Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63789.81
3.26%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3493.1
2.25%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.72
-1.52%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414.8
1.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

Mr.Wonderful: Kevin O’Leary Kimdir?

Mr.Wonderful (Bay Harika) olarak bilinen Kevin O’Leary kimdir?

Clock
Paylaş
Mr.Wonderful: Kevin O’Leary Kimdir?

Terence Thomas Kevin O’Leary 9 Temmuz 1954’te doğdu. Kanadalı bir işadamı olan O’Leary, yazar ve politikacıdır. Bunun dışında insanlar O’Leary’yi bir televizyon kişiliği olarak da tanıyor.

2004’ten 2014’e kadar, iş haber programları SqueezePlay, The Lang ve O’Leary Exchange dahil olmak üzere çeşitli Kanada televizyon programlarında yer aldı. Bununla birlikte Dragons’ Den ve Redemption Inc adlı “reality show” odaklı televizyon programlarında da bulundu.

Binance BannerBinance Banner

2008 yılında Discovery Channel’ın Project Earth programını yaptı. 2009’dan beri Dragons’ Den’in Amerikan versiyonu olan ve insanların O’Leary’yi en çok tanıdığı Shark Tank programında da yer aldı.

O’Leary, aile eğitimi ve eğlencesine yönelik yazılımlar satan bir teknoloji şirketi olan SoftKey Software Products’ın kurucu ortağıdır. 1980’lerin sonlarında ve 1990’larda SoftKey, Compton’s New Media, The Learning Company ve Brøderbund gibi rakip şirketleri satın aldı. SoftKey daha sonra The Learning Company olarak değiştirdi. The Learning Company 1999’da Mattel tarafından satın alındı. Mattel’a yapılan satışla O’Leary multimilyoner oldu.

2017’de Kanada Muhafazakar Partisi’nin lideri olmak için bir kampanya yürüttü. Yapılan anketlere göre O’Leary destekleyen çok fazla insan vardı. Ancak seçimden bir ay önce O’Leary, Quebec’teki destek eksikliğini öne sürerek istifa etti.

2020’de kripto para sektörüne ilgi duyan Kevin, ufak çapta yatırımlar yapmaya başladı.

2021’de Kevin O’Leary, kripto para borsası olan FTX‘in uzun vadeli yatırım ortağı oldu. Bununla birlikte O’Leary, ödemelerini kripto parayla alacağını açıkladı.

Kevin O’Leary’nin Çocukluğu ve Hayatı

Terence Thomas Kevin O’Leary, 9 Temmuz1954 yılında doğdu. O’Leary Kanada’da Montreal, Quebec’te dünyaya gözlerini açtı. Lübnan ve İrlanda kökenli bir ailenin 2 oğlundan biri olan O’Leary, Quebec’te bulunan Mount Royal isimli kasabada büyüdü.

Kevin’ın babasının alkol sorunları vardı. Bu yüzden Kevin daha çok küçükken ebebeynleri boşandı. O’Leary 7 yaşındayken babasını kaybetti. Daha sonra Kevin’ın annesi bir süre sonra Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Çalışma Örgütü’nde çalışan George Kanawaty ile evlendi.

Annesinin yaptığı yeni evlilikten sonra O’Leary, üvey babasının uluslararası görevleri nedeniyle sürekli taşınmak zorunda kaldı. Kevin O’Leary büyürken Kamboçya, Etiyopya, Tunus ve Kıbrıs dahil olmak üzere birçok yerde yaşadı.

O’Leary’nin annesi yetenekli bir yatırımcıydı. O’Leary’nin annesi haftalık maaşının üçte birini büyük sermayeli, temettü ödeyen hisse senetlerine ve faiz getiren tahvillere yatırdı. Bunun sonucunda yatırım portföyünde yüksek getiri elde etti. Ancak O’Leary’nin annesi yatırımlarını gizli tuttu. O’Leary, annesinin bir yatırımcı olduğunu onu kaybettikten sonra farketti.

Kevin O’Leary’nin en büyük hayali bir fotoğrafçı olmaktı. Fakat üvey babası fotoğrafçılık yerine yatırımlara odaklanması gerektiğini tembihlerdi. Bu tavsiyeler üzerine O’Leary yatırım dünyasına girmeyi kafasına koydu. Daha sonra Kanada’da bulunan Waterloo Üniversitesi’nden 1977 yılında çevresel çalışmalar ve psikoloji dalında onur ve lisans derecesi ile mezun oldu. 1980 yılında ise yine Kanada’da bulunan Western Ontario Üniversitesi’ndeki Ivey İşletme Okulu’ndan girişimcilik alanında MBA derecesi aldı.

Kevin O’Leary

Kevin O’Leary’nin Kariyeri

O’Leary kariyerine Toronto’da Nabisco adlı bir şirkette staj yaparak başladı. Daha sonra şirketin yan markası olan kedi mamasında marka müdür yardımcısı pozisyonuna terfi etti. Kevin daha sonra öğrendiklerinin çoğunu Nabisco’dan öğrendiğini ve kendi şirketini kurduğunda bazı başarılı kararlar almasını sağladığını söyledi.

Kevin, sınıf arkadaşları Dave Toms ve Scott Mackenzie ile birlikte TV yapımcısı olarak bir kariyere başladılar. Bir süre sonra üç arkadaş spor yayıncılığı şirketleri Special Event Television’u (SET) kurdular.

SET, The Original Six ve Hockey Legend gibi bazı önemli spor etkinliklerini yayınladı. Şirket ayrıca düşük bütçeli TV şovları, futbol belgeselleri ve diğer spor belgesellerini yayınladı. Ancak Kevin’in daha büyük hayalleri vardı. Şirketteki payını ortaklarından birine sattı ve bağımsız olarak kendi şirketini kurmak için çalışmaya başladı.

Kevin O’Leary’nin Yazılım Sektörü Deneyimi

1980’li yılların ortasında bilgisayar yeni yeni popüler olmaya başlamıştı. Kevin bu fırsatı değerlendirmek istedi ve 1986’da kendi yazılım ürünü şirketi SoftKey’in temellerini attı.

O’Leary yazılım şirketini, John Freeman ve Gary Babcock‘la birlikte kurdu. Softkey, tüketim ürünleri modelini bilgisayar yazılımı endüstrisine uygulayan ilk Kanadalı şirketti.

Yıllar geçtikte bilgisayarlar daha ucuz hale geldi. Bilgisayarlar daha ucuz hala gelince insanlar bilgisayar satın alarak yazılıma olan talebi artırdı. SoftKey eğitim ve eğlence yazılımı üretti. İyi satışlar yapan şirket, 1980’in sonunda çok fazla büyüdü.

Birkaç şirket daha aynı iş modelini izlemeye başladı. Artan rekabetle Kevin’in sahip olduğu taktik, diğer şirketler tarafından mağlup edildi. SoftKey’e rakip olan şirketler, SoftKey tarafından satın alındı. 1990’ların başında, SoftKey en büyük rakiplerinden olan Spinnaker Software ve Wordstar’ı satın aldı.

1995’te SoftKey, The Learning Company’yi 606 milyon dolara satın almakla ilgili önemli bir duyuru yaptı. SoftKey, The Learning Company’yi satın aldıktan sonra ismine de sahip oldu. Ancak satın alma gerçekleştikten sonra şirket ağır kayıplara uğradı.

Kevin şirketini 1999’da bir oyuncak imalat şirketi olan Mattel’e 4,2 milyar dolara devretti. Kevin, Mattel’da da zarar etmeye başlayınca oyuncak şirketinden ayrıldı. Mattel’in toplam mali zararı yaklaşık 3,6 milyar $’ı buldu. Bununla birlikte bu anlaşma, yakın tarihin en kötü iş anlaşmalarından biri olarak adlandırıldı.

2000’lerin ortalarında Kevin, video oyunu yaratıcısı Atari’yi satın almayı planladı. Ancak anlaşma hiçbir zaman gerçekleşmedi. Bunun yerine Kevin, 2003 yılında StorageNow Holdings’de ortak yatırımcı ve aktif yönetici oldu. Hisselerini yaklaşık yarım milyon dolara satın alan Kevin, 4 yıl sonra hisselerini 4.5 milyon dolara sattı.

Kevin O’Leary

Kevin O’Leary’nin Televizyon Kariyeri

2006’da Kevin, Kanada’da Dragons Den adlı programla televizyona giriş yaptı. Televizyon programı, yarışmacıların fikirlerini risk sermayedarlarına sunmalarını sağlayan daha önce yapılmamış bir konsepte sahipti. Kevin, gösterideki risk sermayedarlarından biriydi. Güçlü ve açık sözlü bir kişilik sergiledi.

2008’de Kevin O’Leary, Discovery Channel’ın Project Earth programında yer aldı. Daha sonra Kevin 2008 yılında bir yatırım fonu şirketi olan O’Leary Funds’ın temellerini attı. Kardeşi Shane şirketin direktörü olarak çalışırken, Kevin şirketin başkanı ve baş yatırımcısı olarak çalıştı. Kevin, birkaç başka şirkete ve fona yatırım yaparken büyük bir servet kazandı.

2009’da Kevin, Shark Tank başlıklı Dragons’ Den adlı gösterinin Amerikan versiyonunda jüri üyelerinden biri oldu. Kevin 2014’te gösteriden ayrıldı.

Shark Tank Programı

Kevin’ın ilk kitabı Cold Hard Truth: On Business, Money & Life 2011’de yayınlandı. İlk kitabın devamı niteliğinde iki kitap daha yayınladı. Bu kitaplar aracılığıyla okuyucularına hayatın çeşitli yönleriyle nasıl başa çıktığı konusunda bilgiler paylaştı.

Kevin O’Leary’nin Özel Hayatı

O’Leary ve eşi Linda, 1990’dan beri evliler. Çift 2011’de ayrıldı. Ancak iki yıl sonra evliliklerine devam etti. Linda, O’Leary Wines Pazarlama Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Çiftin iki çocukları var. Trevor bir müzik yapımcısı ve DJ, Savannah ise Huffington Post’ta multimedya yapımcısı.

Kevin O’Leary’nin Ailesi

O’Leary, New England Patriots futbol takımının bir hayranıdır. Kevin tuttuğu takımın tüm maçlarını, dünyayı dolaşırken saat farkı olsa da gecenin bir yarısında izlediğini söylüyor.

O’Leary bir şarap meraklısı ve uluslararası şarap tutkunları derneği olan Confrérie des Chevaliers du Tastevin’nin bir üyesidir. Kevin çocukluğundan beri tutkusu olan fotoğrafçılığı hiçbir zaman bırakmadı. Fotoğraflarını bir sergide sergileyip sattı ve gelirlerini hayır kurumlarına bağışladı.

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar