Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51413.89
0.51%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3038.66
2.58%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.72
0.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $385
1.32%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Müşterilerinin İsmini Hükümete Vermek Zorunda Kalacaklar!

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) dijital varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik yeni bir yasal değişikliğe gidiyor.

Clock
Paylaş
Müşterilerinin İsmini Hükümete Vermek Zorunda Kalacaklar!

Güney Kore dijital varlık sahiplerini ilgilendiren bir yasal değişiklik araştırıyor. Ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), düzenleyiciliği oldukça ciddiye alıyor. Özellikle de kara para aklamaya karşı korunmaya yardımcı olacağını düşündüğü yeni yasal değişiklikleri de tam bu yüzden araştırıyor.

Binance BannerBinance Banner

Finansal gözlem örgütünün Çarşamba günü (04.11.2020) yayınladığı basın açıklamasına göre yeni bir yasa yürürlüğe girmek için sırasını bekliyor. Belirli Finansal İşlem Bilgilerinin Kullanılması Ve Rapor Edilmesi adı verilen yasa, ülke içindeki sanal varlık hizmet sağlayıcılarının (VASP) müşterilerinin isimlerini bildirmesini zorunlu kılacak.

Ülkede sanal varlık hizmet sağlayıcısı tanımın girenler ise dijital varlık alım satımıyla, dijital varlıkların birbirleriyle alım satımı, takasıyla uğraşan ticari kuruluşlar yani kripto para borsaları oluyor. Kripto para borsalarının yanı sıra custody ve cüzdan hizmeti veren firmalar da VASP tanımına giriyor.

Yürürlüğe girmesi beklenen yasa ile Güney Kore’de hizmet veren kripto para borsalarında KYC işlemleri zorunlu hâle gelecek ve herhangi bir şüpheli işlemde borsa, işlemi yapan müşterisinin ismini hükümete vermek durumunda kalacak.

Financial Action Task Force (FATF/Mali Eylem Görev Gücü )‘un geçtiğimiz aylarda yaptığı bir tavsiyeye göre Güney Kore, 200’den fazla üye düzenleyici ile suç faaliyetlerini daha iyi tanımlamak için kullanıcılarının profilini oluşturmalı.

Güney Kore’nin Finansal Hizmetler Komisyonu tarafından yürürlüğe girmesi planlanan yasal değişikliklerle tam da FATF’un bu tavsiyesine uymayı düşündüğü söylenebilir. Kendi sistemine uygun bir şekilde VASP’lere AML gerekliliklerini empoze etmeye çalışan Güney Kore’nin ilerleyen günlerde daha geniş bir yasal değişiklik tasarısı üzerinde çalışacağı düşünülüyor.

FATF geçtiğimiz aylarda “Travel Rule” adını verdiği bir bilgi paylaşımına dayalı bir çalışma sistemini açıklamıştı. Proje kapsamında kripto para borsaları gönderici ve alıcı verilerini transferlerin içerisine gömerek bilgi toplama ve iletme görevine sahip olacak. Coinbase, BitGo ve Gemini gibi kripto para borsalarının da projede adı yer alıyordu.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar