz.” dedi.

Square’in sunduğu Cash App ve diğer benzer uygulamalar, bu tarz özellikleri ABD’de sunuyor.Fakat Bottlepay’in odaklandığı yer tam olarak Avrupa kıtası. Bottlepay’i rakiplerinden ayıran bir özelliği ise, istenildiğinde Bitcoin’i başka bir cüzdan adresine yönlendirebilmeniz.

Cheyne, “sistemimizde Lightning arkaplanda çalışacak.” diye ekledi. Ayrıca aktarılan bilgilere göre, itibari para ve kripto para arasında alışveriş yaparken küçük bir komisyon ücreti kesilecek. Cheyne ek olarak, “Ayrıca kullanıcılarımızın farklı kullanım alanlarını tespit edebilmek için, farklı kullanım katmanlarını test ediyoruz” dedi.

Bottlepay arayüzü. Kaynak: Bottlepay

Bottlepay’in Geleceği

Bottlepay CEO’su Mark Webster, 11 çalışandan oluşan ekibinin hisse senedi ticaretinde bulunan melek yatırımcılarından “sürekli fon sağladığını” söyledi. Webster, uygulamanın yakın gelecekte farklı kripto para birimlerini desteklemeyeceğini söyledi, fakat bir gün olabilir diyerek açık kapı bıraktı.

Yaşanan bu değişikliklerin bir parçası olarak Webster, 2021 yılına kadar ekibini 35 kişiye kadar büyütmeyi umuyor. Üründe büyük bir yeniden yapılanmaya gidildi. Ayrıca müşterilerin aşina olduğu kullanım kolaylıklarının eklenmesi, cüzdan için büyük bir fırsat yaratmış durumda.

Cheyne, “Uygulama üzünde itibari para birimi bile depolayabilirsiniz.” dedi. Ayrıca, “Lightning kodunu tarayarak, sterlin veya euro bakiyenizden ödeme yapabilirsiniz.” dedi.

Şimdilik Bottlepay, beta programını sadece Avrupa’daki kullanıcıları için sunacak. Ancak Webster, şirketin betayı Amerikan kullanıcılara açmayı ve Telegram özelliklerini 2021 yılına kadar geri getirmeyi planlıyor. Bu durum ile birlikte Bottlepay, Lightning’i kullanan itibari para dostu birkaç kripto para cüzdanından biri haline gelecek.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.